İçeriğe atla

Mesane Taşı Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır.

Mesane Taşı Belirtileri Nelerdir

Mesane taşı, genel olarak bulguları incelendiğinde normal böbrek taşları gibi alışıla gelmiş bir belirtisi malesef yoktur. Kendine özgü belirtileri olan mesane taşının anlaşılması kolaydır fakat bazı durumlarda başka sağlık sorunlarının belirtileri ile karıştırılabilmektedir. Bu sebeple aşağıdaki belirtiler mesane taşının teşhisi için en belirgin olanlarındandır .


Mesane Taşının Belirtileri;

 1. İdrar Yaparken Son Kısımlarında Kanlanma ve Kanlı İdrar Yapma
 2. İdrar Renginde Bulanıklık ve Çamurumsu İdrar
 3. İdrar Yaparken Yada Yaptıktan Sonra Damlamalar,
 4. İdrar Kesesi (Mesaneyi) Tam Boşaltamama
 5. Sık Sık İdrara Çıkma Fakat Az İdrar Yapma
 6. İdrar Yaparken Çatallaşma ve Bölünme
 7. İdrarınızı Yaparken Zorlanma Durumu
 8. İdrar Yollarında Yanma Hisleri
 9. İdrar Yaparken İdrarın Bir Anda Durması ve Tekrar Başlaması Durumları
 10. İdrarın Akımının Durması Sonrası Pozisyon Değişiklikleri Yapıldığında Tekrar Gelmesi
 11. Kasık ve Karın bölğesinde ağrılar sızılar
 12. Mide Bulantısı, Kusma (Çok Nadir)

Genel olarak belirtiler yukarıdaki gibidir. Söz konusu belirtilerden biri yada birkaçı görülmekte ise bir ürologa giderek kontrollerinizi yaptırmanızı öneririz.

Mesane Taşının Tedavisi Nasıl Yapılır

Mesane taşları, büyümeye yada oluşmaya başladıkları alan geniş olduğu için diğer üriner sistem taşlarına oranla daha büyük boyutlara daha rahat çıkabilen taşlar olmaktadır. Genellikle mesane taşları böbreklerden mesaneye inan taşlar yada bazı darlık ve enfeksiyon problemlerinden dolayı direk olarak mesane içerisinde oluşan taşlardan oluşmaktadır. Söz konusu taşların tedavisi kişinin genel sağlık durumu ve taşın boyutlarına göre yapılmaktadır.

 • Mesane taşları 0,5 cm’den küçük ise ; Genellikle kendi kendine düşebilecek taşlar sınıfına girmektedir. Eğer hasta olan bireyin idrar yollarında herhangi bir anatomik bozukluk yok ise genellikle taş idrar ile atılmaktadır. Bunun için bol sıvı alımı ve daha çok hareket edilmesi tavsiye edilmektedir. Tabi ki kişinin genel sağlık durumuna göre tavsiyeler değişebilir.
 • Mesane Taşları 0,5 cm’den Büyük İse; Bu gibi taşlar için cerrahi operasyonlar daha sık tercih edilmektedir. Sistoskopik yöntemler ile kapalı olarak yapılan ameliyatlar genellikle ilk tercihtir. Taş Mesane içinde bazı tıbbi araçlar ile parçalanarak idrar kanalı aracılığı ile mesane dışına alınır. Eğer bu yöntem işe yaramayacak kadar büyük yada farklı çeşitlerde taşı olan hastalar için açık cerrahi yöntemler uygulanabilir. Birkaç cm boyutunda  açılan bir ameliyat kesisi ile mesaneye girilerek taş söz konusu kesiden dışarı alınır.

Mesane taşı belirtileri, üretra darlığı (idrar yolları darlıkları) ile sıklıkla karıştırılabilir, bu iki rahatsızlığı ayırt etmek için küçük bir bilgi yeterlidir. İdrar yolu darlıkları daimi olur. Sürekli bir idrarda zorlanma durumu yaşanır. Fakat mesane taşlarında ise sorun anlık olabilmekte bazı durumlardai idrar rahat çıkarken bazı durumlarda durabilmektedir. Bu durum genel olarak taşın en belirgin belirtisini oluşturur. Bu şekilde mesane taşını en çok karıştırılan alt üriner sistem hastalıklarından ayırabilirsiniz.

Bize Sorun!

Mesane Taşları, Böbrek Taşları ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri