REKLAMI GEÇ

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk da, Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılmasına ilişkin, “Ayasofya’yı yeniden camiye çevirmek, dünyanın geri kalanına ‘artık seküler değiliz’ demektir” yorumunda bulundu.

Nobel Ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk kimdir Orhan Pamuk, 7 Haziran 1952’de varlıklı bir ailenin son çocuğu olarak İstanbul’un Nişantaşı semtinde dünyaya geldi. Babası da dedesi ve amcası gibi yüksek mühendisti. Babası, IBM firmasının Türkiye bölümünde genel müdürlük yapmış olan Gündüz Pamuk, annesi 1700’lü yıllarda Girit valiliği yapmış olan İbrahim Paşa’nın soyundan gelen Şeküre Hanım’dır.

EĞİTİM HAYATI

Orhan Pamuk, Cevdet Bey ve Oğulları (1982) kitabındaki gibi bir ev ve ailede, İstanbul’un Nişantaşı semtinde büyüdü. Uzun yıllar ressam olma hayali kurarak Robert Koleji’nde okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okurken mimar ya da ressam olamayacağına karar verip okulu bıraktı. Orhan Pamuk, devam zorunluluğu olmadığı için yazıya daha çok vakit ayırabileceğini düşünerek İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’ne girdi ve buradan mezun oldu.

ÖĞRETİM ÜYELİĞİ YAPTI

Sonrasında başladığı yükseklisans eğitimini yarım bıraktı. Orhan Pamuk, 1982 yılında Aylin Türegün’le evlendi. 1991’de Rüya isimli bir kız çocuğu sahibi olan çift, 2001 yılında boşandı. Pamuk, 2014 yılında Anadolu Hastanesi’nde Uluslararası Hizmetler Direktörü olarak görev yapan Aslı Akyavaş birlikteliğe başladı. Orhan Pamuk’un ağabeyi Şevket Pamuk, İktisat tarihçisi olup Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.