İdrardan Kan Gelmesi Neden Olur, Nedenleri Nelerdir

13.02.2017
884

İdrarda kanama olması, alt ve üst üriner sistemde meydana gelebilecek birçok ciddi sağlık sorununun habersici olabilmektedir. Genellikle birçok insan hayatının bazı döneminde idrarında kan görebilir. bazıları ise kanama miktarı çok az olduğu için fark edemeyebilir.

İdrarda kan görülmesinin nedenleri konumuzda sıralanmıştır. Söz konusu nedenlerin hangi boyutlarda ve ciddiyette ele alınması gerektiğine dair bilgiler de söz konusu yazımızda yer almaktadır.

İdrardan Kan Gelmesi Neden Olur

İdrardan kan gelmesine neden olan başlıca sorunlar;

Bu nedenler haricinde farklı seyrek görülen nedenlerden dolayı idrara kan karışabilme ihtimali de bulunmaktadır. Fakat sık görülen nedenleri bu listedekilerden ibarettir.

İdrarda Kan Görüldüğünde Ne Yapılmalı

Daha önceden hiçbir ürolojik sorunu olmayan kişilerde ilk defa kanlı idrar görüldüğü zaman yapılması gereken ilk olarak vakit kaybeden bir acil servise giderek gerekli test ve tetkikleri yaptırarak sorunun kaynağının ortaya çıkarılması son derece önemlidir. yukarıda gördüğümüz üzere idrarda kanama nedenleri son derece ciddiş sorunlarından kaynaklanıyor olabilmektedir. Eğer ki daha önce böbrek ve alt üriner sistem sorunu yaşayan kişilerde ise tekrarlama yada daha ciddi bir aşamaya geçme ihtimalinden ötürü onlar için de acilen kontrol edilme zorunluluğu ortaya çıkabilmektedir.

Hep Yapılan Yanlışı Yapmayın

Genellikle yapılan yanlış, idrarda kan görülmesini takiben birkaç saat sonra idrar normal rengine döner ve bir daha kan olmaz. Hasta düzeldiğini varsayarak kontole gitmez. Bu durum mevcut sorunun büyümesine neden olur. Çoğu rahatsızlıkta idrarda kan sürekli olmaz. aralıklar ile meydana gelir. İlk görüldüğü andan itibaren bir daha olmasa bile kesinlikle tüm olasılıkları değerlendirmeli ve gerekli kontrolleri yaptırmalısınız. Bu işlem için öncelikle üroloji kliniklerine başvurmanız gerekecektir.

Tedavi Edilmez İse Ne Olur?

İdrardan Kan Gelmesi Nedenleri görüldüğü andan itibaren hiçbir reaksiyon gösterilmemesi durumunda , Olası problem büyüyecektir. Böbrek sorunlarının nerede ise tamamı sindi olarak ilerlemektedir. Bunların başında böbrek taşları i böbrek kanseri, böbrek kisti, ihtihaplanmalar gibi sorunlardır. Bu tip sorunlar belli belirsiz ara sıra belirtiler gönderir. Bu belirtilerden biri olan kanamanın görmezden gelinmesi, belkide nadir olarak gelen belirtinin kaçırılması demek olabilir. İlerleyen dönemde organ kayıplarına hatta ölüme varana kadar riskli komplikasyonlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle konuya gerekli ciddiyet ve önemle yaklaşmanız tavsiye edilmektedir.

Bize Sorun!

İdrardan Kan Gelmesi Nedenleri, Kanlı İdrar Neden Olur, Erkeklerde İdrarda Kan Görülmesi ve Kadınlarda İdrarda Kan Görülmesi konusunda tüm aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere ietebilirler. Sorulan sorulara günlük olarak editörlerimiz tarafından cevap verilmektedir.

YORUMLAR
  1. Fethiye dedi ki:

    5 yıldır idrarda kan var ve bu yıl böbreğimde taş ve büyüme olduğu bulundu doktor bol su iç dedi ilgilenmedi kısacası teyzem üretra kanserinden öldü ve aile genelinde var bu hastalık ve hala kanamalı kum döküyorum yan ağrılarım ve üşümem var haşsizlik saç dökülmeside çabası ne yapmam gerek.teşekkürler.