Süt, Yoğurt ve Kalsiyum Böbrek Taşı Yapar mı?

Böbrek taşlarının birkaç çeşiti vardır. Böbrek Taşı çeşitleri arasında en sık görüleni ise kalsiyum taşıdır. Öyle ki ülkemizde görülen taş çeşitleri arasında %80’lik bir oran ile en sık görülen tipi kalsiyum taşlarıdır. Bu sebeple de taşı olan kişilerin en çok merak ettiği konu ise süt ve süt ürünlerinin taşa neden olup olmadığıdır.

En sık tüketilen süt ürünleri, pastorize süt, yoğurt, ayran, peynir ve kalsiyum içeren diğer gıdalardır. Kalsiyum sadece süt ürünlerinde bulunmaz. Birçok gıda ve içecek maddelerinde de bulunabilir. Buna en iyi örnek maden suyu (Soda) olabilir.

Süt Böbrek Taşı Yapar mı?

Süt içmek, oldukça sağlıklı ve faydalıdır. Tam bir kalsiyum deposu olan sütün böbrek taşı oluşumuna neden olduğu da bir geçektir. Fakat bu konuda doktorlar ikiye ayrılmış durumda. Bazı uzmanlar kontrollü ve kısıtlı olarak tüketilmesi gerektiğini savunurken bazı doktorlar ise rahatlıkla istenilen miktarda tüketilebileceğinden bahsetmekte. Bu durumun iki farklı yöndeki görüşlerinin nasıl oluştuğuna dair bilgileri kalsiyum başlığında bulabilirsiniz.

Kalsiyum Böbrek Taşı Yapar mı?

Böbrekte oluşan taşın kalsiyum taşı olduğu kesin ise bu sorunun cevabı da kesin olarak evettir. Fakat kalsiyumun oluşabilmesi için oksalat mineralleri ile birleşmesi gerekmektedir. Çok az kalsiyumlu beslenme durumunda kandaki oksalat miktarının arttığı tespit edilmiştir. Bunun nedeni bağırsaklarda kalsiyum ve oksalat minerallerinin birleşerek dışkı ile atıldığı yönünde araştırma sonuçları mevcut. Eğer kalsiyum alımı azaltılır ise kandaki oksalat miktarı artacaktır ve bu durumda ise böbrek içerisinde kristalleşme ihtimali artacaktır denmektedir. Fakat bu fikir henüz tüm üroloji camiasında genel bir kabul görmüş değildir. Bu sebeple en doğru olanı kalsiyum alımını sınırlı miktarda tutmaktır. Tamamen kesilmesi zararlı olabilir çünkü vücudun kalsiyuma her daim ihtiyacı vardır.

Ayran, Peynir ve Yoğurt Böbrek Taşı Yapar mı?

Süt ürünleri arasında sıklıkla tüketilen gıda maddelerinden olan ayran, peynir çeşitleri ve yoğurt içerik olarak yüksek miktarda kalsiyum içerdikleri için bu gibi gıdaların da kontrollü tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle aşırı yoğun süt ürünleri ve hayvansal gıda tüketiminin direk olarak taş oluşum nedeni olduğu görülebilmektedir.

Bize Sorun!

Taş yapan gıda maddeleri hakkında sorulara ek olarak genel böbrek taşı sorunları ile üroloji konularında tüm aklınıza takılanları sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler lütfen aşağıdaki yorum kısmına sorularını yazsın. Sorulan sorulara editörler günlük olarak cevap vermektedir.

YORUMLAR
  1. selahattin guler dedi ki:

    52 yaşında erkeğim. Süt ürünleri kullandığım zaman sol böbreğim çok hassaslaşıyor.sol kasığa kadar hassas oluyor. Çok sevdiğim halde kullanamıyorum. Kullanmayı bıraktıktan 2-3 gün sonra düzeliyor. Bu hastalık mıdır? Tedavi edilebilir mi?

  2. Burak dedi ki:

    Kalsiyum oranı 11.4 ve bundan dolayı böbreklerim de sürekli taş oluyor. Kalsiyum u yüksek ürünleri bırakmalı mıyım, ilacı yada tedavisi var mı. Siyah çay, kahve ve gazlı içecekler böbrek taşı yapar mı bunları da bıraktım

  3. Muratsacak dedi ki:

    Soru 2 aylık bebeğinize keçi sütü bazlı mama veriyoruz..biliyorum ki keçi sütü inek sütüne nazaran daha fazla kalsiyum içeriyor..bu durum bebeğin böbreklerini daha fazla çalıştırır mi yada taş oluşumuna sebep olur mu