İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

Tüm Dünyada yazılan enfeksiyona bağlı reçetelerinin %15’ini idrar yolları enfeksiyonlarına bağlı ilaçlar olduğunu biliyor muydunuz. Ayrıca En Sık Görülen Üriner sistem rahatsızlığıdır. Halk arasında masum ve önemsiz bir rahatsızlık gibi görünse de durum biraz daha farklıdır. Tedavi edilmediğinde birbirinden farklı ve ciddi boyutlara ulaşabilen sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Aşağıda Söz konusu idrar yolu enfeksiyonu ne iyi gelir maddeler halinde yazılmıştır. Tedaviyi ihmal etmemek ve gerekli tedbirleri almak, sorunun büyümeden ve başka sağlık problemlerine yol açmadan düzelmesi açısından önemlidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Şeyler

Bol Bol Su İçmek : İdrar, Direk olarak kandan süzülerek atılan maddelerden meydana gelir. Bu sebeple idrar tamamen sterildir ve kesinlikle hiçbir bakteri içermez. Ayrıca idrar içerisinde amonyak bulunur. Amonyok bakterilerin üremesini ve yayılmasını engellediği gibi bakterilerle savaş için ideal bir maddedir. Bu sebeple bol su içerek idrar miktarını arttırmak, idrar yollarında üreyen ve çoğalan bakterilerin temizlenmesi açısından oldukça etkili bir yöntemdir. İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir Sorusuna Aslında en etkili cevap budur diyebiliriz. Bu sebeple bol bol sıvı tüketmeli hatta bu sıvıyı direk olarak su olarak tüketmeye gayret etmeliyiz. İdrar Y

Diüretik Etkili Yiyecek ve İçecekleri Tüketin : Yukarıda su ve su kaynaklı sık idrara çıkmanın enfeksiyon ile mücadeledeki öneminden bahsettik. Bu durumun devamında idrar atım miktarını arttırabilmek adına idrar söktürme özelliği bulunan gıda ve içecekler ide vücutta depolanan fazla suyu tahliye etmek (Ödem atıcı gıdalar ile) idrar miktarını arttıracak ve idrar yolu enfeksiyonundan daha erken kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu gıdalara en bilindik örnekler. Doğal olan ve idrar söktürücü özelliği bulunan en bilindik gıdalar, Madonoz, Elma Sirkesi gibi gıdaları örnek gösterebiliriz. Ayrıca İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Bitki Çayları olarak’da Yeşil Çayı gösterebiliriz. Yanlız özellikle gebelik durumu olan veya hamilelik şüphesi olan kişiler bu gibi alternatif tedavi yöntemlerini tercih etmemelidir. Bu gibi durumlar bebeğe zararlı olabilmektedir. Özellikle de bitki çayları için risk faktörleri mevcuttur.

Ev Yapımı Limonata : Limon, pH+ değeri olarak oldukça yüksek bir değere sahiptir. Ayrıca Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Üriner sistem açısından da en faydalı besin olduğu birçok ürolog tarafından hemfikir olunan bir konudur. Bu sebeple bol bol sıvı tüketirken. Bu sıvının bir miktarını limonata olarak içebilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey limonatanın kesinlikle ev yapımı olması gerekmektedir. Hazır markette satılan ürünlerde genellikle limon konsantresi yada aromaları kullanılır. Bu da limonun etkisini azaltır. Ayrıa katkı maddeleri de cabası. Kısacası İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir konumuzda 3. madde limonata içmektir ve ev yapımı olarak tüketilmesi önerilir.

Diğer Yöntemler : Yukarıda yer alan 3 madde uzmanların hem fikir olduğu basit ve her evde bulunan durumlardır. Bunlar haricinde sirke kürleri yada bitki çayları karışımları ile alternatif tıp alanında bitkisel tedavi yöntemleri de sıralanabilir fakat etkileri test edilemediği için şu an sitemizde bu yöntemleri yayınlayamamaktayız.

Tıbbi Tedaviye Önem Şart! : İdrar yolu enfeksiyonu olduğunuzdan şüphe ediyor iseniz mutlaka doktor tedavisi şarttır. Yukarıdaki maddeler enfeksiyondan daha hızlı kurtulmak için önerilerdir. Tek başına idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılamazlar. Bu sebeple belkide en önemli olan nokta bir şüpheniz var ise doktora giderek gerekli test ve tahlilleri yaptırmaktır. Bu aşamadan sonra genellikle doktor tarafından yazılan reçete ile alınacak antibiyotik tedavisine başlarsınız. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediği zaman birçok üriner sistem sorununun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bunların en önemlileri, Böbrekte enfeksiyona bağlı taş oluşması, idrar kanallarında meydana gelebilecek daralmalar, ve belkide en ciddi olanı da enfeksiyonun böreklere kadar ulaşarak böbrek yetmezliğinin baş göstermesidir. Bu sebeple tedaviyi ciddiye alınız ve aksatmadan doktor öneri ve reçetelerini uygulayınız.

Bize Sorun

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, böbrek taşı, mesane ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. ozan dedi ki:

    Bel soğukluğu böbreklere ulaşır mı ? Yukarıda yazılanların bel soğukluğuna da faydası var mıdır ? Teşekkürler şimdiden ..