Normal Böbrek Parankim Kalınlığı Ne Kadar Olmalıdır

17.02.2017
19.210

Böbrek parankim kalınlıkları böbreğin boyutları ile doğrudan bağlantılıdır. Böbrek küçük olduğunda inceleceği gibi böbrek büyüdükçe gerilmeye bağlı olarak da incelmektedir. Böbrek parankim kalınlığı normal değerlerindeki bu değişiklikler, kimi zaman akut durumlar nedeni ile geçiçi olabileceği gibi kimi zamanda kalıcı hasarlar bırakan sorunlar nedeni ile gerçekleşebilmektedir.

Bu konumuzda böbrek parankim kalınlığı ne kadar olur, normal referans değerleri nedir gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Böbrek Parankim Kalınlığı Ne Kadar Olmalıdır

Böbrek Parankim Kalınlığı Normal Değerleri : Normal bir böbrekte parankim kalınlığı yaşa göre farklılıklar gösterebilmektedir. Normal sayılabilecek boyutlar yaştan yaşa farklı olduğu için ortalama değer vermek gerekir ise 10-15 mm boyutları normaldir. Bu boyutlar haricinde 9 mm den sonra incelme belirgin başlamış demektir. 8 mm 7 mm 6 mm ye kadar düşen durumlar hidronefroz durumuna bağlı olarak görülebilir. 5 mm ve altı ise böbreğin boyutlarında büyük oranda artış olduğu ve aciliyet taşıdığı anlamına gelebilir.

Genellikle ultrasonda veya tomografide bazen de ivp tetkikinde yer alan parankin ekojenitesi, grade dereceleri ile sınıflandırılır. parankim kalınlığı grade 1 grede 2 grade 3 gibi dereceler ile yazılır. Buradan varsa böbrek parankiminde incelme durumunun derecesini de takip edebilirsiniz.

Tabi ki bu kalınlıklar kişinin yaşı, böbreğin büyüklüğü vs gibi değişkenler ile doğrudan bağlantılı olduğu için kişiden kişiye normal sayılabilecek değerleri farklılıklar gösterebilir. Bir farklı konu ise bazı radyolojik görüntüleme tetkiklerinde mm bazında yanlış hesaplamalar olabilir. Örneğin ultrasona nazaran tomografi oldukça net bilgiler verir fakat alınan radyasyon seviyeleri ve olası zararları göz ününe alındığında her zaman ilk tercih ultrason çekilmesi yöntemidir.

Böbrekte Hidronefroz (Şişme)

Genellikle böbrek anatomik yapısında bozulmalar, idrar kanalı darlıkları, böbrek taşları, bazı iltihaplanmalar ve idrar yolları enfeksiyonu gibi farklı nedenlere bağlı olarak böbreklerin normal boyutlarından daha büyük boyutlara çıkması durumu gözlenebilir. Bu durumda böbreğin büyümesi parankimleride inceltecektir. Tedavisi konusunda doktorunuz ilk önce şişmeye neden olan soruna odaklanacaktır.

Parankim kalınlığı tek başına değerlendirilmemeli, sadece olası incelme yada normalden daha kalın olma durumlarında kendi kanınızı oluşturmamalısınız. En doğru bilgi diğer test ve tetkikler ile böbreklerinize hakim olan doktorunuz tarafından verilebilir. Herhangi bir parankim incelmesi durumu ile karşı karşıya iseniz tedavi sürecinizi aksatmamalı ve doktorunuzun öneri, tedavi ve reçetelerine uymalısınız.

Bize Sorun!

Böbreklerde parankim ekojenitesi ne kadar olmalıdır. Böbrek parankim kalınlığı ve diğer tüm test ve tetkikler ile ilgili olarak tüm merak ettiklerinizi tetkikler kategorimizden bulabilirsiniz. Konumuzda ve yazımızda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Editörlerimiz sorulan sorulara günlük olarak cevap vermektedir.

YORUMLAR
 1. Cansu dedi ki:

  Saģ bòbrek boyutu 66 parankim kalinligi 7 hipoplazik bòbrek dediler ne demek oluyo bu surekli tansiyonum yùkseliyo ve agrim oluyo 21 yasndaym ne yapabilrm

  1. Editör Editör dedi ki:

   @Cansu

    

   Böbrek boyutu 6,6mm’dir 66 pek anlayamadım. . Tansiyon yükselmesi de böbrek sorunlarının habercisidir. Böbreğinizdeki sorunun ne olduğunu test ve tetkiklerinizi yaptıracak olan doktorunuz söyleyebilir. Tavsiyemiz bu sorunun üzerine ciddiyetle giderek tedaviyi aksatmamanız. Geçmiş olsun.

 2. NILUFER dedi ki:

  Merhabalar  ,

  Annemin   farklı bir sbepten yapılan tahlillerinde; KREATININ   1,2  ( 0,57-1,11  referans  aralığına göre),  URE  47 (21-43referans aralığına göre) , BUN  21.96  (9.8-20.1 referans aralıgına göre)  çıkınca   Dahiliye hekimi Ultrason tetkiki istemiş. Ultrason raporunda

  SOL BÖBREK : 52X19mm boyutlarında , parankim kalınlığı 5 mm ,ATROFIK

  SAĞ BÖBREK: 91X30mm boyutlarında, parankim kalınlığı 10mm, GRADE 1 PARANKIMAL EKO ARTIŞI

  olarak rapor edilmiş.  Acil  bir durum söz konusu mudur? Tedavi veya önlem için tavsiyeleriniz olur mu?Teşekkürlerimizle

 3. Ahmet dedi ki:

  Sağ Böbrek 76*35*49 sol 72*35*45 ölçüldü

  Bilateral Pankim kalınlık Sag 15Mm sol 16 mm

  Pelvis Çapları sağ 2.5Mm sol 3mm

  Her iki böbrek toplayıcı sistem belırgınleşmiştir.Yazıyor anlami nedir..

  3 Yaşında Kız cocugu

 4. Havva tamay dedi ki:

  Sol böbreğim (opere)
  Sağ böbreğim boyutları 115×48 mm parankim kalınlığı 15mm’dir Renal pelvis Ap capi 9mm olçülmüştür
  Bu neticede benim ameliyat gibi bi durumum varmı veya nasıl tehlikelimi
  Ben 35 yaşındayım

 5. kevser dedi ki:

  Sag bobrek pelvikalisiyel sistemi ve izlenebilen proksimal ureter kesimleri ileri derecede dilate görünümdedir. Parankim kalınlığı 8 mm. Parankim ekojetinesi minimal artmıştır.
  Sol bobrek pelvikalisiyel sistemi ve izlenebilenproksimal ureter kesimleri dilate görünümdedir.parankim kalınlığı 18mm olculmustur.
  Ne anlama geliyor bunlar acaba neden parankim kalinliklari bu kadar farklı 31 yaşında 36 haftalık hamileyim.

 6. nazan dedi ki:

  merhabalar, benim böbrek parankim kalınlığı bir sene önce 7 mm iken bir ay önce 9mm olarak çıktı böyle bir durum mümkün olabilir mi?

 7. Gamze dedi ki:

  20 haftalık gebeyim. Bebegimin sol pelvis capi 5 mm ve parankim kalinligi 4 mm. Sağ pelvis capi 8.5 mm ve parankim kalimlogi 2.6 mm olculdu. Sag bobrekte pelvikaliektazi saptandi. Bu endiselenecek bir sey mi bobrek buyumesi devam ederse nasil tedavi edilebilir?

 8. Betül dedi ki:

  Kzım ağır idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor. Böbreklere bakıldı.ultrason sonucunda koyu siyahla yazan yerleri yazacagım bir bakarmısınız.sağ parankim ekosu grade I RPH lehine azalmış.sol böbrek orta kolisiyel sistem içinde lokalize büyüğü 3.5 mm çapında bir kaç kristaloid izkenmiştir.duvar kalınlığı 6.5 mm dir

 9. Ömer Faruk dedi ki:

  Merhabalar,

  Öncelikle sizlere bu hizmetten ötürü teşekkürlerimi sunarım.

  Elimde bi hastamın verileri mevcut yorumlayabilir misiniz?

  Sol böbrek izlenmedi (opera)

  sol börek uzun eksende 135 mm olup parankim kalınlığı 17 mm ölçüldü

  sol böbrek parankim ve ekojeniterileri normaldir.

  sol böbrek toplayıcı sistemleri grade I ektazi izlendir

  sol böbrek orta kesimde 16 mm çapında kaktül izlendi

  sol böbrekte büyüklükleri alt polde 40 mm çapında birkaç tane kortikal kist izlendi

  mesane konturları muazzam olup kapasitesi normaldir. Mesane içinde yer işgal eden lezyon izlenmemiştir.

   

  Bu verilere göre benim sorum şu olacak sizlere ;

  Taş kırdırmaya gerek var mi kistte çkmş bu önemli mi
  Acaba ilerde diyalizlik mi olur
  Böbrek nakline gerek duyulacak bir duruma gider mi 

   

  Saygılarımla

 10. Tolga Gülnar dedi ki:

  Annem 59 yaşında böbrek ağrısı şikayeti ile Dr’a gitti sonuc bu sekilde. Sol bobrek 86×35 mm ortalama parankim kalınlığı 7 mm olup atrofiktir. Parankim ekosu Grande 2 artmıştır. sol böbrek üst polde 3 cm çaplı korikal kist izlendi. Net açıklama yapar mısınız Türkçesi tam olarak ne demek istiyor? Şimdiden teşekkürler.

 11. Mehtap dedi ki:

  Oğlum 5 yaşında sağ böbrekte toplayıcı sistemi grade 1 renal pelvis ön arka çapı 7mm ölçülmüş olup parankim kalınlığı ortalama 10 mm olarak ölçülmüş sonuç normal mi acaba

 12. Tuğba dedi ki:

  Sağ böbrek uzun aksı 70 mm, sol böbrek uzun aksı 75 mm ölçülmüş olup her iki böbrek parankim ekosu 1 grade artmıştır ne anlama geliyor ?

 13. Ayse dedi ki:

  bobrekte parankim ekojenitesi evre 1 artmistir ne anlama geliyor ultrosanla bakıldı ve bu sonuç cıktı ne anlama geldiğini bilmiyom cvp larsaniz çok sevinirim

 14. Ayşe dedi ki:

  Merabalar yaklaşık 1 hafta önce kreatinin yüksekliği sebebiyle ( 1.2 ) böbrek için tomografi çekildim. Tomografi sonucumda parankim kalınlığım sağ 11 mm sol 19 mm olarak renal pelvis ap çapı 70 mm olarak ölçüldü. Upj darligi olduğu saptandi. Daha sonra doktorun isteği üzerine sintigrafi çekildim dmsa ya göre sağ%6.5 çalışıyor sol da %93.5 çalışıyor. Fakat doktorum sintigrafi öncesi mevcut idrar miktarının Sintigrafi sonucunu etkileyebileceğini soyledi.sintigrafi sonucunun anlamsızca düşük olduğunusöylediler. parankim kalınlığının hali hazırda iyi olduğunu(11mmsağ, 19mm sol) minimal olarak %25 30 gelmesi gerektiğini %6 gibi bir sonucun atrafik böbreklerde görüldüğünüsöylediler. acaba renal pelvisteki idrarın oldukça fazla oluşu glomerullere bası yaparak radyoaktif maddelerin nefronlarda tutulumunu etkilemiş olabilir mi? böbreğimi aldırmam mı gerekir yoksa pyeloplasti sonrası fonksiyonlar %30seviyelerine gelirmi?

 15. onur dedi ki:

  sag böbrek parankim ekosu grade 1-11 ekojen olarak izlenmistir
  sorum tavsiyeniz nedir normalmi bu sonuc uzman cavus heyetinde gecebilirmiyim bu durumda

 16. DUYGU dedi ki:

  TÜM ABDOMEN ULTRASONOGRAFİ İNCELEMESİ Karaciğer kraniokaudal uzunluğu 16 cm olup normalden büyüktür.Parankim ekosu steatoza sekonder grade I artmıştır.Portal ve hepatik venöz sistem, intrahepatik safra yolları normal genişliktedir. Safra kesesi boyutları ve duvar kalınlığı normal sınırlardadır. Lümeni içerisinde taş ya da kitle izlenmedi. Koledok normal genişliktedir Pankreasın izlenebilen kesimlerinde boyutları normal sınırlardadır. Parankim ekosu homojendir. Dalak boyutları normal, konturu düzgündür. Parankim eko paterni homojendir. Sağ böbrek uzun aksı 126 mm ölçüldü. Parankim kalınlığı 15 mm ölçüldü. Taş, hidronefroz, kistik ya da solid kitle izlenmedi. Sol böbrek uzun aksı 129 mm ölçüldü. Parankim kalınlığı 16 mm ölçüldü. Taş, hidronefroz, kistik ya da solid kitle izlenmedi. Böbrek parankim ekoları grade I artmıştır. Abdominal serbest ya da sınırlı sıvı kolleksiyonu saptanmamıştır. Mesane duvarı düzgün, duvar kalınlığı normal sınırlardadır. Lümeni içerisinde taş ya da kitle saptanmadı.
  BABAMIN SONUCU. YORUMLARSANIZ SEVİNİRİM

 17. Filiz dedi ki:

  Kızım 6 yaşında sağ böbrek lokalizasyonu normaldir.sol böbrek lojunda izlenmedi(agenezi?attığı?)sağ böbrek uzun aksi 92mmparankim kalınlığı 15mm ölçülmüştür ( kompanzatris hipertrofik) sağ böbrek parankim egosu grada 0 dir.sag böbrek pelvikalisiyelyapilarda dilatasyom izlenmelidir.lutfen bunlar normalmi benim nereye gitmm gerekiyor

 18. Ercan urat dedi ki:

  Gri skala us incelemede her iki bobrek normal lokalizasyonda olup boyut, kontur, parankim kaliklari, parankim yapilari, parankim eko paterni ve pelvikalisiyel sistemleri tabiidir.
  Doppler us incelemede= sag bobrek parankiminden yapilan incelemede ortalama RI 0,62_0,65, sol bobrek parankiminden yapilan incelemede ortalama RI 0,56_0,60 olarak olculdu.
  Sag renal arter capi 4,2 mm olculmus olup RI 0.63; sol renal arter capi 3’6 mm olculmus olup RI 0.59 olculdu.
  Surrenal lojlarda patoloji saptanmandi….

  Bugun bobrek tahlillerimden cikan aciklama ve sonuc…TIP dilinde ne anlama geldiginu bilmiyroum yardimci olurmusunuz.

 19. Nqtech dedi ki:

  Yasim 34 yapilan tahlillerde keratinin ve kalsiyum degerleri yuksek cikti ve nefrolojiye gonderdiler ultrasinda sag bobrek uzun aksi 109mm parankim19mm, sol bobrek uzun aksi 110mm parankim 19mm cikti
  Okudugum bazi yazilarda bu degerler normal disinda gorunuyor bi sorun mu yoksa ben efham mi yapiyorum

 20. Kaan dedi ki:

  Her iki böbrek boyutu parankim kalınlığı ve konumu normaldir
  Sağ pelvikalisiyel dilatasyon saptanmadı
  Her iki böbrekte taş ile uyumlu dansite mevcut değildir
  Sol üreter proksimal kesimde 8 mm boyutunda taş izlenmektedir taş proksimalinde böbrek toplayıcı sistemde grade 2 ektazi izlenmiştir
  Mesane boş izlenmiştir

 21. Barlas dedi ki:

  Iyi günler. 18 aylik bebeğimin ilk olcumde 12 mm olan bobrek capi suanda 8 mm .2. Ayından bu yana takipte iyi yönde mi ilerlemis

 22. Müslüm Kurtoğlu dedi ki:

  Merhabalar
  Sol böbrek Parankim 7 den 4.3 dusmus ne yapmalıyım 4 aylik bebek

 23. Fatih dedi ki:

  Sağ böbrek orta kısım medialde parankimde çekilmeler ve düzensizlikler oluşturan 14*10 mm boyutlarında parankimal skar ile uyumlu ekojen görünüm izlenmektedir.
  Ne anlama geliyor

 24. veysel Çağlıboran dedi ki:

  Statik bobrek sintigrafi calismasinda total bobrek fonksiyonuna sol bobregin katkısı% 56.89, sag bobregin katkisi% 43.11 olarak hesaplanmıştır. Santral kesimlerinde hipoaktif alan varlığı (ektazi) ile parankim fonksiyonunda azalma gösteren (obstruktif uropati) normalden buyuk boyutlarda hidronefrotik sol böbrek normal parnkimal fonksiyon ve morfolojiye sahip sag bobrek 17aylik erkek bebek

 25. Gizem dedi ki:

  Ananem 83 yasinda idrarda kanama var(kanama kan sulandirici sonrasi oldu )kan testleri normal cikti ultrosanda
  Sağ ve sol böbrekde parankim grade 1 artmistir Panmimal incelmeler mevcuttur.Sag pelvikaliksiyel grade 2 incelmistir.mesana duvar kanlinligi normal.Lumenide hemoraji ile uyumlu gorunum izlenmistir. Yaziyor diyaliz hastasi doktor diyaliz hastalarinda gorulebilir dedi ama bir sikinti olusur mu ilerde

 26. Nurten dedi ki:

  Merhabalar benim sol böbrek 134mm parankim kalınlığı 114 mm, sag böbrek 112mm parankim kalınlığı 115 mm. Kaliksler iki böbrek te minimal belirginleşmiştir

 27. SiBel Tütüncüler dedi ki:

  Bilateral böbrek parankim kalınlıkları hafif azalmış (sağ 5,3-10,5 mm, sol 5,9-7,5 mm) olup ekojeniteleri doğaldır. Bilateral toplayıcı sistemlerde ektazi saptanmamıştır.sağ böbrek üst kaliksinde 6,6 mm sol böbrek alt kaliksinde 5,3 mm çapında ekojen kalküller ve sol böbrekte orta ve alt kalikslerde boyutu 3,1 mm ye varan milimetrik ekojen kristaloidler izlenmiştir.bu sonucu değerlendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

 28. Ufuk dedi ki:

  11 yıldır polikistik böbrek hastasıyım. 30 yaşındayım. Son yaptırdığım Renal USG çekiminde
  “Her iki börek boyutları ileri derecede artmıştır. Her iki böbrekte yer yer tama yakın kayıplar mevcuttur. Her iki böbrekte taş izlenmedi. Her iki böbrekte büyüğü solda 77*87 mm boyutlarında ölçülen çok sayıda kist izlenmektedir.” yazıyor. Kist boyutlatı uzun yıllardır aynı ancak parankim kaybı ifadesi tam olarak ne anlama gelmektedir? Olası tedavi veya müdahaleler ne olabilir?