İçeriğe atla

Mesaneye Düşen Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Böbrek taşı, böbreklerden hareketlenip üreter kısmına düşer büyük ağrılar ve sancılar idrar kanalına düştüğünde yaşanır. Taş idrar kanalından çıkarak mesaneye indiğinde ağrı ve acı kesilir.

Taşın Mesaneye Düştüğünü Nasıl Anlarız

334Taş mesaneye indiğinde acı kesilir. Böbrek taşının tıkadığı üreter kanalında tüm biriken idrar bir anda mesaneye yolar. Bu durum acının kesilmesi ile birlikte bir anda Tuvalete gitme ihtiyacı doğurur. Genelde taş ağrınız var ve taş ağrınız zamanla azar azar değil de bir anda kesilir ve kesildikten sonra kendinizi sıkışık hissederseniz taş mesaneye inmiş demektir.

Fakat taş ağrısı azar azar kesilir ise bu durumda taş yerinden oynamış ama henüz üreter kanalına girmemiş demektir. Bu durumda taş ağrısı hem hafif hem de zamanla azalır durumda olacaktır.

Mesaneye Düşen Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Yukarıda anlattığımız gibi olan durumlarda ağrı kesilir ve bir anda idrara sıkışık durumda olursunuz genelde mesaneye inen böbrek taşları ilk idrara atımında dışarı atılır. Fakat bazı durumlarda bu bir güne kadar uzayabilir. Eğer bu gibi bir belirti yaşadınız fakat henüz taşı atamadı iseniz 1 günü geçtikten sonra doktora başvurmanız önemlidir.

Mesaneye Düşen Taşı Düşürmek Yapılması Gereken Tek şey bol su içmektir. Bu durumda daha sık tuvalete çıkarsınız ve bu şekilde taşı daha hızlı şekilde dışarı atabilirsiniz.

Bazen taş büyüklüğü sebebi ile mesaneye düştükten sonra idrar akımını kesebilir. Bu durumda taş üretra kısmında takılmış yada mesane boynu kısmında kalmış olabilir. Bu idrar akışını kısmen yada tamamen kesebilir. Kendinizi idrara sıkışık hissedersiniz ama tek bir damla dahi idrar dışarı çıkamaz. Ağrı yapmaz fakat taş oradan çekilmedikçe idrar birikecek ve sorun olacaktır. Bu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden acil servislere müracaat etmenizde fayda var.

Acil servisler bu gibi durumlarda ilk olarak sonda takılmasını deneyeceklerdir. Eğer sonda mesaneye kadar ulaşır ise tüm biriken idrar sonda ile dışarı alınacaktır. Fakat eğer sonda ile böbreğe ulaşılmaz ise karın bölgesinin altından yapılan 1 cm’likik bir kesi ile mesaneye ulaşılır ve dışarı atılamayan idrar dışarı alınır. Öncelik biriken idrarın tahliyesi yönündedir. İdrarın tahliyesi tamamlandıktan sonra taş dışarı alınır.

Bize Sorun!

3Böbrek taşı, ameliyatlar, düşürme yolları gibi tüm böbrek konuları ile ilgili olarak sorduğunuz soruları yanıtlıyoruz. Bize soru sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorduğunuz sorulara aynı gün içinde cevap vermektedirler.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak sorunuz yada eklemek istediğiniz bir şey var ise aşağıdaki yorum kısmını da kullanabilirsiniz. Sorularınız ve Yorumlarınız bizim için değerlidir.

Mesaneye Düşen Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür” üzerine 3 yorum

 1. hayat der ki:

  merhaba kardeşimin böbreğinde iki taş ve idrar torbasına da bir taş düşmüş durumda. şuanda sürekli kusuyor. su içiyor ama tekrar kusuyor. Acile gittik acil sadece ağrı kesici yaptı. şuan ne yapmamız lazım

  Cevapla
  • Barıs der ki:

   Kardes bende dün akşam 6milim taş düşürdüm.mesane ye düşmüş. Çok ağrı oluyor.Allah yardımcınız olsun.1adet limonu sıkın.1yemek kaşığı halis zeytinyağı ve eşkına balığının kafasındaki taşı ezip karışım yapın. Aç karnına sabah için. Böbrek taşlarını eritti gi söyleniyor. Şifa bulan çok insan var bu yöntemle. 1 hafta bir deneyin.

   Cevapla
 2. Misafir der ki:

  13mm taşım böbrekten çıkıp10 gündür mesanede nasıl düşer

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri