İçeriğe atla

İnmemiş Testis Nedir, Ağrı Yapar mı?

Testis dokusu, bebeğin anne karnında olduğu dönemde ilk olarak karın arka duvarında oluşur. Daha sonra hormonal ve mekanik bir takım faktörlerle önce kasık bölgesine ilerler ve oradan da yumurta kesesine (skrotum) ulaşır. Testisin inişine öncülük eden bu hormonal ve mekanik faktörlerde aksama gelişirse, testis ilerlemesi gereken yolda geride veya normal olmayan bir pozisyonda kalırsa buna inmemiş testis denir. Bu durumda yumurta kesesinin gelişmediği görülür ve testis kese içerisinde hissedilemez. Zamanında doğmuş erkek bebeklerde %3-5 oranında gözlenmektedir. Genellikle bu bebeklerin %77’sinin testisleri do- ğumdan sonraki ilk üç ayda normal yerlerine iner ve bebek 1 yaşına geldiğinde inmemiş testis gözlenme oranı %1 düzeyine geriler.

İnmemiş Testis Görüntüsü Resmi

İnmemiş testis vücutta nerede olur nasıl görünür gibi konularda merak edenler için aşağıda bir grafik verilmiştir. Bu grafikte bulunduğu yada bulunabileceği konuma göre inmemiş testis nerede ve nasıl olur nasıl görünür fikir sahibi olabilirsiniz.

İnmemiş Testiste Yapılması Gerekenler

İnmemiş testis olgularında testis travması, kısırlık, testis kanseri ve testisin işlevlerinin kaybı gibi riskler artmaktadır. Normalde yumurta kesesindeki sıcaklık vücut sıcaklığından 2,2°C derece daha düşüktür. Bu durum yumurtaların sperm üretimi için şarttır. Testislerin vücut içerisinde iki yıl gibi uzun süreler boyunca kalması testisin sperm üreten hücrelerinin bu sıcaklıktan kaynaklanan işlev kaybına neden olacaktır. Dolayısıyla erişkin döneminde bu testisler yeterli ve kaliteli sperm üretimi yapamayacaktır. Bu nedenle ilk iki yıldan sonra yapılacak inmemiş testis ameliyatı sperm üretiminden ziyade hormon üretiminin devamı içindir. Günümüzde inmemiş testis ameliyatının 6 ay ile 1 yaş arasında yapılması önerilmektedir. Yenidoğan döneminde erkek bebekler mutlaka inmemiş testis yönünden değerlendirilmelidir.

İnmemiş testisli olgulardaki testis kanseri görülme olasılığının artmış olması tartışmalı bir konudur. Bilimsel yayınlardaki çeşitlilik bu konuda fikir ayrı- lıklarına neden olmaktadır. Ancak genel kanı testis kanseri gelişme riski normal topluma oranla daha yüksektir. Cerrahi girişim ile testislerin normal yerlerine alınması ile hastalar testislerinde oluşabilecek bu gibi problemlerin farkına daha erken dönemde varabilmektedir.

Bazı durumlar yanlış olarak inmemiş testis tanısı- nın konulmasına neden olabilmektedir. Bunlardan en sık karşılaşılanı halk arasında utangaç testis de denilen retraktil testislerdir. Bu durum; testislerin elle çekme ile yumurta kesesinin tabanına kadar indirilmesini, ancak diğer zamanlardaki kasık bölgesinde olan testisleri ifade eder. Normalde erkek çocuklarda uyluk bölgesinin yumurta kesesine yakın yerine dokunulması ile harekete geçen bir refleksin sonucu olarak testis yukarıya, kasık bölgesine doğru çekilir. Bu refleks normalde vücudun testisleri koruma mekanizmasıdır. Bazı çocuklarda bu refleks mekanizma normalden daha aktif olabilmekte ve retraktil (çekinik) testis dediğimiz bu durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunlara yaklaşım inmemiş testislerden farklıdır. Birçok aile tarafından bu durum bilinmediğinden dolayı testisler kese içerisinde yokmuş gibi de- ğerlendirilebilir. Bu durumun tam olarak ortaya konulması için şüphe duyulan durumlarda uzman hekimlere danışılması uygun olacaktır.

İnmemiş Testis Ağrı Yapar mı?

İnmemiş testis tedavisi (Cerrahi tedavi) sonrası bir miktar ağrı olması doğal kabul edilebilir. Fakat her durumda doktorunuz ile iletişimde olmanız ve olası ağrı durumlarında ağrı şiddetini kestiremediğiniz için mutlaka doktorunuzdan taburcu sırasında bu konuda bilgi almanız önemlidir.

Kaynaklar : Bu bilgiler Türk çocuk ürolojisi derneğinin kitabından edinilmiştir. Kitabın tamamına Buradan Ulaşabilirsiniz TCUD (bknz)

Bize Sorun!

İnmemiş Testis Nedir nasıl ve ne zaman tedavi edilir , inmemiş testis ağrı yapar mı ve inmemiş testis görüntüsü resmi gibi aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirler. Editörlerimiz sorulan sorular için günlük olarak yanıt vermekte

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri