Multikistik Displastik Böbrek Neden Olur Tedavisi Nasıldır?

29.05.2018
879

Böbrek rahatsızlıklarında erken teşhis böbrek sağlığının korunması için oldukça önemlidir. Genel olarak bebeklerde görülen multikistik displastik böbrek rahatsızlığı kalıtsal bir hastalık olmadığından tedavisine erken başlanarak böbrek sağlığı korunabilmektedir. Doğum öncesinde ve sonrasında teşhis konulan bu hastalık tedavi edilmez ise böbreklerde büyümeye sebep olmaktadır.

Bebeklik döneminde teşhisi yapılan multikistik displastik böbrek hastalığı 5 yaşına kadar takip edilerek tedavi desteklenir. Anne karnında teşhisi yapılan bu hastalığın tedavisi yapılmaz ise bebeğin hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir. Ayrıca bebeğin böbreklerinde kist oluşumuna neden olarak anne karnında suyun azalmasına sebep olabilmektedir.

Böbrek hastalıklarında erken teşhisler her zaman diğer organlara da zarar vermektedir. Bunun yanı sıra geç kalınmış tedavilerde genel olarak böbrek yetmezliği meydana gelerek organ nakli gerekebilmektedir.

Multikistik Displastik Böbrek Tedavisi 

Böbreklerin düzenli bir şekilde çalışması için kişinin sıvı tüketimine ve beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Böbrekler vücutta kirli kanın süzülmesini sağlayarak kalbe temiz kan ulaşmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra zehirli maddelerin vücuttan atılması için süzgeç görevi görmektedir. Bunun için de bol sıvı tüketiminin olması gerekir.

Anne karnında multikistik displastik böbrek hastalığı teşhisi konulan bir bebekte böbreklerin normal boyutlarda  olması için tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ayrıca doğum sonrasında da bebeğin gerekli kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Multikistik displastik böbrek hastalığında diğer hastalıkların da oluşmaması için kontrol altında tutulması gerekmektedir. Özellikle böbrek hastalıklarında yüksek tansiyon hastalığı çok sık görülmektedir. Bu yüzden öncelik beslenme ve böbrek sağlığının korunmasıdır.

Böbrek sağlığında böbrek içerisinde oluşan kistlerin giderilmesi için ilaç tedavisi uygulanır. Hastalık erken teşhis sayesinde bu kistlerin genişlemesini de engelleyecektir. Tedaviye geç kalındığında genel olarak böbrek yetmezliği ile karşı karşıya kalınmaktadır. Böbreklerin tamamen iflas etmesinden dolayı organ nakli gerekebilir. Bu süreç oldukça uzun bir zaman aldığından kişinin sürekli olarak cihaza bağlanması söz konusu olmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren böbrek sağlığının korunması için beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi ve yeteri kadar sıvı tüketimin olması gerekmektedir. Böbreklerde meydana gelen herhangi bir rahatsızlık diğer organlara da zarar verebilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.