İnmemiş Testis Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

02.02.2017
606

İnmemiş testis, erkek bebeklerde doğumdan sonra bir yada ikisinin birden normal konumuna gelmemesi, daha yukarıda karın yada kasık içinde bulunması durumudur. Bu durum genellikle bebeklik döneminde ilk 1 yıl içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Söz konusu sorunun daha kolay tespit edilmesi için nedenlerini bilmek, hangi belirtilerle anlaşılabileceğini öğrenmek önemlidir. Tedavi şekli ve yöntemi ile ilgili detaylı bilgiler ise bu konumuzda bulunmaktadır.

İnmemiş Testis Neden Olur

İnmemiş testis nedenleri son derece karmaşık durumların etkileri ile oluşabilir.

  • Erken Doğum 
  • Bazı Hormanel Dengesizlikler
  • Testisin Hiç Gelişmemesi 
  • Testislerde Var olabilecek Anatomik Bozukluklar
  • Testisleri Besleyen Kan damarlarında yeteri kadar gelişememe durumları
  • Diğer Kompleks Sebepler

Burada yazan nedenlerin haricinde çok farklı ve kompleks sebepler ile bağlantılı olan durumlar var olabilmektedir. Bu sebeple net olarak hangi nedenlen olduğunu anlamanın tek yolu doktorunuzdan konu hakkında açıklayıcı bir bilgi istemek olacaktır.

İnmemiş Testis Belirtileri Nelerdir

İnmemiş testisi belirleme genellikle tek taraflı ise anne ve baba tarafından bile gözle anlaşılabilmekte fakat testis torbası üstünde kalan yada iki testiste de görülen durumlarda gözle anlaşılması oldukça zordur. Genellikle doğum sonrası genel doktor muayene periyodlarında doktorlar tarafından fark edilen bir hastalıktır. Fazlaca bir belirtisi yoktur. Bu sebeple doğumdan sonra düzenli olarak yapılan doktor kontrollerinde erkek çocuklarda inmemiş testis sorununun olup olmadığına da bakılması önem taşımaktadır. Burada ailelere düşen görev, bu kontrolün yapılıp yapılmadığını takip etmek olacaktır.

Bebeklerin altı açıldığında her iki testisin torbada olduğunun görülmesi gerekir.Testisler bebeğin torbasında saptanamıyorsa, skrotum gelişmemiş- se veya kuşkulu bir durum varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.Testislerin fizik muayenesi çok dikkatlice yapılmalıdır. Ağlayan bebekte muayene zor olabilir. Şüphede kalınırsa anne babadan çocuğu 10 gün boyunca altı açıldığında muayene etmesi istenebilir.

İnmemiş Testis Tedavisi Nasıl Yapılır

İki taraflı inmemiş testisi olan veya inmemiş testisle birlikte genital, üriner anomalisi olan bebekler hariç, ilk 6 ay girişim yapılmasına gerek yoktur. Bebekler 6 aylık olduğunda tedavi planlanmalı ve en geç 2 yaşına kadar tamamlanmalıdır. Tedavi 2 yaş sonrasına bırakılmamalıdır. Eğer inmemiş testis tanısı ve tedavisi 2 yaştan sonraki döneme istenmeyerek ertelenmek zorunda kalınmışsa da bir an önce tedavi tamamlanmalıdır. Tedavinin planlanmasında birinci adım testisin mevcut olup olmadığının, yerinin ve yapısının saptanmasıdır.

Fizik muayenede testisler bulunmuşsa tanıyı koyma ve tedaviyi planlama açısından ileri tetkiklere gereksinim yoktur. Tedavi cerrahi giri- şim ile testisin torbaya yerleştirilmesidir. Hormon tedavisinin yararlı olabileceği düşüncesiyle özel durumlarda hormon tedavisinin önerilmesi söz konusu olabilir. İnmemiş testisli bebeğe hormon tedavisi önerilmişse hekimden açıklayıcı bilgi alınması yerinde olur.

Eğer bebekte inmemiş testis ile birlikte kasık fıtığı da ortaya çıkmışsa yaşına bakılmaksızın beklenmeden ameliyat edilmesi gerekir. Aynı ameliyatta hem fıtık onarımı yapılır hem de testis torbaya indirilir. Ameliyat öncesi yapılan fizik muayenede testis ele gelmiyorsa daha karmaşık bir durumla karşılaşılmış demektir. Bu bebeklerde testisin olup olmadığı, varsa nerede olduğunun bulunması gerekir. Kasık kanalında veya çevresinde ele gelmeyen testis bu bölgenin ultrasonografik incelemesi ile bulunmaya çalışılır. Ultrasonografik incelemede de testis saptanamıyorsa testisin karın içersinde kalmış olabileceğini düşünmek gerekir.

Zamanında doğmuş erkek bebeklerin %3 – %5 inde inmemiş testise rastlanmaktadır. Bu oran, erken doğum nedeniyle testislerin inişi tamamlanmadığından, prematüre bebeklerde %30 civarındadır. Testislerin inişi bebek doğduktan sonra kısa bir süre daha devam eder ve inmemiş testis görülme sıklığı 1 yaşında %0.8’e kadar düşer. %0.8 oranı erişkin dönemde de değişmemektedir. İnmemiş testis 2/3 oranında tek taraflı, 1/3 oranında ise iki taraflı görülmektedir. Tek taraflı inmemiş testislere daha çok sağda rastlanmaktadır.

Bize Sorun!

İnmemiş testis sorunları ile ilgili ve tüm üroloji konularında aklınıza takılan birçok soruyu sitemizden bulabilirsiniz. Sitemizde yada yazımızda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorularınız var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorulara günlük olarak cevap vermektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.