İVP Nedir? İlaçlı Böbrek Filmi Nasıl Çekilir?

20.11.2016
4.878

İVP Nedir

33İvp Açılımı “İntravenöz Pyelografi” olarak bilinir. Bu yöntem çekimden önce kontrast maddelerin damar yolu ile hastaya enjekte edilmesi ve buna takiben belli aralıklarda x ışınları altında üriner sistemin görüntülenmesi işlemidir. Hastanın ortalama olarak 8-10 kez rontgen filmi çekilir. Tüm filmlerin arasında birkaç dakika ille 10-15 dakika gibi zaman aralıklarının geçmesi beklenir. Bu sebeple İvp çekimi ne kadar sürer diye soranlar için net bir saat veremesek bile ortalama olarak 2-4 saat aralığında bir zamana yayıldığını söyleyebiliriz. Özel kurumlarda randevulu hasta sayısı daha az olduğu için ilaçlı böbrek filmi çekim süresi 1 saate kadar düşebilir. Hastaların idrara sıkışması istenir ve bu süre “ivp ne kadar sürer” sorusunun net olmamasının sebebidir. İdrara sıkışamayan yada geç sıkışan hastalarda 6 saat aralığına kadar çekim süresi uzayabilmektedir.

İVP Nasıl Çekilir

İvp halk arasında ilaçlı böbrek filmi olarak da bilinir.  ilaçlı böbrek filmi  bir bakıma zahmetli bir ön hazırlık ve çekim aşamaları gerektirir. Bu hazırlıklar çekimlerin kalitesi açısından son derece önemlidir. İVP çekim aşamaları aşağıda listelenmiştir.

İVP Çekimi Öncesi Yapılması Gerekenler

 1. Hasta çekimden bir gün önce saat akşam 6 itibari ile hiçbir şey yememelisiniz.
 2. Gece 00:00 itibari ile sıvı şeyler özellikle su dahi içilemez.
 3. Çekimden bir gün öncesinde akşam yemeğinde sadece çorba içilmelidir.
 4. Çekimden önceki gün gazlı içecekler yada gaz yapan yiyecekler tercih edilmemelidir.
 5. Doktorunuzun size verdiği reçete ile alınan müshil ilacını doktorunuzun önerdiği saat itibari ile tüketmeye başlamalısınız. İlaç 1-3 saat içinde etkisini gösterir ve tüm sindirim sistemini temizler.

Yukarıda yazılanlar çekimden önceki gün için yapmanız gereken hazırlıklar olup doktorunuz tarafından genel olarak verilecek olan önerilerdir. Farklı hasta grupları için farklı ilaçlar yada farklı öneriler verilebilir. Bu sebeple doktorunuz yukarıdaki listeden farklı bir öneride bulundu ise onu uygulayınız. Bunun sebebi bazı hastaların böbrek fonksiyonları yada kalıtsal rahatsızlıklar alerji vs durumlarına göre bazı ön hazırlıkların yapılmamasını yada ekstra olarak bir hazırlık yapılmasını sizden isteyebilecektir.

İVP Çekim Günü Yapılacaklar.

 1. Randevu saatinizde çekim merkezinde olmalısınız.
 2. Sabah kalktığınızda hiçbirşey yeyip içmemeniz gerekir (bazı hastalarda durum esnetilebiliyor, doktorunuza sorunuz)
 3. Randevuya giderken damardan enjekte edilecek olan kontrast madde recete ile yazıldı ise yanınızda götürmeyi unutmayınız.
 4. İlk önce ilaç verilmeden bir iki kez röntgen filmi alınır.
 5. Daha sonra damar yolu ile ilaç verilir.
 6. Damar yolundan verilen ilaç üriner sistemi x ışınlarında görünür kılmaktadır.
 7. Daha sonra 5-15 dk aralıklarla birkaç kez daha röntgen filmi alınır.
 8. Hasta bundan sonra bir şeyler yiyebilir ve içebilir. 
 9. Doktorunuz sizden idrara sıkışmanızı isteyecektir. Bu andan itibaren bol su içerek idrara sıkışmayı beklemeniz gerekmektedir.
 10. İdrara sıkışık olduğunuz zaman doktorunuza bildiriniz.
 11. İdrara sıkışık halde birkaç kez daha röntgen çekimi yapılır.
 12. Daha sonra tuvalete giderek idrarınızı boşaltırsınız. 
 13. Boş mesane ile son bir kez daha çekim yapılır ve İVP işlemi sonlandırılır.

Çekim önceki hazırlıklarda olduğu gibi çekim günü yapılacak olan işlemlerde de bazı hastalarda esneklikler yapılabilmektedir. Yukarı yazan işlemler normal bireylere uygulanan işlemlerdir. Çocuklarda, ağır böbrek hasarı olan kişilerde, başka sağlık sorunları olanlarda ve müshil yada damardan enjekte edilen maddeye alerjisi olanlarda farklı yollar uygulanır. Örnek olarak benim müshil ilacına alerjim olduğu için şimdiye kadar yapılan çekimlerde farklı yollar izlendi. Doktorunuz çekime gelmeden önce size çekim ile alakalı olarak bilgi verecektir.

İVP Çekiminin Zararı Var mı ?

 • İnceleme esnasında kullanılacak kontrast maddenin hasta üzerinde erken ve geç dönemde yan etkileri görülebilir. Bunlar; Hafif / orta / ciddi derecede baş dönmesi, deride kızarıklık ve döküntü, mide bulantısı, anaflaktik şok gibi yan etkilerdir.
 • İVP genel olarak birçok hastaya uygulanır fakat bu doktorlar tarafından kontrollü ve bilinçli şekilde yapılır. Hasta İVP çekimine girmeden önce kan tahlili yaptırmalı ve uygun bulunması durumunda ivp işlemine girmelidir. Eğer büyük böbrek hasarı yada diğer faktörler söz konusu ise çekim riskli olabilir.
 • Damardan enjekte edilen maddeye karşı hassasiyet yada alerji gelişebilir. İlaca bağlı yan etkiler görülebilir. Bunlar verilen ilacın içindeki bilgilendirme kağıdında detaylı olarak yazmaktadır.
 • Bağırsakların boşaltılması ve sindirim sisteminin temizlenmesi amacı ile verilen müshil ilacının yan etkileri görülebilir.
 • Açlığa ve susuzluğa bağlı baygınlık, göz kararması, bayılma, karın ağrısı göz kararması gibi durumlar gelişebilir. Çok yaşlılar yada kalıtsal başka rahatsızlıkları olanların bu durumu doktoruna danışması gerekir.
 • Şu bilinmesi gerekir ki size doktorunuz bu çekimi istediğine göre kan ve genel durumunuzu analiz etmiş ve uygun görmüş demektir. İVP çekimi doktor istemi haricinde yapılamaz.

Bize Sorun!

3Böbrek taşı, böbrek kumu, taş dükme yada genel üroloji konuları ile alakalı olarak şehir efsanelerinden kurtulun ve gerçek bilgiyi edinin. Editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Aşağıdaki yorum kısmına yada soru sor sayfamızı kullanarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Sorduğunuz sorular aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

 

YORUMLAR
 1. Ümit dedi ki:

  Ben sık idrara sıkma durumu yaşıyordum 1 yıldır. Ve kaıkta ağrı yanma gibi bi durum yaşıyordum idrarı yapınca geçiyor ama kısa zaman sonra tekrar oluyor ve tazyikli yapamıyorum idrarımı.ürolojiye gittim 4. Kez doktor ıvp istedi böbrekler ile alakalı olabilir mi. Bana diğer doktorlar prostatid demişti bende öyle düşünüyordum ama son gittiğim doktor prostad ölçülerin normal dedi idrar tahlilide öyle işeme testi yaptırdı oda normal çıktı.anormal olan nedir ve neden sıkıntı bulunamıyor.

  1. Editör Editör dedi ki:

   @Ümit

   doktorunuz ivp istedi ise bir sorunun konusunda şüpheleri var demektir. Tetkik sonmuçlarınızın hepsi çıktığında toplu bir değerlendirme yapacaktır sanırım. Biz üroloji doktoru değiliz maalesef hastalık adına yorum yapamayız. Tetkikler konusunda sormak istedikleriniz var ise cevaplayabiliriz.

 2. Gamze dedi ki:

  Verilen mishil ilacı 6 saat oldu ama hiç etki göstermedi hâlâ wc ye çıkamadım 4 saat sonra da randevum var nolacak