Organ Bağışı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

26.04.2018
1.083

Organ bağışı ülkemizde son yıllarda oldukça büyük bir artış göstermektedir. Hayatını kaybeden kişinin organlarının bağışı diğer insanlar için umut olmaktadır. Sağlıksız ve görevini yerine getiremeyen organların yerine sağlıklı ve henüz işlevini kaybetmemiş olan organlar nakil ile yeni bir vücuda uyum sağlayarak hayatın devam etmesine yardımcı olmaktadır.

İnsan vücudunda yer alan tüm organların başka bir kişiye hayat vermesi kişinin daha sağlıklı yaşamasına yardımcı olmaktadır. Organ bağışında dikkat edilmesi gereken hususlar tam olarak sağlandığında sağlıklı organlar bir başkası için hayat kurtarıcı olacaktır.

Organ Bağışında Gerekli Şartlar 

Öncelikle organ bağışının başka hayatları kurtarabileceği unutulmamalıdır. Bu süreçte ölen kişinin sağlıklı organları başkalarına nakil yapıldığında organların yenilenmesi ile beraber kişi hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Organ bağışı yapacak olan kişinin akli dengesi yerinde, sağlıklı organlara sahip ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas organları bağışlanabildiği gibi ilerleyen tıp ile beraber göz kapağı, kornea, kemik ve kas iliği de bağışlar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra böbrek kişi hayattayken bile bağış yapılabilen tek organdır.

Kişinin organ bağışı için başvurması gereken sağlık müdürlükleri, hastaneler ve emniyet müdürlükleri görev almaktadır. Ehliyet alımında kişi kendi rızası dahilinde herhangi bir trafik kazasında organ bağışının yapılmasını kendisi onaylamaktadır.

Ülkemizde yer alan vatandaşlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması organ bağışını yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Organ bağışı sağlıklı organlardan yapılabilmektedir. Özellikle şeker hastası, tansiyon hastası ve obezitesi olan kişilerden organ bağışında organların kullanımına dikkat edilmektedir.

Kişinin rızası dışında organ bağışının zorla yapılması kesinlikle yasaktır. Kişinin akrabaları tarafından onaylansa dahi kişi rızası olmadan organ bağışı yapılamamaktadır.

Yoğun bakım ünitesinde yer alan hastaların beyin ölümü gerçekleşmesi ile beraber hastanın yakınları ile organ bağışı görüşmesi yapılmaktadır. Hasta yakını organ bağışı onaylar ise bağış gerçekleşerek hastanın organları farklı kişilere nakil yapılır. Yakınların rızası olmadan herhangi bir organ bağışı işlemi yapılmamaktadır.

Kadavralarda organ bağışı sağlıklı organların alınması ile olmaktadır. Sağlıksız ve zarar görmüş olan organların nakli söz konusu olmamaktadır.

Organ Bağışının Önemi 

İnsan vücudunda organların hasar görmesi ya da yeteri şekilde çalışmaması kişinin hayati tehlikesinin olmasına neden olmaktadır. Bu durum karşısında organ nakli gerektiren durumlar ortaya çıkmaktadır. Organ naklinin olabilmesi için başka birinin hayatını kaybetmesi ile beraber bağışlanan organlar hasta kişiye nakil edilir ve hayatını sürdürür.

Dünyada organ bağışının az olmasından dolayı her gün hayatını kaybeden birçok insan bulunmaktadır. Özellikle hasta yakınlarının bu konuda çok hassas olması organ bağışlarının az olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kişi sağlıklı iken organ bağışını kendi iradesi ile yaparak herhangi bir durum da ailesinin karar vermesini zorlaştırmamalıdır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.