Mesane Taşı Ameliyatı Ne Kadar Sürer

28.12.2016
916
Mesane Taşı Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Mesane Taşı Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Mesane taşı ameliyatı, belli boyut ve genişlikten büyük boyutlarda,  idrar akımını kısmen yada tamamen engelleyen taşların temizlenmesi için kullanılır. Kullanılan iki tip cerrahi operasyon vardır. Kendi içlerinde farklı yöntemlere ayırlan yol ve modelleri de olsa da genellikle açık ve kapalı ameliyat olarak iki farklı şekilde yapılırlar. En sık uygulanana yöntem ise kapalı yöntemdir.

Kaç Saatte Tamamlanır

Kapalı Yöntemle Yapılan Mesane Taşı Ameliyatı Kaç Saat Sürer sorusuna cevabımız genellikle 1-2 saat sürmektedir olacaktır. Taşın büyüklüğü, ekstra sorunların olup olmadığı (İdrar Kanalı Darlığı, Mesane Boynu Darlığı, ve Diğer Mesane Sorunları) ile hastanın gelen sağlık durumu söz konusu sürenin azalmasına yada artmasına etken olabilmektedir. Bu sebeple sadece ortama süre verebilmekteyiz. Genel olarak 1-2 saat sürecektir. açık ameliyat ise 1-3 saat aralığında tamamlanmaktadır.

Hangi Tip Anestezi Kullanılır

Genellikle genel anestezi kullanılır fakat lokal olarak yapılan anesteziler de tercih edilebilir. Hastanında genel sağlık durumuna ve anestezi uzmanı doktor tarafından yapılan incelemeye göre hangi yöntem anestezinin uygulanacağına ameliyat öncesi karar verilir.

Genel Başarı Onanı Nedir

Mesane taşları, genellikle %100 oranında temizlenir fakat ameliyatın başarısı taşın neden oluştuğunun tespiti ile alakalıdır. ameliyat sonrası taşların tamamı temizlense dahi bazı hastalarda söz konusu taş oluşumu mesane içerisinde tekrarlayabilir. Bu gibi durumlarda ameliyatın başarısız geçmesi sebebi ile değil taşın oluşum nedeninin tespit edilerek ortadan kaldırılamadığının işaretidir. Taşın oluşumuna zemin oluşturabilecek bir etken var ise tespit edilerek ortadan kaldırılması önemlidir.

İhmal edilmemesi de önemlidir. Bu gibi taş problemleri alt üriner sisten fonksiyonlarını bozduğu için enfeksiyonlara neden olmakta bazı durumlarda böbrekler üzerinde ekstra basınç oluşturarak böbrek yetmezliğine dahi neden olabilmektedir. Bu sebeple sorunun çözümü konusunda geç kalınmamalı ve ciddiyetle tedavisi sürdürülmelidir.

Bize Sorun!

Mesane Taşı ameliyatı ne kadar sürer, mesane taşları, böbrek taşları İdrar Yolları, Enfeksiyonlar, taş ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR
  1. Hasan cansız dedi ki:

    Merhaba benim mesanemde 4 veya 4,5 mm taş var üroloji uzmanı üç günlük ilaç tedavisi önerdi fakat taş normal yoldan düşmedi doktor operasyonla alacağını söyledi.benim sorum şu zamanla taş düşermi yoksa ameliyat olmalımıyım iyi günler..