Mesane Taşı Nasıl Düşer, Nasıl Eritilir ve Alınır

28.12.2016
1.612

Mesane Taşı Nasıl Düşer

Mesane Taşı Nedir : Mesane taşları alt üriner sistem taşları kategorisine giren, mesane içerisinde oluşmuş yada böbrek veya üreter kanalında oluşarak mesaneye düşmüş taşlara denir. Genellikle taşın yeri göz önüne alındığı zaman geniş bir bölğe olması sebebi ile burada oluşan yada büyüyen taşların boyutlarının da genellikle büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Mesane Taşı Nasıl Düşürülür

Mesane Taşları, idrar kanalının genişliği ile bağlantılı olarak düşürülüp düşürülemeyeceği belirlenen bir taş çeşitidir. Genellikle böbrek taşları için de aynı durum söz konusudur. İdrar kanalımızdan rahatlıkla geçebilecek taş boyutu genellikle 0,5 – 0,6 mm boyutlarındaki taşlardır. bu büyüklüğü aşan boyutlardaki bir taş doğal yollardan düşürülemez. Eğer taşınız bu boyuttan küçük ise doktorların mesane taşı düşürme yöntemleri önerileri aşağıdadır.

  • Bol Su İçilmesi
  • İdrar Miktarını Arttıran Diüretik Özellikli Besinler Tüketilmesi
  • Hareketli Yaşam, (Herhangi Bir Engeliniz Yok ise)
  • Doktorunuzun Yazabileceği İlaçları Kullanarak ( genelikle idrar yolları genişletici ilaçlar -reçete ile satılır- ve özel kas gevşeticiler – reçete ile satılır- )

Yukarıdaki öneriler içerisinde özellikle ilaç kullanımı konusuna özel bir parantez açmak gerekir. Burada belirtilen idrar kanalı  genişletici ilaçlar yan etkileri bulunan ve kesinlikle bilinçsiz kullanılmaması gereken ilaçlardır. Bu ilaçlar sadece uygun görülen bazı hastalara verilebilir. Kas gevşeticiler için de durum aynıdır. bilinçsiz olarak tüketilmesi çarpıntı, baş dönmesi göz kararması, böbrek yetmezliği gibi birçok sağlık sorununa yol açabilmektedir.

Böbrek Taşı Erir mi ? Böbrek Taşı Nasıl Eritilir konusunda sıklıkla sorular gelmekte. Böbrek taşı erimez, alınması yada düşürülmesi gerekir. Bazı özel ve yumuşak taşlar nadiren eriyebilir ama bu tip taşlar tüm taş çeşitlerinin %1’inden az bir miktara denk gelmektedir.

Böbrek Taşı Nasıl Alınır

Genellikle 0,5′ cm den büyük boyutlarda olan mesane taşları doğal yolla düşürülemeyeceği için cerrahi operasyonlar ile alınmaktadır. Bu operasyonlar kapalı yada açık yöntemle yapılmaktadır. Yöntem seçimi hastanın genel sağlık sorunları ve taşın boyutu gibi değişkenler göz önüne alınarak karar verilirler. Genel ve lokal anestezi altında uygulanan ameliyat ile mesane taşları alınır. Genellikle kapalı yöntem sistoskopi ameliyatı tercih edilmektedir. Mesane Taşı Nasıl Kırılır ? sistoskopik aletlerde bulunan lazer ve diğer şok aletleri ile taşlar mesane içerisinde parçalanırlar. Bu yöntem mesaneye idrar kanalından girerek taşın bulunduğu yere ulaşmak ve taşın belli özel cerrahi aletler ile kırılıp parçalanarak aynı yerden dışarıya alınması esasını taşır. Bu tip bir operasyon ile alınamayan bir taş var ise açık cerrahi yöntemlere de başvurulabilmektedir. Bu operasyonda ise karın bölğesinin alt kesiminden açılacak olan birkaç santim kesi ile açılan ameliyat bölğesinden taş çıkartılarak söz konusu bölğe kapatılır. Ameliyat ile ilgili detaylı bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Mesane taşları, ihmal edilmeyecek kadar hayati bir problemdir. hiç umulmadık zamanda idrar akımını tamamen engelleyebilir ve idrar yapamadığınız için çok zor durumda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda mesanede biriken idrarın alınması için karın altından sonda takılabilmektedir. Ayrıca uzun süre tedavi edilmediği zaman mesaneyi tam boşaltamama ve atık idrar sebebi ile sık tekrarlayan enfeksiyon problemleri ve böbreklere yüklediği ekstra basınc sebebi ile böbrek fonksiyonlarında bozulmalara neden olabilmektedir. Bu sebeple vakit kaybetmeden tedavisi için bir doktardan randevu almanızı öneririz.

Bize Sorun!

Mesane Taşları, Böbrek Taşları ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. VASIF dedi ki:

    merhaba benim sol mesanemde 14 mm oksalat tasi var .onu doal yolla yada hangi ilacla dusure bilirim yada siz ne onerirsiniz

  2. Ünal Ulusoy dedi ki:

    Gece uykudan uyanıp idrara çıktığımda biraz zorlanarak, ağrı duymadan bir miktar idrar yapıyorum, hala idrarımın olduğunu bildiğimden evin içerisinde biraz dolaşıyorum ve tekrar idrara çıkıyorum ve tekrar idrar yapıyorum. Hiçbir sancı duymuyorum, Sorunum ilk idrarda zorlanıyorum ve az idrar oluyor, tam idrar boşalması bir müddet sonra 2. idrara çıkışımda gerçekleşiyor. Bazen misafirliğe gittiğimde 3 veya 4 defa idrara çıktığım oluyor. Her çıktığımda bol bol idrar çıkışı oluyor. Ağrı duymuyorum. 8 yıla yakın hipertansiyon ilaçları (sinoretik 20 mg ve norvasc 10 mg) kullanıyorum Tedavi önerilerinizi beklerken şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım. 20.05.2018 Ünal Ulusoy