Lazerle Böbrek Taşı Kırma

06.01.2018
613

Lazerle Böbrek Taşı Kırma

Lazerle böbrek taşı kırma, son dönemde gelişen böbrek taşı tedavi yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntemdir. Hastalarında en çok tercih ettiği bu yöntemde; böbreğin bulunduğu noktada 1 cm’lik bir delik açılmaktadır. Açılan bu delikten böbreğe doğru ucunda kamera bulunan bir kablo şeklindeki bir cihaz gönderilir. İçi boş olan ve ucunda kablo olan bu cihaz, böbreklere kadar gittikten sonra taşlara sabitlenmektedir. Ardından lazer diye tabir edilen cihaz, önceki cihazın kanal boşluğundan böbrek taşlarına kadar gönderilmektedir. Bir önceki cihaz, sadece taşlara sabitlendiği için lazer cihazı da böylelikle sadece taşlara lazer ışını gönderecektir. Lazer ışını sonrasında taşlara uygulanan şok etkisi ile birlikte taşlar parçalanarak ufak parçalara ayrılırlar. Böylelikle kum parçaları haline gelen taşlar, artık daha rahat düşürülme aşamasına gelirler. Lazer işleminin tamamlanması ile birlikte bu parçacıklar, idrar yolu ile vücuttan daha rahat atılacağı için böbrek taşlarından da kurtulmuş olacaksınız.

Lazerle Taş Kırma Tedavisi

Lazerle taş kırma yöntemi son derece başarılı sonuçlar veren oldukça basit bir tedavi yöntemidir. Ancak lazerle böbrek taşı kırma, diğer tedavi yöntemlerine oranla çok daha maliyetli olabilmektedir. Bu nedenle birçok hasta bu tedavi şeklinden yararlanamayabilir.

Lazerle böbrek taşı kırma tedavisi ilk olarak 1960’lı yıllarda yapılmış olsa da bu dönemlerde çok başarısız sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bu nedenle lazer ile taş kırma tedavisi birçok ülkede yasaklanmıştır. Bunun nedeni ise o dönemlerde henüz tıp alanında cihazların yeterli potansiyele sahip olmayışlarıdır. Çünkü o dönemde yapılan tedavilerde lazer ışınları taş yerine böbreğe de etki edebilmektedir. Ancak günümüzde son derece yaygın olarak kullanılan lazer tedavisi ile birlikte başarı oranı da bir hayli artmıştır. Gelişen teknoloji, nitelikli hekimler ile birlikte lazerle böbrek taşı kırma başarı oranı %90’ları geçmiştir.

Lazer Tedavisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Lazerle böbrek taşı tedavisi öncesinde birtakım hususlara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle lazer tedavisini uygulayacak olan hekim seçimi son derece önemlidir. Hekiminizin bilgili, becerikli ve alanında uzman olması gereklidir. Lazer tedavisinde lazer ışınlarının diğer organlara zarar verme ihtimalinin de var olması, hekim seçimini daha da önemli kılmıştır. Yapılan tedavi, kapalı ameliyat olarak değerlendirildiği için herhangi bir hatanın geri dönüşü de zor olabilir.

Lazer Tedavisi Sonrası

Böbrek taşı lazer tedavisinden sonra hasta birkaç gün içerisinde taburcu olacak düzeye gelebilir.  Lazer işlemi sonrasında, böbreklerde parçalanan taşların düşürülmesi için işlem sonrasında birkaç kez idrar yapmanız beklenmektedir. Bu sırada böbrekten çıkan idrar içinden böbrek taşı parçalarının olup olmadığını anlamak için doktor kontrolünde olacaksınız. Cerrahi bir ameliyat olmaması nedeniyle lazerle böbrek taşı kırma işleminden sonra yaklaşık 1 hafta gibi kısa bir sürede eski yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.