Oruç Tutmak İsteyen Şeker Hastaları Dikkat!

30.05.2017
393

Oruç tutmak isteyen şeker hastalarının, ramazan ayında iftar ve sahur arasındaki öğünlerde bol miktarda su tüketmeleri gerektiği belirtildi.

Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Said Zuhur, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamalar ile şeker hastalarının nasıl oruç tutabileceğine dair açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Zuhur, ramazan ayında oruç tutmak isteyen diyabet hastaları için beslenme önerilerinde bulundu.

Şeker hastalarının iftarda karbonhidratlar konusunda rafine şeker içeren ve tatlılardan uzak durulması gerektiğini belirterek “Özellikle iftar ve sahur arasında bol miktarda süt tüketmeleri gerekiyor. Sahuru olduğunca geç yapmaları gerekiyor. Sahurda özellikle kompleks karbonhidrat içeren gıdalar örneğin sebze ve tahıl tüketmelerinde fayda var.” dedi.

Yaptığı açıklamalarda ilaç kullanması gereken hastaların ilaç kullanım alışkanlıklarını oruç tutmaya başlamadan önce değiştirmeleri gerektiğini belirtti.

Şeker hastası olup da yüksek risk grubunda olanların oruç tutma konusunda ısrarcı olmamaları gerektiğini belirten Zuhur “Risk grubunda olanlar özellikle gebeler, kronik hemodiyaliz hastaları, kan şekeri çok oynak olan hastalar, aşırı güç gerektiren işlerde çalışanlar ve ramazan ayı öncesindeki üç ay içerisinde ciddi kan şekeri düşüklüğü veya kan şekeri yüksekliği yaşayan hastalardır. Oruç tutmak istiyorlarsa bu hastalar özellikle eğitilmelidirler. Bazı gruplar var ki bunların oruç tutmasında ciddi şekilde sakınca vardır. Bunlar diyabetli gebeler, kronik hemodiyaliz hastaları gibi hastalardır.” dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.