İnmemiş Testis Nasıl Anlaşılır, Muayenesi Nasıl Yapılır

28.01.2017
988

Erkek bebeklerde testisler, anne karnında bebek gelişmekte iken normal konumlarında oluşmazlar. Bebeğin karın kısmına yakın bir bölğede oluşan testisler bebek gelişiminde son aylara doğru kasıklara kadar inmekte son ayda ise normal testis torbasına yerleşmekteler. Fakat bazı durumlarda  bebeklerde testisler normal yerine inmeyerek yukarıda kalabilmek ve bu duruma da inmemeiş testis denmektedir. (Yetişkinlerde inmemiş testis nasıl anlaşılır ve yetişkinlerde inmemiş testis muayenesi nasıl yapılır sorusuna yanıt bebeklerde oldugu gibi aynıdır. Yetişkinler de bu konuyu takip edebilir)

İnmemiş testis genellikle bir testiste görüldüğü gibi iki testisde de görülebilmektedir. Bazı durumlarda tam yerinde olmama durumu varken bazı durumlarda testis tamamen kasık yada karın içinde olabilmektedir.

İnmemiş Testis Nasıl Anlaşılır

Eğer tek bir testiste ise anlaşılması daha kolay olmaktadır. Fakat genellikle bu sorun doğum sonrası düzenli kontroller sırasında doktor muayenesi tarafından fark edilirler. Bebeğin ailesi testislerdeki anamoliyi çoğu zaman fark etmeye bilir. tek testiste inmemiş testis var ise diğer testis ile farklı görüneceği için çok daha basit şekilde gözle bile anlaşılabilir. Eğer iki testiste birden inmemiş testis sorunu var ise testisler tamamen kasık üstünde ise torbaları sönük ve boş duracaktır. Fakat eğer testislere kadar inmiş fakat tam yerinde değil ise doktor kontrollü ile anlaşılabilmektedir.

Bu sorunun ilk bir yıl içerisinde tespit edilmesi, gelecekte yaşanacak olası sorunların engellenmesi açısından son derece önem taşır. Bu sebeple bebeğinizin belli aylarda yapılan kontrollerinde bu sorunun da kontrol edilmesini sağlayın. Ayrıca periyodlara ayrılmış olan genel kontrolleri aksatmamanız da çok önemli

İnmemiş Testis Muayenesi Nasıl Yapılır

Genellikle gözle, elle gerekli görülmesi durumunda ise bazı ileri görüntüleme tetkikleri ve testlerle tespit edilir (Testis kasık üstünde karın altında ise yerinin belirlenmesi açısından görüntüleme tetkikleri kullanılır)

Erkek Bebeklerde Testis Ne Zaman İner

Bu sorunla doğan bebekler genellikle ilk 1 yıl içerisinde kendi kendine normal konumuna inme ihtimali bulunur. Fakat bir yıldan sonra artık ihtimalin geçerliliği söz konusu değildir. Eğer ilk yıl normal konumunda değil ise müdahale ile yerine yerleştirilmesi gerekebilir. Bu soruna yaklaşım şekli, yer ve konumuna göre doktorlar taraından belirlenir.

Bu sağlık sorunu genellikle erken doğan bebeklerde daha sık görülmektedir. Bunun sebebi testislerin normal konunlarına inmeye yetecek kadar zaman bulamadan çoçugun bazı nedenlerle doğum yapmak zorunda kalınmasından ileri gelmektedir. Fakat normal doğum da görülme ihtimali de vardır. İlk 1 yıldan sonra inmemiş testis sorunları kansere kadar varabilen çeşitli sağlık sorunlarının görülme ihtimalini arttırabilmektedir.

Bize Sorun!

Testis inmemesi konusunda aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere ulaştırabilirler. Editörlerimiz sorulan sorulara günlük olarak cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Betül dedi ki:

    Merhaba benim bebeğim 6.aya kadar yumurtaları normaldi 6.aydan sonra yukarı çıkmış bu normale dönerim şu an bebeğin 12 aylık şimdiden teşekkürler

  2. Selin dedi ki:

    Cocuk 2 yasini 2.ayin 20 de doldurdu bugün ameliyat oldu testis inmemis ve ameliyat sirasinda testisin olmadigini fark etmisler Ama karinda bir parca varmis yara gibi benim sorum testis hicmi yoktu yada Gel ameliyat olundugu icin cürümüs olabilirmi?