Kadınlarda Yumurtlama Dönemi

21.04.2017
455

Çiftler çocuk sahibi olabilmek için kadının yumurtlama dönemlerini hesaplayarak bu dönemlerde cinsel birlikteliği yaşamaları gerekiyor. Bir kadının diğer günlere göre yumurtlama dönemlerinde hamile kalma ihtimali daha fazladır. Bundan dolayı bir kadının adet dönemini ve adet döneminden sonra kaç gün geçtiğini iyi hesaplaması gerekiyor. Bu hesaplar tutulduğu zaman yumurtlama döneminin hangi günlere denk geldiği ortaya çıkıyor ve hamilelik hesaplama kolaylaşıyor.

Çiftlerde Cinsel Birleşmenin En Verimli Dönemi

Yumurtlama gününden bir kaç gün önce korunma kullanmadan cinsel birliktelik yaşanma durumunda hamilelik oranı artıyor. Kadınların yumurtlama dönemlerinde vücut sıcaklıklarının ölçüsüne göre davranılarak, vücut ısısını yüksek olduğu durumlarda cinsel birliktelik yaşanması uzmanlar tarafından da öneriliyor.

Gebelik Süresi Hesaplama

Uzun ve istikrarlı süren bir zaman diliminden sonra güzel haberi alan çiftler, doktor kontrolünde kaç haftalık hamile olduğunu öğrendiği halde kaç aya denk geldiğini hesaplayamaz ve sorun yaşarlar. Bu durumu ortaya çıkaran sebep, hamileliğin hafta hafta hesaplanarak takip edilmesinden kaynaklanıyor. Kaç aylık hamile olduğunu öğrenmek isteyen kadınlar gebelik hesaplama işlemi ile kolay bir şekilde istedikleri sonuca ulaşıyorlar. 1 ay 4 hafta üzerinden hesaplandığında ortaya çıkan bu karışıklığın sebebi aslında bir ayın dört haftadan üç gün fazla sürmesi ile ilgilidir. Bu kafa karıştırıcı durumdan kurtulmak için en iyi yöntem gebelik haftası hesaplama yapılarak takip edilmesidir.

Hamilelik Durumu Hesaplanması

Hamilelik durumu için hesaplama yapıldığında soru işaretleri ile karşı karşıya gelmemek için haftalık süreçlerin aylık karşılıkları belirlenmiştir. Hamileliğin 4 ile 5 hafta arasında olması halinde bu hamilelik 1 aylıktır. Hamileliğin 8 ile 9. haftasında 2 aylık, 12 ile 13. hafta arasında 3 aylıktır. Hamilelik durumu 16 ve 17. haftaya geldiğinde ise 4 aylık ve 20 ile 21. haftada 5 aylık oluyor. 24 ile 25 hafta arasında olan kişi hamileliğin 6. ayındadır. 28 ile 29 hafta arasında hamilelik durumu 7 aylıktır.

Hamileliğin 32. ve 33. haftalarında ise kişi 8 aylık hamiledir. 36 haftalık hamilelikler 9 alıktır ve 40. haftaya gelindiğinde hamilelik süreci 9 ay 10 günlük olmuştur. Hamilelikte aylık hesaplamadan ziyade haftalık hesaplamalar daha büyük önem taşıyor. Normal doğum süresinin 9 ay 10 günlük iken yani 40. haftada olması gerekirken bu durum 38. haftada da gerçekleşiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.