PCNL,Perkütan Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Perkütan Nefrolitotomi Nasıl Yapılır.

(PCNL-PNL) olarak kısaltılan kapalı böbrek taşı ameliyatı nasıl yapılır konusuna başlamadan önce bu yöntem hakkında sayfamızda neleri bulabilirsiniz onlardan bahsedelim.

  • PCNL Perkütan Nefrolitotomi Nedir
  • Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır
  • Perkütan Nefrolitotomi Ameliyatı Komplikasyonları Nelerdir

Aşağıda Bu üç Başlık hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Perkütan Nefrolitotomi Nedir

Sırt kısmından radyolojik gözlemler altında böbreğe bir girişim iğnesi ile ulaşarak, yolun belli boy iğnelerle genişletilmesi ve taşların bu alan kullanılarak kırılması ve temizlenmesi işlemidir. Sırtta açılan 1’cm kesi ile operasyon yapılır. Sistoskopik görüntülemeler ile taşa ulaşılan bu yöntem, her türlü taşlar için rahatlıkla kullanılabilir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın bir gün öncesinden tüm mide ve bağırsaklarının temizlenmesi amacı ile lahman ve müsil ilaçları uygulanır. Ameliyat genel anestezi ile yapılmaktadır. Ortalama olarak süresi taşın büyüklüğüne ve hastanın anatomisine göre değişebilir. Genelde 1-3 saat arasında sürmektedir.

Hasta genel anastezi altında iken ameliyat masasına yüz üstü yatırılır. Operasyon yapılacak böbreğin üstünden 30cm çapında girişim ignesi ile böbreğe ulaşılır. Böbreğe ulaşılma aşaması radyolojik görüntülemeler ile takip edilir. Sonrasında söz konusu girişim ignesinin etrafından belli boy ve ebatlarda iğneler kullanarak alan genişletilir. Özel cihazlar ve sistoskopi kullanarak taşın olduğu bölğeye ulaşılır. Taş burada dışarı alınabilecek boyutlara kadar ufalanır ve aynı kanaldan dışarı alınır.

Taşlar temizlendikten sonra drene denilen bir katater böbrekte kalır (Bazı durumlarda gerek olmayabilir). Ayrıca birkaç gün idrar takibi açısından sonda takılı kalacaktır. Taburcu süresi 1 ile 3 gün arasında değişmektedir. Genelde ameliyatın ertesi günü taburcu edilebilir %35, Drene katater takılması durumunda ise 3 gün sonra taburcu edilir. Taburcu edilirken sonda ve katater alınır.

Tam olarak iyileşme süresi 10 gündür. Taburcu sonrası sonda sebebi ile idrar yollarında yanma ve acı olabilir, Ayrıca 1 hata süre ile kanlı idrar durumu görülür. ameliyat bölğesinde ise ilk bir hafta kesiye bağlı olarak ince sızılar olabilir. Genel olarak rahat ve ağrısız bir ameliyattır.

Perkütan Nefrolitotomi Ameliyatı Komplikasyonları Nelerdir

Bu ameliyatın taşıdığı bazı riskler/ komplikasyonlar vardır. Ameliyattaki riskler:

  •  Kanama, kan naklini gerektirebilir (%11,2).
  • Çok nadir olarak şiddetli kanama böbrekte açık araştırma yapılmasını gerektirebilir ve kontrol edilemeyen kanamalarda böbrek alınması gerekebilir (%1’den az)
  • Septisemi (bakterilerin kana karışması ve komaya kadar gidebilen tablo) gelişebilir, antibiyotikler genellikle bundan korunmak için verilmektedir (%1’den az).
  • Çok nadir olarak bağırsaklara zarar verilebilir ve ek cerrahi veya onarım gerekebilir (%0,1-0,3).
  • Plevra da yaralanma (akciğer zarı zedelenmesi ) olabilir, akciğerlerin şişirilebilmesi için tüp konulması gerekebilir (% 2,9).
  • Operasyon sırasında küçük kırılmış taşlar idrar kanallarında tıkanmaya sebep olabilir. Bu durumda double-j kateter yerleştirilebilir (%1,5-4).
  • Bu operasyonun amacı taşları bütünüyle temizlemek veya taşı kırmaktır. Eğer taş kırma işlemi gerçekleşmezse başka bir operasyona ihtiyaç duyularak taş çıkartılabilir (%7- 12).

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.