İdrarın Böbreğe Geri Kaçması Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

25.01.2017
1.013

Mesanedeki idrarın böbreğe kaçması, erken yaşlarda gelişen böbrek yetmezliklerinin baş nedenlerinden birisidir. Tıp dilindeki adı ise Vezikoüreteral Reflü olarak anılır. Kısaltılmış ve tetkiklerde yazılan hali ise “VUR” şeklinde geçmektedir.

Bu hastalık Üreter (Mesane ve Böbrekler Arasındaki İdrar Kanalı) Kanalının mesaneye açılan ucundan, mesanede biriken idrarın girerek böbreğe ulaşması ve burada böbreğin enfekte olması durumuna denmektedir. Ayrıca böbreklerde ekstra ters basınç oluştururlar.

İdrarın Böbreğe Geri Kaçması Nedenleri

Her 100 çocuktan 5 inde görülme ihtimali olan bu durumumdur. Genellikle doğuştan anatomik bozukluklar nedeni ile gelişmektedir. Fakat çok nadir bir durum olması ile bilikte sonradan gelişme ihtimali de birkaç olası sebep ile mümkün olabilmektedir.

 • Üreter (Mesane ve Böbrekler Arasındaki İdrar Kanalı) Normalden Daha Geniş Olma Durumu
 • Üreter Kanalında Doğultan Anatomik Bozuklukların Olması
 • UP Darlık Gibi Sorunlar
 • Genetik Faktörler (Kalıtsal Olma İhtimali Yüksektir. Kardeşinde Reflü Olan Cocukta Reflü Olma İhtimali %20)

İdrarın Böbreğe Geri Kaçması Belirtileri

Genellikle erken yaşta çocuklarda görülen bir sağlık sorunu olmasından dolayı belirtilerinin anlaşılması oldukça güç bir sorundur. En belirgin olarak fark edilebilecek belirtileri listeledik.

 • İdrar Yolları Enfeksiyonu (Tekrarlayan ve Uzun Süreli)
 • Tansiyonda Dalgalanmalar ve Yüksek Tansiyon
 • Çocuklarda Sebepsiz Baş Ağrıları
 • Çocuklarda Sebepsiz Huzursuzluk, Ağlama
 • Yan Ağrıları (Renal Kolik Ağrılar)
 • Aile Fertlerinde Özellikle Kardeşlerde Daha Önce Bu Sorunun Görülmesi

İdrarın Böbreğe Geri Kaçması Tedavisi

Tedavi yönteminde sık olarak tercih edilen yöntem laparaskopik cerrahi yöntemleridir. Fakat bazı durumlarda böbrekteki reflünün derecesi hastanın durumu ve yaşı gibi faktörlere bağlı olarak ilaçla tedaviye de alınabilmektedir. İlaç tedavisi sorunun çözümü için değil, böbreğin enfekte olmaması için geçici bir çözümdür

 • Antibiyotik İlaçlar İle Kısmi Tedavi
 • Cerrahi Operasyonlar İle Kalıcı Tedavi

Cerrahi operasyonlar da birkaç farklı yol ve yöntem kullanılarak yapılır. Fakat bu yöntemlerin teşhisi, hastanın tetkik sonuçlarına göre yapılan değerlendirmeler sonucunda belirlenmektedir. ameliyat genellikle 15-20 dakikadan 1-2 saat aralığında bir sürede tamamlanmaktadır. Tedavinin başarı oranı ise %80 civarındadır. Kapalı yöntem tedavi ile çözüm bulunamadığı taktirde klasik cerrahi yöntemler uygulanarak başarı oranı yükseltilmektedir.

Bize Sorun!

Böbreğe İdrar Kaçması Nedir, Neden olur, Bitkisel tedavi, şifalı bitkiler ve bu gibi aklınııza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmından bizimle iletişime geçebilirler. Sorulan sorular için editörlerimiz günlük olacak cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. rahime berber dedi ki:

  merhaba,

  ben 20 yıllık böbrek hastasıyım ve böbrek yetmezliği olmam sebebim vur, şuan 1 yıllık nakilliyim ancak kaçak olduğu için Tak (sonda) kullanmam gerekiyor. bunun bir tedavisi ameliyatı varmıdır.

 2. gökhan bozdağ dedi ki:

  Merhaba 3 aylık kızım var anne karnında böbrek genişlemesi teşhisi konulmuştu böbreklerde sağ 16 sol 19 mm şeklnde büyüme vardı. dogumdan 15 gün sonraki kontollerde genişlemenin tamamen kaybolduğunu yapılan tetkikler sonucu ögrendik fakat bugün 5.4.2018 de yçekilen böbrek röntgeninde genişlemenin devam ettiği ve idrarın geriye kaçtığını öğrendik bu konuda hangi bölümde ne türde bir çare aramalıyım cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim mail adresim gokhan@olsenakliyat.com