Normal Böbrek Boyutları Büyüklüğü Kaç olmalıdır

27.11.2016
13.367

Normal Böbrek Boyutları Büyüklüğü Kaç olmalıdır

 

88Böbrekler yaşa ve böbrek sayısına bağlı olarak boyutlarında referans olarak alınabilecek değerler mevcuttur. Böbrek boyutları genel olarak sintigrafi , tomografi , ivp ve utrason gibi tetkikler ile tespit edilir. Tespit en boy ve yükseklik büyüklüğü şeklinde yapılır.

Çocuklarda böbrek boyutları ve büyüklüğü yetişkin bireylerden farklı olabilir. Genel olarak referans alınabilecek değerler çocuğun boyuna göre belirlenir. Bebeklerde böbrek boyutları için de aynı şey geçerlidir. Referans tablosu aşağıda verilmiştir.

Normal Böbrek Büyüklüğü

Normal Böbrek Büyüklüğü 8 ile 11 cm arasındadır. Genel olarak en sağlıklı boyut 10-11 cm aralıgındadır. Fakat yaşı küçük olan çocuklarda boyutlar 6 cm kadar düşebilir. Bu yaşa göre normal bir durumdur. Korkacak bir sorun yoktur.. Vücudun büyüklüğüne göre böbrek boyutları artar.

Sağ veya Sol Böbrek Farklı Olur mu ?

Sağ böbrek boyutları ile sol böbrek boyutları arasında fark olmaması gerekir. İnsanda her iki böbrekte aynı boyutta olması gerekir. Bir böbrek diğer böbreğe oranla daha büyük ise, büyük olan böbrekte anatomik bir rahatsızlık söz konusu olabilir ve bu büyümenin nedeni acil olarak araştırılması gerekir.

Böbrek Boyutları Neden Artar

Genellikle sık ve ağır geçirilen idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşı, up darlık yada üretra darlığı yada böbrek anatomik bozuklukları gibi nedenlerden dolayı böbrek boyutlarında artma görülebilir. Tıp dilinde hidronefroz olarak adlandırılan bu durum ileri safhada böbrek kaybına kadar ilerleyebilecek ciddi bir problemdir. Bu sebeple eğer yaptırdığınız böbrek tetkiklerinde böbreklerde boyut büyümesi normale göre boyutları artmıştır gibi ibareler söz konusu ise doktorunuzdan durum ile alakalı olarak detaylı bilgi isteyiniz.

Boyutlar Nasıl Normale Döner

Böbrek boyutlarında artma görülüyor ise öncelikle sorunun kaynağı araştırılmalıdır. Sorunun kaynağı bulunduktan sonra söz konusu sorunun ortadan kaldırılması ile birlikte böbrek boyutları zamanla eski haline dönecektir. Örnek vermek gerekir ise böbrek taşı olan bir hastada böbrekte idrar akımı kısmen engellenebilir ve bu sebeple boyutlarda artık görülebilir. Fakat böbrek taşı düşürüldükten yada alındıktan sonra boyutları normale dönecektir. Bazı durumlarda büyümenin uzun sürmesi yada fark edilmemesi durumların da böbreğe verilen hasarlar kalıcı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda sorun ortadan kaldırılsa dahi böbrek boyutlarında normale dönüş süreci gerçekleşemeyebilir.

Bize Sorun!

3Tetkik ve tahliller ile ilgili sorularınıza ek olarak Böbrek taşı, böbrek sağlığı , ameliyatlar, genel böbreklerin ağrısı ile alakalı sormak istediğiniz sorular var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

 

YORUMLAR
 1. Bilge öztürk dedi ki:

  1 ay önce yapılan ultrason incelememde sol üst üreterde 8mm taş ve sol böbrekte grade 1 hidronefroz izlendi. 3seans taş kırdırma yaptırmama rağmen bi değişiklik olmadı. Ameliyattan önce son çare rowatinex isimli ilacı kullanmaya başladım 3gün önce. İlacın ne kadar zamanda tepki vermesi beklenir veya böbreğimin hidronefroz durumu ne kadar sürede kötüleşir? Ameliyatı hemen düşünmeli miyim yoksa bir süre ilaç tedavisini denemeli miyim?

  Yanıtlarsanız sevinirim ameliyattan çekiniyorum ama tedavi sürecinde böbreğime bişi olur diye de korkuyorum

 2. Yasemin dedi ki:

  Öncelikle merhaba 30 yaşında bir bayanım ultrason sonuçlarında sağ böbrek boyutu 66*23 mm, sol böbrek boyutu 84*40 mm her iki böbrek parankim ekojeniteri grade 2-3 renault parankim hastalık lehine artmış olup parankim kalınlıkları sağda incelemiş, solda alt sınırlardadır. sol böbrek üst polemik 15mm çapında anekoik parapelvik kist izlenmiştir yazıyor. Kan değerlerim kreatinin 11,14 bun 79,49 fosfor 7, kalsiyum 7,3 sodyum 134 demir 41 çıkan sonuçlar dedikleri kadar kötümüyüm hocam cevaplarınızı bekliyorum saygılar

 3. Tülay dedi ki:

  Kızımın ultrasongafisinde her iki böbrek boyutları(sağ böbrek 73×22 sol böbrek 70×22 ) olup konturları düzgündür.parankim ve sinüs ekojeniteleri normaldir kitle ve kalkül izlenmedi.kortikomedüller ayrim net olarak yapilabilmektedir diyor bu ne demek acaba

 4. Tuğba dedi ki:

  Merhabalar benim bebeğimin böbreğinde genişleme var bugün hastaneye gittik ultrason sonucu şöyle; sağ böbrek 59x28mm boyutlarında olup, parankim kalınlığı ortalama 5 mm’dir. Sağ toplayıcı sistem grade 2 olup pelvis ap çapı 13 mm’dir. ( hidronefroz) lütfen bana yardımcı olurmusunuz nasıl bir yol izlemem gerekiyor ne yapmam gerekiyor. Şimdiden tşk ederim.

 5. Arife Atici dedi ki:

  Merhaba ben 15 yasindayim. Sag bobregime hidronefroz tanisi konuldu nedeni bobrek reflusu olabilirmis. Genişleme eski haline donmeyebilir ama nasil durur?

 6. Sezer dedi ki:

  Sol böbrek üst kalisiyel sistemden mesaneye uzanan jj kateter mevcuttur, sol pelvis AP ÇAPI 22 mm’dir. Kaliksler dilate ve deformedir ,en geniş kaliks ÇAPI  9 mm’dir. Hangi hastane yanda doktora tavsiye ediyorsunuz çocuğum 11 aylık

 7. Havva dedi ki:

  Beş yasında oğlum var sağ böbreği küçük %12 sol böbrek ise %87 sağ böbrek % 3 görev yapıyo sol ise %96 görev yapıyormuş acaba korkulacak bisey var mi sol böbreğin tulum mu ne normal ama normalinden büyüktür böbrek diyo

 8. Sevda dedi ki:

  Merhabalar 11 aylık kızımın sağ böbrek 0/043 sol böbrek 0/057 oranında katkıda bulunmaktadır.sol böbrek boyutu sağa böbreğe göre hafifçe artmış olarak izlenmektedir diyor sonuçta bilgi verir misiniz zararı nedir ne yapmaliyim

 9. KÜBRA dedi ki:

  Merhabalar benim annemin ultrason sonucu sag böbrek vertkal boyutu 70 mm olup parankim kalınlıgı 7mm dır.Sol böbrek vertikal boyutu 112mm,parankim kalınlıgı 11mm dir .Her iki böbrek konturu,büyüklügü ,lokalizansyonu,parankim kalınlıgı ,ekojenitesi ve eko paterni normaldır.Sinüs yankıları dogaldır.Böbrek toplayıcı sistemlerinde dilatosyon saptanmamıstır.Mesane distandü degildir.Sonuc:Yapısal kücük sag böbrek ile uyumlu bulgular.Lütfen durumu nedir yardımcı olurmusunuz?

 10. Zubeyde dedi ki:

  Sağ böbrek yaklaşık 94×29mm sol böbrek 103×38mm ölçüldü bilateral böbrek konturlari doğaldır.bilateral böbrek parankim kalınlığı sağda 14mm,soldan20mm dir bilateral böbrek ekolari homojendir bilateral böbreklerde pelvikaliektazi ve taş ile uyumlu görünümü saptanmadi mesane duvar kalınlığı ve devamlılığı normal olup ,lumen icinde ekojenitesaplanmadi hocam neyim var sag sol böbreklerim ağrıyor 1 yıldır .ağrısı mideme vuruyor cevabinizi bekliyorum teşekkür ederim

 11. Elif dedi ki:

  Sağ böbrek 39×113 parankim kalınlığı 17.3mm sol böbrek 51×101 parankim kalınlığı 26.5mm. Bunun açıklaması nedir ? Böbreğimde bir büyüme mi söz konusu?

 12. Ayşe dedi ki:

  Benim oğlum 4.5 yasinda bir yildir böbreklerinden rahatsız sağ bobreginde kaçak çıktı sürekli idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor tedavi görüyor ama 3 ay önce bütün ilaçlariçerik kestik en son dün ultrason sağol 76 mm Sol 50 normalmi ?

 13. n.oztunc dedi ki:

  ulrasonda sol böbrek 112 mm sağ 8 mm falan denildi. sağ böbreğim 15 yıl önce yapılan muayenede böyle değildi. börekteki bu küçülme acaba diğer böbreği de etkiler mi

 14. Kağan koyuncu dedi ki:

  Iyi günler bu gun bobreklerimin renkli doppler filmi çekildi çekim esnasında sağ böbreğimin sol böbreğimden küçük olduğunu kendi aralarında konuşurlarken duydum arada da bi kaç tıbbi terim konuştular ve bir hızdan bahsettiler en sonunda gene kendi aralarında ameliyata girecek hasta dediler ama bana bir açıklama yapmadılar sizce sorun nedir

 15. Bahriye dedi ki:

  Sağ böbrekte genişleme var 13m genişlikte kızım 9 yaşında nekadar genişlemesi riskli olabir boyuttu ve hızla genişleme olurmu?

 16. Yeşim dedi ki:

  Sol real ap çap 58 mm sağ real ap çap 42 mm afi tek cep. 9.5cm izlendi 27h+2 g hamileyim bebekte sorun var mıdır çok korkuyom

 17. Gülay dedi ki:

  Karaciğer 27 cm çıktı ultrasonda. Çok yüksek değer. Yardımcı olur musunuz