Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır Riskleri Nelerdir?

25.08.2018
1.020

Böbrek taşı ameliyatları böbrekte meydana gelen birtakım rahatsızlıklar dolayısı ile uzmanlar tarafından gerçekleştirilen ameliyatların bir türüdür.

Böbrek Taşı Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Böbrek taşı ameliyatı teknolojinin hızla gelişmesine paralel olarak çok büyük gelişmeler yaşadı. Bundan çok kısa zaman öncesine kadar böbrek taşı ameliyatı dediğimizde büyük açık ameliyatlardan bahsederken şimdilerde oldukça basit ve kısa süreli ameliyatlar ile böbrek taşları düşürülmekte.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz açık böbrek taşı ameliyatlarında hastanın vücudunda ciddi bir kesik yapılmaktaydı. Bu kesik ile hastanın böbreğine ulaşılıp tam manası ile görülmeden böbrek taşı düşürme işlemi yapılmakta idi.

Günümüzde ise minimal invaziv adı verilen hastada küçük bir delik açarak ya da bunu bile yapmadan sadece idrar kanalından böbreğe girilerek hiç kesi olmadan ameliyat işlemi gerçekleşebilmekte. Üstelik ameliyat işlemi böylesine basit bir şekilde yapıldığında hasta 1 ya da 2 gün içinde kendine gelip günlük hayatına bu kadar kısa sürede yeniden devam edebilmektedir.

Kapalı böbrek taşı ameliyatı bu sebeple hastalar tarafından çokça tercih edilmektedir. Hastalar hem vücutlarında herhangi bir kesinin olmamasından hem de kısa sürede günlük hayatlarına geri dönüp iş hayatlarına devam edebilmekten son derece memnundurlar.

Bahsetmiş olduğumuz kapalı böbrek taşı ameliyatındaki bu iki yöntemi yapabilmek için alanında uzman cerrahi ekibe ve bu işi yapabilmek için gerekli olan cerrahi aletlere ihtiyaç vardır. Bu sebeple bu yöntemlerle ameliyat olmadan önce gitmiş olduğunuz hastanenin tüm bu saydığımız özelliklere sahip olup olmadıklarına dikkat etmelisiniz.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Olur?

Kapalı böbrek taşı ameliyatı tıp biliminde PNL yani Perkütan Nefrolitotomi olarak adlandırılır. Bu işlem daha çok böbreğin içinde kırılamayacak kadar büyük olan taşların ve ESWL ile kırılamayacak kadar dirençli olan taşların tedavisinde kullanılır. Hastaya ameliyattan önce genel anestezi yapılır. Sürekli röntgen kontrolü ile yapılan bu ameliyatta böbrekle paralel olarak sırt bölgesinde 1 cm’lik bir kesme işlemi yapılır ve bu kesikten böbreğe iki ucu açık olan ince bir tüp yerleştirilir. Bu tüp ile yerleştirilen özel aletler yardımıyla taşlar böbrekten çıkartılır.

Kapalı böbrek taşı ameliyatının iyileşme süresi oldukça hızlıdır. Hastaların büyük kısmı ameliyattan sonra 3 gün hastanede kontrol edilir ve ardından da taburcu edilir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Kapalı böbrek taşı ameliyatlarında iyileşme sürecini etkileyen birtakım faktörler söz konusudur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

-Hastanın yaşı,

-Hastanın herhangi bir başka rahatsızlığının olup olmayışı,

-Ameliyat esnasında kanamanın olup olmaması,

-Böbreğin fonksiyonu…

Tüm bu saydıklarımıza göre hastanın taburcu olma süresi değişiklik gösterebilmekle beraber genellikle ertesi gün yahut da 2 gün sonra hasta taburcu edilmektedir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

-Vücudumuzdaki organlarımız arasında kanlı bir organ olması sebebi ile böbrek riskli bir uzuvdur ve ameliyat sonrasında da kanama görülebilir,

-Ameliyat sonrasında idrar kanalından idrar kaçağı olması yüksektir,

-Ameliyat sonrasında küçük taş parçalarının kendiliğinden düşmesinden ötürü aşırı ağrı yaşanabilir,

-İşlem bir uzman tarafından yapılmadığı takdirde idrar kanalında delinme ya da zedelenme görünebilir,

-Ameliyat öncesinde anestezi yapılacağından anestezi riskinin de göz önünde bulundurulması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.