İdrardan Kan Gelmesine Hangi Doktor Bakar, Bölüm,

04.01.2017
1.474

İdrardan Kan Gelmesine Hangi Bölüm Bakar

İdrar, kanın böbrekler tarafından süzülmesi ile ortaya çıkan bir atık sıvıdır. Teorik olarak her birimizin idrarı tamamen kandan oluşmakta. Fakat bu idrar sıvısı, kanın içinde bulunan atık maddeler ve fazla suyu barındırdığı için genel olarak kan hücreleri ve protein gibi birçok madde idrarda yer almaz. Eğer yer alıyor ise de acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Peki idrardan kan gelme sorununa hangi poliklinik bakar. Nereye gitmemiz gerekiyor

İdrardan Kan Gelmesine Üroloji Polikliniği Bakar, Doktor olarak da söz konusu rahatsızlık ile ilgili üroloji doktorları işlem yapacaktır. 

İdrardan Kan Gelmesi Ciddi Bir Sorundur

İdrardan kan gelmesi durumunda hangi bölüme başvururlur ve gidilir öğrendikten sonra bu sorunun ne denli önemli olduğuna da bir göz atalım.. Normal şartlarda idrar rengi açık beyaz, açık sarı renklerde olması gerekir. İdrarda kan olduğu zaman ise idrar daha kahverengi ve kızıl renge bürünür, Bulanık ve kokulu bir idrar olarak atılır ve genellikle atılırken yanma ve sancı da görülebilmektedir. Bu durumda alt yada üst üriner sistemde bir aksaklık olduğunu bize gösterir. Tahmini olarak idrardan kan gelmesine neden olabilecek durumlar;

 • Böbrek Taşı,
 • Üretra Yaralanmaları
 • Üreter’de Kanama
 • Mesane’de Kanama
 • Böbrek Kanseri
 • Ağır Böbrek Kistleri
 • Tramva ve Darbeler

İhmal durumlarında söz konusu rahatsızlıklar ciddi boyutlara varana değin büyüyebilir ve sağlığınızı riske atabilir. Bazı durumlarda organ kayıplarına hatta çok ciddi vakalarda ölüm ile bile sonuçlanabilmektedir. Bu sebeple İdrarda kan olması, idrar yaptıkran sonra kan gelmesi yada sona doğru daha yoğun çıkması gibi problemleriniz var ise bir uroloji kliniği yada acil servise giderek müraacat etmeniz gerekmektedir.

İdrardan Kan Gelmesi Durumunda Yapılan İşlemler

İlk yapılacak olan işlemlerler bazı kan idrar tetkikleri ile alt ve üst üriner sistemin tamamen konrol edilmesi olmalıdır. İdrardan gelen kan kesilse dahi durumun üstüne gitmeye devam etmeli ve nedenlerini araştırmalısınız. Aynı zamanda tüm böbrek mesane ve prostat gibi organlar ile ilgili olarak genel bir kontrol yaptırmanız önerilmektedir.

Şu unutulmamalıdır ki, birçok sağlık sorununun ciddi boyutlara ulaşması, genellikle tedavinin gerekli sürede ve miktarda yapılmaması, aksatılması yada erken teşhisinde gecikmeler nedeni ile olmaktadır. Bu sebeple hiçbir sorunu ihmal etmeyiniz.

Bize Sorun!

İdrardan kan Gelmesi hangi doktor bakar, idrarda kana Hangi bölüm bakar yada idrarda kanama var hangi poliklinik bakar gibi sorulara ek olarak ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Ahmet.acar dedi ki:

  büyük.abdes ten.şıp.şıp.kan.geliyor.bazı.kez.kesiliyor.sonra.yine.geliyor

  1. Ahmet.acar dedi ki:

   büyük.adresten.kan.geliyor

 2. zeynep yılmaz dedi ki:

  Ben 24 yaşındayım. Engelliyim. Bu zamana kadar hiç adet olmadım. Ama bir haftadır yoğun bişekilde kan geliyor. İdrarda normale göre çok koyu rengi. Sizce bende ne var.