Neden Su içmeliyiz, Suyun Sağlığımızdaki Önemi Nedir

11.04.2017
309
Neden Su içmeliyiz, Suyun Sağlığımızdaki Önemi Nedir

Bu makalemizde suyun hayatımızdaki yeri ve öneminden bahsedeceğiz.İnsan vücudunun %75’ini su oluşturur. Vücuttaki hücrelerin yaşamsal faaliyetlerini sürdürmeleri,böyle büyük bir orandan belli olduğu gibi su ile mümkündür.Vücudumuzdaki toksinleri de su yoluyla atarız.İdrarla,terle,dışkı ve solunum yoluyla vücuttaki toksinler atılır.Bu yüzden bir insan günde en az 2 litre su içmelidir.

Vücudun ihtiyacından az su içiliyorsa yorgunluk,dikkatsizlik ve hafıza zorlukları yaşanabilir. Çünkü vücuttaki sistemler su olmadan fonksiyonlarını sürdüremez.Araştırmalarıma göre suyun vücutta azalmasına “dehidratasyon” deniyor. Tüm gün hissedilen yorgunluğun nedenlerinden biri de buymuş.

Sıvıların hepsi suyun yerini tutmaz.İçtiğimiz çay,kahve,kola gibi şeyler su gibi toksin taşıyıcı ve atıcı görev yapmaz.Kafeinli içecekler çarpıntıya neden olur.Bir de yanında krema ve şeker kullanıyorsak kaloriyi arttırdığından fazla kilolara davetiye çıkarır.Asitli içecekler ise mideyi rahatsız ederken aldığı aside karşı direnir ve sıvı kaybını arttırır.Bu yüzden bu içecekleri mümkün olduğunca az ve şekersiz tüketmeliyiz.

Toksinleri vücudumuzdan uzaklaştıran su,böylece cildimizin de dostu olmuş oluyor. Cildimizi taze ve dinç tutuyor. Erken yaşlanmayı önlediği de söylenmektedir. Cildinizin nemli kalmasını sağlıyor. Çatlak ve yaraların erken iyileşmesine neden oluyor. Daha parlak,daha yumuşak ve daha pürüzsüz bir cilt istiyorsanız su tüketiminize dikkat etmelisiniz. Tabiki kullandığınız nemlendiricileri bırakın demiyorum. Ama düzenli su içen bir insan için o nemlendiriciler sadece birer yardımcı.

Peki yeterli su içip içmediğinizi nerden anlarsınız? İdrarınız koyu renkli ise yeterli su içmiyorsunuz demektir. Açık renk ve şeffafa yakın ise yeterli su içiyorsunuzdur. Su içmek için susamayı beklemeyin.Gün içinde susayarak içtiğiniz su miktarının iki katını içmeye çalışın. Yemekten önce, yemek ile birlikte ve yemekten sonra su içmeye çalışın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.