İnmemiş Testis Ameliyatı Riskler ve Komplikasyonlar

30.01.2017
790

Ameliyat için genel anestezi kullanılmaktadır. Bu nedenle ameliyattan yaklaşık 3-4 gün önce anestezi onayı için gereken tahlil ve tetkikler istenir. Anestezi uzmanı tarafından bu tahliller değerlendirilip herhangi bir sakınca görülmez ise ameliyat saatinden en az 6 saat önce çocuğun yemesi içmesi kesilir. Bu konumuzda inmemiş testis ameliyatı sonrası riskler  ve inmemiş testis ameliyatı riskli midir gibi sorularınızın cevabı ameliyata ait bilgilerin altında verilmiştir. Ayrıca inmemiş testis ameliyatı sonrası ne yapılmalı ve  inmemiş testis ameliyatı sonrası bakım konusunda da bilgiler içermektedir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Nasıl Yapılır

İnmemiş testis operasyonunun başarı oranı çok yüksektir. Ameliyat kasık bölgesinden veya yumurta kesesinden yapılabilmektedir. Ameliyatın nereden yapılacağı inmemiş testisin yerine ve hekimin tecrübesine göre değişebilmektedir. Yumurta kesesine yakın olan inmemiş testis olgularında yumurta kesesine yapılan 2-3 cm’lik bir kesi ile testise ulaşılmakta ve testis inişine engel olabilecek dokulardan ayrıldıktan sonra keseye yeniden yerleştirilmektedir. Eğer testis yumurta kesesi içerisinden ulaşılamayacak kadar yukarıda ise, kasık bölgesinden 3-5 cm’lik kesi yapılmakta ve testise ulaşılıp testis tamamen serbestlendikten sonra çoğu kez birlikte görülen kasık fıtığı da onarılmaktadır. Daha sonra testis torbanın içine dikişlerle tespit edilmektedir. Operasyon sırasında hekim tarafından testisin yapısı değerlendirilmektedir. Eğer testis küçülmüş (atrofik) olarak değerlendiriliyor ise kanserleşme ihtimaline karşı sorunlu testis alınmaktadır. Bazı durumlarda ne fizik muayene ile ne de tetkik yöntemleri ile testis görülebilmektedir. Bu durumda karın içerisinde olabilecek testisi saptamak ve gerekli girişimi yapmak için kapalı yöntemle (laparoskopi) karın içerisine bakılmalıdır. Çünkü testis, yumurta kesesine iniş yolunun daha başlangıç kısımlarında kalmış olabilmektedir. Laparoskopik olarak görülen testis eğer küçülmüş değil ise yumurta kesesine indirilmesi için öncelikle laparoskopik olarak serbestlenir, ardından kasık bölgesine kadar laparoskopik olarak indirilir ve kasık bölgesinden yapılacak kesi içerisinden gözlenip yumurta kesesine yerleştirilir. Bu ameliyat tek seferde de yapılabildiği gibi basamaklı olarak da yapılabilmektedir. Eğer testis küçük (atrofik) olarak değerlendiriliyor ise ileride oluşabilecek kanser ihtimaline karşın laparoskopik olarak alınabilir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Riskler ve Komplikasyonlar

Bu operasyon sırasında ve sonrasında çeşitli komplikasyonlar gözlenebilmektedir. Ameliyat sırasında ve sonrasında anesteziye ve anestezi şekline bağlı alerjik, kalp ve akciğerlerle ilgili sıkıntılar, ihtimali düşük de olsa, meydana gelebilir. Anestezinin kendi komplikasyonları dışında, inmemiş testisleri indirmeye yönelik ameliyatın da erken ve geç dönemde komplikasyonları oluşabilmektedir. Ameliyat esnasında testisleri indirmede kasık bölgesindeki kesi yeri yetersiz kalırsa, daha büyük bir kesi ile karnı açmak gerekebilir. Erken dönemde yumurta torbasında gözle görülür şişme ve morarma (hematom) görülebilir ki bunların çoğunluğu zamanla ortadan kalkar. Bazı durumlarda testis ve onu saran zar arasında sıvı toplanması gelişebilir (hidrosel) ki daha sonraki dönemde buna yönelik başka operasyon ihtiyacı olabilir. Bazen ameliyatın başarılı geçmesine rağmen testisler yukarıya kaça – bilir ve daha sonra yeniden ameliyat gerekebilir. Nadiren ameliyata bağlı ilgili testis küçülebilir ve fonksiyonlarını yitirebilir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası Bakım / Ne Yapılmalı

Ameliyat sonrası çocuğun barsak sesleri başlayana kadar veya gaz çıkarana kadar (yaklaşık 4-6 saat) ağızdan herhangi bir şey verilmez. Bu süre zarfında damardan sıvı desteği yapılır. Aynı gün akşam veya ertesi sabah taburcu edilir. Normal şartlarda inmemiş testis ameliyatlarından sonra hastaya sonda takılmaz, ancak ameliyatın gereksinimleri nedeniyle takılmış ise genelde operasyondan sonraki gün çekilir. Taburcu olduktan sonra 1 hafta boyunca günlük pansuman yapılır ve reçete edilen antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılır. Dikişler kendiliğinden 10 gün içinde eriyip düşecektir, ancak erimeyen dikiş kullanılmış ise ameliyattan bir hafta sonra dikişleri aldırmak gerekir. Bir hafta boyunca banyo önerilmez.Ameliyat sonrasında yedinci günde (yara yerini görmek ve dikişlerini almak için), birinci ayda ve birinci yılda kontrol yapılmalıdır. Daha sonra ailelere kontrol muayenesi öğretilmekte ve şüpheye düştükleri durumda hekime başvurmaları önerilmektedir.

 

Bize Sorun!

İnmemiş testis ameliyatı riskli midir. inmemiş testis ameliyatı sonrası ne yapılmalı, inmemiş testis ameliyatı sonrası bakım, riskler ve komplikasyonlar gibi tüm konularda bize soru sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirler. Editörler sorulara günlük olarak cevap vermektedir. Ayrıca inmemiş testis ameliyatı nasıl yapılır konusunda sitemizde birçok bilgi ve yazı bulunmaktadır.

YORUMLAR
  1. aras dedi ki:

    merhabalar y oglum 2 yasında dun sag testısını ındırdıler.. yurtdısında yasıyoruz sadece agrı kesıcı verdıler antıbıyotık kesınlıkle vermıyorlar nede temızleme jeli verdıler bez baglıyoruz kaka eger dıkıslere bulasırsa ne yapmam gerekıyor yada nasıl engelleyebılırım dışkısı bulasmaması ıcın sımdıden tesekkur ederım