Polikistik Böbrek Hastalığı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

20.05.2018
654

Böbreklerde meydana gelen hastalıklardan biri de polikistik böbrek rahatsızlığıdır. Böbreklerin zamanla işlevini kaybetmesine sebep olan bu hastalık böbrek yüzeyinde içi sıvı dolu kistlerin oluşmasına neden olur. İlerleyen polikistik böbrek hastalığında böbrek yetmezliği meydana gelmektedir. Kalıtsal bir hastalık olduğu için aile geçmişinde polikistik böbrek hastalığı olan kişilerde daha çok görülebilmektedir.

Polikistik Böbrek Hastalığı Belirtileri 

Böbrek sağlığının bozulması ile beraber böbreklerde meydana gelen lezyonlar tedavi edilmediğinde kistlere dönüşmektedir. Kist çeşitlerinden biri olan polikistik böbrek hastalığı kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. İlerleyen hastalıklarda böbrek yetmezliği ortaya çıkarak kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Polikistik böbrek rahatsızlığının en belirgin belirtisi ise idrarda kanamanın olması ve şiddetli bel ağrıları ile beraber sırt ağrılarının da meydana gelmesidir. Bunun yanı sıra kansızlık, tansiyon yüksekliği, yorgunluk, halsizlik, vücutta ödem oluşumu gibi belirtilerde meydana gelmektedir.

Kişinin şikayetlerinden ötürü polikistik böbrek hastalığı böbrek taşları ile çok fazla karıştırılmaktadır. Fakat doğru bir bilgi alınması için mutlaka  doktora başvurulması gerekmektedir.

Polikistik Böbrek Hastalığı Tedavisi 

Böbrek sağlığının vücutta birçok organın sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Böbrekte meydana gelen herhangi bir rahatsızlığın mutlaka erken teşhisle tedavi edilmesi gerekir. Polikistik böbrek hastalığında karaciğer ve pankreas gibi organlarda zarar görebilmektedir. Bu hastalığın tedavisinde böbrek nakli en doğru çözüm olmaktadır. Fakat böbrek nakli uzun bir zamanda olabileceğinden hastanın erken tanısında tedavi edilmesi daha doğru olacaktır.

Öncelikle kişinin tuz tüketimi bırakması ve bol su tüketmesi gerekmektedir. Normal yollar ile tedavinin desteklenmesi gerekir. Bunun yanı sıra böbrekte meydana gelen içi sıvı dolu lezyonlar patlayarak tüm vücuda zarar verecektir.

Polikistik böbrek hastalığında ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel tedavi ile desteklenmesi gerekmektedir. İlaç tedavisi ile beraber hastanın bol su tüketimine özen göstermesi gerekmektedir. Lezyonlar içerisinde oluşan suyun dışarıya atılması için sık sık idrara çıkılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bitki çayları ile kişinin tedaviyi desteklemesi iyileşmeye yardımcı olmaktadır. Mısır püskülü, salatalık çekirdeği ve ebegümeci gibi bitkilerin bitki çayları tüketilerek hastalık tedavisinde yardımcı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.