İdrar Yolu Enfeksiyonundan Kurtulmanın Yolları

İdrar yolu enfeksiyonu, son yıllarda özellikle kadınlarda olmak üzere her yaş gurubundaki bireylerin sorunu olmakta ve sık sık tekrar etmektedir. Söz konusu idrar yolları enfeksiyonundan tamamen kurtulmak ve tekrarlamasını önlemek için yapılması gerekenler oldukça basit ve pratiktir. Belli başlı noktalara dikkat ederek enfeksiyon riskini en aza indirebilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonundan Kurtulmanın Yollarıİdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunmanın Yolları

Su Tüketimini Arttırın :Su, fazla tüketildiği taktirde günlük atılan idrar miktarını arttırmaktadır. İdrar, içeriğinde hiçbir bakteri barındırmayan ve yine içerdiği amonyak etkisi ile enfeksiyona karşı savaşan doğal bir antibiyotik gibidir. Ne kadar sık idrara çıkar iseniz o kadar çabuk idrar yollarınızda ki enfeksiyondan kurtulabilirsiniz. Bu sebeple bol sıvı tüketmeniz tüm uzman doktorlar tarafından önerilir.

İdrar Söktürücü (Di üretik) Etkili Gıdalar Tüketin : İdrar miktarını arttıran di üretik yani idrar söktürücü özelliği bulunan gıdaları tüketmek idrar yolları enfeksiyonuna karşı oldukça etkili olabilir. Bu gıdalar, maydanoz, limon böğürtlen gibi gıdalardır. Sitemizde idrar söktürücü etkisi bulunan gıdalara ait bilgilere ulaşabilirsiniz.

İdrar Yollarını Tahriş Etmeyin : Bazı içecekler idrar yolları için tahriş edici özellikte olan maddeler içerir. Bu gibi maddeler içeren içecekler ; Çay, Kahve, Kola Gibi asitli İçecekler, Alkol ve Alkollü Ürünler, Baharatlı ve Yüksek Acılı Gıdalar ile bazı ağır tatlılar bu gıda ve içeceklere örnek olarak gösterilebilir. Bu gibi gıdaları kontrollü ve sınırlı miktarda tüketmek idrar yolları enfeksiyonundan kurtulma yolları açısından önemlidir.

Hava Alan Kıyafetler : Sürekli hava sirkülasyonu, bakterilerin yuvalanmasını ve belli yerlerde çoğalmasını önleyecektir. Bu sebeple kaliteli ve pamuklu giysiler ve iç çamaşırları kullanmaya özen gösteriniz. Ayrıca çok dar elbiseler ve pantolonlar yerine daha bol kıyafetler ve rahat elbiseler giymeye özen gösterin.

Hijyen Kurallarına Uyun : İdrar yolları enfeksiyonundan sorumlu olan bakteri ecoli bakterisidir. Kaynağı da yine insanın kendisidir. Özellikle tuvalet hijyenine ve tuvaletten sonra genital bölgenin temizliğine ayrıca önem verin. Temizliği önden arkada doğru uygulayın ve günlük olarak iç çamaşırı değişimi yapın. Bu gibi önlemler ile hijyen kalitesini yükseltebilirsiniz.

Sık duş Alın Ama Uzun Süreli Olmasın : Sık duş almak önemlidir, fakat çok sık duş almak yada duşta uzun süre kalmak da idrar yolu enfeksiyonu riskini arttırmaktadır. Bu sebeple hijyene önem gösterin fakat çok sık aralıklarla uzun süre banyoda kalarak duş almayın.

İdrarını Tutmayın : Ne Zaman lavabo ihtiyacı hisseder iseniz en kısa sürede lavaboya gitmeye çalışın, idrarınızı tutmamaya çalışın ve lavabo ihtiyacını giderirken mesanenin içinin tam olarak boşaldığından emin olun. mesanede kalan atık idrar hem enfeksiyon riskini arttırır, hem de böbrek üzerinde ekstra basınca yol açabilir. Bu durum böbrekler üzerinde de fonksiyon kayıplarına ve sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonundan kurtulmanın yolları biraz dikkat isteyen küçük şeylerdir.

Sigara Zararlıdır : Sigara içildiğinde, içerdiği kimyasallar ve zararlı maddeler akciğerler tarafından emilerek kana direkt olarak karıştırılır. Kandaki bu zararlı maddeler, böbrekler tarafından süzülerek idrar ile atılır. İdrar söz konusu kimyasalların etkisi ile amonyak etkisini kaybeder ve enfeksiyonlara daha yatkın olur. Bu sebeple sigara tüketimi ile sık enfeksiyon tekrarlamaların arasında bağlantı vardır. Sigarayı bırakmak söz konusu durumdan kurtulmak için son derece gereklidir.

Vücut Direncini Arttırın : İdrar yolu enfeksiyonundan kurtulmanın yolları arasında en önemlilerden birisi de vücudun bakterilere olan direncini artırmaktır. bu sebeple bazı özel bitki çayları ve özel antibakteriyel özelliğe sahip gıdalar tüketilebilir. Bu gıdalar arasında limon suyu, yeşil çay, sarımsak gibi maddeler bulunmaktadır.

Faydalı Bakterileri Öldürmeyin : Her Türlü Bakteri kötü değildir. Bazı bakteriler vücudun düzenli çalışabilmesi açısından son derece gerekli bakterilerdir. Bazı zararlı davranışlar bu bakterilerin yok olmasına sebep olabilir. Özellikle genital bölgeye sıkılan deodorant ve bazı sprey kozmetik malzemeler gibi durumlar bu gibi bakterilerin yok olmasına ve bunun sonucu olarak idrar yollarının enfeksiyona daha yatkın hale gelmesine neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonundan kurtulmanın yolları arasından bu madde de son derece önemlidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Kadınlarda Daha Sık GörülüyorKadınlar, anatomik yapılarak gereği enfeksiyona çok daha yatkındır. Bunun sebebi dış idrar yolu olan üretra kanalının boyu ile alakalıdır. Erkeklerde 20 – 30 cm aralığında bir uzunluğa sahip üretra bulunur. Kadınlarda ise bu 10 kat daha kısadır ve ortalama 2-3 cm boyundadır.

Bu fark enfeksiyon durumunun birinci nedenidir. Bu durum enfeksiyonların çok daha kısa bir yoldan mesaneye ulaşabilmesine olanak sağlar. Erkeklerde ise mesaneye ulaşamadan enfeksiyonlar idrar ile tekrar dışarı atılarak alt üriner sistem çok daha etkin bir biçimde korunabilir.

Kadınlarda alt üriner sistem enfeksiyonlarından daha sık görülme nedenlerinden diğer ise genital yeri ve konumu ile alakalıdır. Erkeklerde de görüldüğü gibi yaşlılardan bebeklere kadar birçok yaş gurubunda da sıklıkla görülebilmektedir. Söz konusu enfeksiyon problemi ile alakalı olarak bu konumuz “idrar yolu enfeksiyonundan kurtulmanın yolları” haricinde belirti , tedavi gibi konularda çeşitli yazılar ve bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Söz konusu yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.

Bize Sorun!

İdrar Yolları, Enfeksiyonlar, taş ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Editör Editör dedi ki:

    İdrar yolları enfeksiyonu ile ilgili olarak tüm soru ve görüşlerinizi bu kısmı kullanarak bizlere iletebilirsiniz.