Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri’ne Dikkat!

Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri Nelerdir?

gg5Böbrek yetmezliğine bağlı böbreğin kayıpları, genellikle geç teşhis edilme durumlarında yada belirtilerin ve hastalığın ciddiyetinin hastalar tarafından önemsenmemesi halinde gerçekleşir. Hastalığın ilk evresi ile böbrek yetmezliğinin son aşaması arasında tedavinin başarı oranı ve kaybın engellenmesi ihtimali arasında çok büyük fark varıdır.

Aşağıda ilk önce böbrek yetmezliğinin evrelerinden bahsedeceğiz. Ardından kronik böbrek yetmezliği iyileşir mi, böbrek yetmezliği hakkında her bireyin dikkat etmesi gereken noktalara değineceğiz.

 1. 1) Evre : Yetmezlik olarak değerlendirilmez. Belli yaş üstü tüm kişilerde neredeyse görülür. Böbrek ileri yaşlarda %100 oranında çalışmaz ve yaşa bağlı olarak çalışma hızı azalır. Bu ilk evre olarak değerlendirilebilir. Bu durumda böbrek sağlığına daha çok dikkat edilmesi önerilir. Genç yaşlarda 1. evre tespit edilir ise sebepleri araştırılmalı ve ortadan kaldırılmalıdır.
 2. 2) Evre : 2. evre de böbrek hasarları belirgin olarak görülme eğlimindedir. Böbrek çalışma yüzdesi %60-65 lere kadar gerileyebilir. Bu durumda böbreklerdeki hasarın kalıcı olmaması ve azaltılması yönünde tedaviler uygulanır. Ayrıca böbrekleri 2. evreye taşıyan sebepler araştırmalı ve ortadan kaldırılmalıdr.
 3. 3) Evre : böbreklerin %60 ile %30 arasında çalışması böbreklerde 3. evre olarak kabul edilir. Hasta için artık cok ciddi tedbirler ve diyetlerin yapılması zaruridir. Kalıcı böbrek hasarları artık çok daha belirgin hale gelir. Amaç tedavi ile böbreklerdeki hasarın daha fazla büyümesini engellemek yönündedir.
 4. 4) Evre : Böbreklerin %30 veya daha az çalışması durumudur ve bu böbrek yetmezliğinin son evresi olarak değerlendirilebilir. Hastanın var olan ve az çalışan böbreğini kaybetmemek için oldukça dikkatli davranması ve tüm tedavilerini aksatmadan yapması gereklidir.
 5. Son Evre : Böbrekler %10 ve daha az çalışması durumudur. Genellikle böbreklerin tamamen bitmesi ve diyaliz ile sonuçlanmaktadır. Daha sonra böbrek nakli için uygun organ bekleme yada bulma süreci başlar.

Kronik Böbrek Yetmezliği İyileşir mi

Şu unutulmamalıdır ki böbrek kendi kendini yenileyebilen bir organ değildir. Böbrek üzerinde olan hasarlar genellikle kalıcı hasarlardır ve bu sebeple böbreklerde olan bir sorun kesinlikle ihmal edilmeden tedavi edilmelidir.  Aşağıda bu evrelerde yada bu evrelere hiç gelmemek adına dikkat etmeniz gerekenleri Bulabilirsiniz.

Akut ve Kronik Böbrek Yetmezliğine Dikkat

Akut böbrek yetmezliği ani durumlar sonucu ani olarak gelişen bir rahatsızlıktır fakat kronik böbrek yetmezliği yavaş yavaş ve bazı bulgular ile belli olabilen bir rahatsızlıktır. Bu durumlara gelmemek için belli aralıklar ile kontroller yaptırmanız gerekebilir Özellikle 40 yaş üstünde iseniz yılda bir 60 yaş üstünde ise yılda 2 kez böbreklerinizi kontrol ettirmeniz önemlidir. Ayrıca tansiyon şeker gibi hastalıklardan da sakınmanız önemlidir. Yediklerinizde tuz tüketimini azaltmalı ve bol sıvı tüketimini alışkanlık haline getirmeniz gerekecektir.

3

Bize Sorun!

Böbrek yetmezliği, diyaliz, nakit durumları yada tedavi ve belirtiler gibi konularda editörlerimiz tüm sorularınızı cevaplamaktadır. Bizlere soru sorabilmek için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Ahmet dedi ki:

  Böbrek yetmezliği 3 evresindeyim diyetlerinde dikkat etsem. Ömrümün sonuna kadar böyle devam eder mı.

 2. Serap dedi ki:

  Merhaba 15 yaşında ki kızım kby son evrede tansiyon 9 a 6. düşük ve çok baş dönmesi yaşıyor sabahları kalktığında da miğdesi çok bulanıyor. Bunlar normal mi? Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim

 3. Uğur gökçeoğlu dedi ki:

  Arkadaşlar sıkı diyet ve düzenli ilaç kullanımında ısrarcı olunur ise kişinin lehine olur.bunda göz ardı etmeyelim.özellikle tuz yağ ve kırmızı et kullanmamakta fayda var.