Oligüri Nedir Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Oligüri gün içerisinde alınan sıvı miktarının vücuttan idrar yolu ile az çıkmasına verilen isimlerden biridir. Günlük vücuttan atılması gereken sıvı miktarının az olması olarak tanımlanabilmektedir. Bu durumun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Oligüri böbrek yetmezliğine sebep olarak tedavi edilmez ise böbreklerin iflas etmesine neden olmaktadır.

Oligüri vücuttan atılması gereken idrar miktarını azaltarak böbreklerin çok fazla zarar görmesine neden olmaktadır. Oligüri nedenleri arasında en çok karşılaşılan durum ise genel olarak ani şoklar, güneş çarpması ve güneş yanığı gibi durumlardır. Bunun yanı sıra kolera, sıtma, böbrek parçalanması, yanlış kan nakli, zatürre, böbrek kisti, böbrek taşı ve çeşitli mineral zehirlenmeleri oligüri nedenleri arasında yer alır. Hastanın vakit kaybetmeden tedaviye başlaması gerekmektedir.

Oligüri Belirtileri 

Böbrek hastalıklarında genel olarak kişi vücudunda halsizlik ve bitkinlik ile karşılaşmaktadır. Böbrekler vücuttaki görevini tam yerine getiremediğinde vücutta halsizlik meydana gelmektedir. Böbrek hastalıklarının çoğu aynı belirtileri vermesine rağmen farklı çeşitte hastalıklar söz konusu olmaktadır. Oligüri nedenleri arasında güneş çarpması ve güneş yanığının yanı sıra farklı birçok sebep yer almaktadır. İdrarın normalde daha az gelmesi vücutta zehirli maddelerin yer almasına neden olur.

İdrarda kan gelmesi, ateşlenme hali, bel ve karın bölgesinde ağrı, mide bulantısı, kusma, şişlik, kan basıncında düşüşten dolayı düşük tansiyon ve ishal durumu vücutta oligüri olduğunun diğer belirtileridir. Bu belirtiler meydana geldiğinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Oligüri Tedavisi 

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da birden fazla tedavi şekli bulunmaktadır. Öncelikle oligüri teşhisi konulduktan sonra buna sebep olan herhangi bir hastalığın olup olmadığı bilinmelidir. Her zaman oligüriye sebep olan bir hastalıksa mutlaka öncelik o hastalığın tedavisi olmalıdır. Doktor bu konuda hasta ile birlikte farklı bir hastalık var ise mutlaka tedaviye bu hastalıktan başlamalıdır. Çünkü olgüriye sebep olan hastalık tedavi edilmez ise durum sürekli tekrarlayacaktır.

Böbrekler vücutta temiz kanın oluşmasını sağlar. Bu nedenle oldukça önemli organlardan biridir. Kanın bozulmuş olması oligüriye sebep olacağından mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklardan biridir. Kişinin vücuda kan alımı yapılabilmektedir. Oligüri tedavisinde kullanılan  yöntemler biridir.

Vücutta aşırı derecede sıvı alımı olmasına rağmen idrara çıkıldığında daha idrar geliyor ise asit baz dengesinin düzenlenmesi gerekebilmektedir. Ayrıca su dengesinin de düzenlenmesi oligüri tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Bol miktarda su tüketimi yapılarak vücuttan idrar yolu ile atılması sağlanabilir.

Böbrek sağlığı insan sağlığında büyük önem taşıyan organlardan biridir. Bu organın herhangi bir zarar görmesi böbrek sağlığını olumsuz yönde etkiler. Daha sonrasında ise kalp ve damar sağlığını tehlikeye atmaktadır. Böbrekler temiz kanın vücutta olmasını sağlayan ve kanı süzen tek organdır. Bu nedenle sağlığının korunması son derece önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.