İçeriğe atla

Böbrekte/İdrarda Protein Kaçağı Olanlar Ne Yemeli

Böbrekte protein kaçağı olması durumunda hangi besinleri tüketmek gerektiği, öncelikle idrarta protein kaçağının nedeninin ne olduğuna göre belirlenmektedir. Söz konusu rahatsızlık, altta yatan başka bir sorunun sonucu ortaya çıkan bir etki niteliğindedir. Bu sebeple öncelikle sorunun kaynağını bilmeli daha sonra bu kaynağı engellemek yada azaltmak için besin tedbirleri almalısınız. Aşağıda genel olarak hangi durumlarda bu tür protein yükselmesi sorunlarının yaşanacağına dair bilgiler bulunmaktadır.

Genel olarak idrarda protein kaçağı, böbrek fonksiyon bozuklukları, Diyabet (Şeker Hastalığı) , Yüksek Tansiyon (hipertansiyon) , Büyük Efor Sarf Edilen Spor Aktiviteleri ve Gebelik Gibi Nedenlerden Kaynaklanabilmektedir.

 

Böbrekte Protein Kaçağı Olanlar Ne Yemeli

Protein kaçağının neden olduğu öğrenildikten sonra söz konusu nedene bağlı olarak pehriz tavsiye edilir. Bu sebeple genel olarak idrarda protein kaçağına iyi gelen bir bitkisel tedavi yönteminden bahsetmek çok güç, Fakat bu konuza uzman ibrahim saraçoğlu , ahmet maranki gibi uzmanlardan edinilen bilgiler ile aşağıdaki karışımlarla böbrekte protein kaçağı için kür hazırlanabilir ;

İdrarda Protein Kaçağı Bitkisel Tedavi

Maydonoz Kürü : Maydonoz çok iyi bir diüretik (İdrar Söktürücü) Özelliği olan besindir. Ödem attırıcı özelliğini bilmeyen yoktur. Böbreklere bu sebeple oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Sabahları taze ve organik maydonozu 1-2 bardak suda kaynatarak içmek idrarda protein kaçağı için oldukça faydalıdır. Bunu söyleyen uzman doktor ibrahim saraçoğlu. Nasıl ve ne şekilde hazırlanı nasıl tüketileceği konusunda TRT Diyanet kanalında yaptığı açıklamaları aşağıda paylaşıyoruz. 1 dakikalık bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Ama bu tedavi yöntemleri her hasta için uygulanamayabilir yada etki etmeyebilir. Bazı nadir durumlarda ise farklı yan etkileri ve komplike durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle böbrek yetmezliği gibi sorunları olanlar için ise zararları dokunabilir.

Bu sebeple yapılması gereken bir alternatif tedavi yöntemi uygulamadan önce öncelikle tedavinizi gerçekleştiren doktora uygulamak istediğiniz bitkisel tedavi yöntemini ve uygulanabilirliğini sormanız gerekmektedir. Böbrekte protein kaçağı olanlar ne yemeli konusunda ayrıca kekikli kür konusunda da ibrahim saraçoğlu bazı açıklamalar yapmaktadır. Video da bu açıklamaları da bulabilirsiniz.

Limon Faydalı Olabilir

Limon böbrekler açısından oldukça faydalıdır. ayrıca vücut içi sıvıların ph+ değerinin yükselmesi açısından çok faydalı bir besindir. Birçok uzmana göre limon tüketimi protein kaçağı durumlarında da iyi geldiği kanısı hakimdir fakat araştırmaları devam etmektedir. eğer böbrek kaynaklı bir böbrekte protein kaçağı var ise ve böbrek yetmezliği, böbrek kisti yada kanseri gibi hastalıklarınız yok ise limon tüketimini doktorunuzdan onay alarak deneyebilirsiniz.

Tedavi Edilmezse

Söz konusu hastalığın tedavi eidilmemesi altta yatan sorunun büyüyerek artması anlamına gelmektedir. bilindiği üzere tedavinin başarı oranı, erken teşhis ve erken tedavisine dayanmaktadır. Bu sebeple sorunun çözümüne odaklanmalı ve konuya ciddiyetle yaklaşmalısınız. Genelikle bu gibi durumlar başka bir sorunun yan etkisi olduğunu söylemiştik. Önemli olan protein kaçağına neden olan etmenin ne kadar ciddi bir sorun olup olmadılığıdır.

Bize Sorun!

Tüm Üroloji konularında ve özellikle idrarda protein kaçağı olanlar ne yemeli konusunda aklınıza takılan bir soru var ise bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Soru sormak isteyenler lütfen aşağıdaki yorum kısmını yazsınlar. Sorularınız aynı gün içince cvaplanmaktadır.

Böbrekte/İdrarda Protein Kaçağı Olanlar Ne Yemeli” üzerine 5 yorum

 1. aysel der ki:

  Oğlumda çok aşırı olmamakla birlikte protein kaçağı var doktora gidiyoruz ama malesef sadece üç ayda bir idrar tahlili yapılıyor haricen sebebi ve tedavisi için hiç bir şey yapılmıyor tuzsuz ve sebzeleri haşlayarak yediyorum oğluma neyi nasıl yedirebilirim ve tedavisi için nasıl bir yol izleyebilirim bunu öğrenmek istiyorum

  Cevapla
 2. Asu Demir der ki:

  İdrarda zaman zaman protein kaçağı oluyor. Çok yüksek oranlarda değil ama 3 ayda bir nefroloji takip ediyor. Protein kaçağında protein ağırlıklımı beslenmek gerekir yoksa tam tersi proteini azmı tüketmek gerekir? Fitpack adlı gıda takviyesi kullanıyorum henüz dr uma danışamadım kilo verdirme amaçlı içinde çeşitli protein vitamin potasyum vitaminler var kullanan kişiler sağlıkla ilgili problem yeşemedğklarını söylüyorlar bunu kullanırken de ana öğün ve ara öğün yemekleri gayet sağlıklı yiyorum günde 3 lt su yağsız sebze salata ızgara et tavuk meyve yoğurt gibi sağlıklı gıdalar alıyorum bu ürünün böbreklerime bir sakıncası olurmu? Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 3. Çağla der ki:

  Merhaba 14+4 haftalık hamileyim.idrarimda +1 30mg/dl protein cikti .ayrıca idrarda ++ eritrosit ve epitel çıktı. Doktor herhangi bir tedavi vermedi 2 hafta sonra tekrarlayalim idrar tahlili dedi.fakat ben gebelik zehirlenmesinden korkuyorum.bu süreçte bir sıkıntı olur mu?

  Cevapla
 4. İlknur der ki:

  2 yaşındaki oğlumda protein kaçağından supheleniyorlar ilk önce 17mg çıkmıştı sonra tekrarlandı hiç çıkmadı bugün tekrar yapıldı bu kez de 26mg çıkmış oğlum kas hastası olduğu icin diyet mamayla besleniyor zaten normal de bu kaçağı önlemek durdurmak için neler verebilirim neler vermemeliyim tedavisi olan bı problem mıdır doktorlarimizdan bilgi alamıyoruz yardımcı olur musunz

  Cevapla
 5. Canan der ki:

  Benim idrarda protein kaca cikti ogluma hamileyken 5aylikti karnimda suan 5yasinda oglum tedavi goruyorum bes yildir tansiyon ilaci iciyorum ama protein su an 0.800 biz ikinci cocugu dusunuyoruz bi sakuncasi olurmu

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri