Mesane Boynu Darlığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir.

22.11.2016
2.315

Mesane Boynu Darlığı Neden Olur?

3332Mesane boynu darlığı nedenleri arasında en önemlisi bilinçsiz yada çok sık takılan sondalar, üreter, üretra yada böbrek ameliyatları sırasında yapılan kateterizasyonlar ve tramvaya bağlı olarak gelişen lezyonlar sebebi ile mesane boynu darlığı gelişebilir.

Söz konusu rahatsızlığın teşhisi için ilk olarak ultrasonografi tetkiki ve üroflowmetri yapılır. Gerekli görülmesi durumunda urodinami hatta birçok hastada sistoskopi ile dar olan bölğenin kamera yardımı ile teşhis edilmesi yöntemine başvurulabilir. Bazı durumlarda idrar kanalından xray’de görülebilen tıbbi bir sıvı ilaç enjekte edilerek özel bir röntgen çekimi ile dar olan bölgenin görülmesi amaçlanabilir.

Mesane Boynu Darlığı Belirtileri Nelerdir. 

 1. İdrar akış hızında belirgin bir şekilde azalma,
 2. İdrar yaparken zorluk çekilmesi,
 3. idrar yaparken şiddetli yanma hissi
 4. İdrarı tam boşaltamama hissi
 5. Bazı durumlarda beraberinde gelişen taş şikayetleri
 6. İdrarda kan görülmesi
 7. Sık tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonu

Yukarıda yazan belirti ve şikayetlerden en az biri veya daha fazlası sizde de görülüyor ise fazla gecikmeden bir üroloji doktoruna başvurmanız önerilir.

Mesane boynu darlığında tanı genelde ultrason tetkiki ile konur. Tam dolu mesane ile ultrasona girilir. Doktor sizden mesanenizi boşaltıp gelmenizi isteyecektir. Siz idrara çıkıp tekrar geri döndüğünüzde mesanede kalan idrar miktarı ultrason ile ölçülür. Kalan idrar miktarına göre değerlendirme yapılır.

Mesane boynu darlığı belirtileri genellikle üretra darlığı yada prostat büyümesi gibi sorunlar ile çok fazla karıştırılmaktadır. Kesin tanıyı doktorunuz işeme ve ürodinami testleri ile koyacaktır. Bazı durumlarda sistoskopi ile idrar kanalından girilerek dar olan kısma ulaşılması yöntemine de başvurulabilir.

Mesane Boynu Darlığı Tedavisi Nasıl Yapılır.

Mesane boynu darlığı tedavi yöntemleri arasında ilaç yada bitkisel tedavi yöntemi maalesef bulunmamaktadır. Mesane darlığında tedavi yöntemi genel olarak kapalı yöntem (İdrar kanalından sistoskopik araçlarla girilerek dar olan kısma ulaşılması ve çeşitli yöntemler ile darlığın kesilerek açılması) operasyon ile yapılmaktadır.

Mesane Boynu Darlığı ameliyatı hasta açısından fazla ağrılı olmayan taburcu süresi çok kısa olan (genelde ertesi gün taburcu edilir) bir kapalı cerrahi operasyondur. Fakat bazı durumlarda mesane boynu darlığı ameliyatı sonrası kanama , ağrı gibi şikayetler gelişebilir. Doktorunuzdan taburcu olurken bu gibi bilgileri detaylı olarak alabilirsiniz.

Söz konusu ameliyat nüks etme ihtimali olan bir ameliyattır. Genelde Tekrarlayan mesane boynu darlığı Fazla görülmez fakat size yapılacak olan cerrahi müdahalenin çeşidine göre bazı istatistiksel veriler mevcuttur. Her ameliyatın olduğu gibi bu ameliyatının da belli riskleri vardır. Söz konusu rahatsızlığın giderilmesinde internal üretrotomi denilen kapalı yöntem bir cerrahi yöntem kullanılmaktadır. Üretrotomi İntern operasyonu ile alakalı detaylara sitemizden ulaşabilirsiniz.

Mesane Boynu Darlığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Maalesef Yoktur. Mesane boynu darlığına iyi gelen şifalı bitkiler olduğu yönünde gördüğünüz haber yada satılan karışımlara pek kulak asmamanız önerilir. Söz konusu rahatsızlık sadece cerrahi müdahale ile giderilebilecek bir rahatsızlıktır. Bu gibi bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmadan önce doktorunuza danışın, Paranızdan da sağlığınızdan da olmayın.

Bize Sorun!

3Üretral darlıklar, böbrek taşı, ameliyatlar yada genel böbrekler hakkında sormak istediğiniz tüm sorular için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınıza editörlerimiz aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Tuba dedi ki:

  Benim kizim 4 yasinda. Uc kere tahlil oldu ve idrarinda kan goruldu. Bizi nefroloji polikinligine gonderdiler ve ordaki doktorun bizi takibi sonrasi idrar mesanesinin dar oldugu gorunuyor dedi. Ve bize uropan diye bi ilac verdi. Bu ilac 4 yasinda bi cocugua nekadr saglikli olabilir bunu arastirmaya calisiorum ve danismak istiyorum bikac kisiye

 2. Yusuf Sağlamlar dedi ki:

  Merhabalar,kolay gelsin,yaklaşık 10 senedir,mesane boynu darlığı şikayetim var,2012 yılında sistoskopi yapıldı teşhis konuldu,urorec xsatral tamprost kullandım,sanırım ameliyat şart…bi kaç sorum olacaktı.

  1)Ameliyat sonrası ereksiyon problemi veya sertleşme sorunu oluyor mu?

  2)Bu darlıktan dolayı oluşan mesane yorgunluğuyla birlikte düşün olan tazyik,operasyon sonrası tekrar güçleniyor mu?Yani tazyik sadece orada açılacak kesik yüzünden mi artar,ayrıca mesane kası da eski gücüne kavuşur mu?çok teşekkür ederim,iyi çalışmalar…