Poliüri Nedir Belirtileri ve Tedavisi

25.04.2018
787

İnsan vücudunda normalden fazla olarak idrar üretiminin olması, sıkça idrara çıkma ve vücuttan atılması gereken idrarın atılamaması durumuna poliüri denilmektedir. Çok sık karşılaşılan sorunlardan biri olan poliüri birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kişinin günlük 800- 1000 litre arasında idrara çıkması gerekmektedir. Bu miktar 2, 5 litreye ulaştığında poliüri hastalığının meydana geldiğini gösterebilmektedir. Vücuttaki ödemin atılması ile beraber kişinin günlük idrara çıkma kapasitesi 1 litreden fazla olmamalıdır.

Poliüri Belirtileri ve Nedenleri 

Öncelikle böbreklerin sağlıklı çalışabilmesi günlük su tüketimine bağlı olarak belirlenmektedir. Kişinin vücudu susuz kaldığında böbreklerin işlevini yerine getirememesi kişinin vücut sağlığını da etkilemektedir.

Poliürinin belirtileri çok sık idrara çıkılmasıdır. Vücuttan atılması gereken sıvı miktarının 2 katına çıkması kişinin fazla su kaybetmesine neden olur.

Çok fazla gün içerisinde kahve, kola ve alkol tüketimin fazla olması poliüriye neden olmaktadır. Kullanılan ilaçlardan kaynaklı olarak vücutta fazla idrar üretilebilmektedir. Özellikle ilaç dozlarının arttırılması idrarın çok fazla olmasına neden olabilir.

Bazı hastalıklarda da vücuttaki idrarın arttığı görülebilmektedir. Şeker hastalarında poliüri daha sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bunun yanı çok sık idrara çıkma durumu bazı hastalıkların habercisi de olabilmektedir.

Poliüri Tedavisi 

Öncelikle poliüriye sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Kahve, alkol ve diğer kafein içerikli içeceklerin tüketimi kesilmelidir. Bunun yanı sıra fazla idrar sebep olan ilaç kullanımları doktora danışılarak ilaçların bırakılması ya da değiştirilmesi söz konusu olabilmektedir.

Poliüri rahatsızlığında kişinin süt ve süt ürünleri tüketimi tamamen kesilmelidir. Hastanın idrara çıkma miktarı mutlaka not edilmelidir.

Poliüri rahatsızlığından fiziksel aktivite de oldukça önemlidir. Kişinin tüm vücut sağlığının korunması için düzenli beslenmeye de dikkat etmesi gerekmektedir. Böbrek sağlığında herhangi bir sorun olmayan kişilerde de karşılaşılan bu durum bazı hastalarda böbrek hastalıklarından dolayı da meydana gelebilmektedir.

Böbreklerin düzenli çalışması ve sağlıklı olması dışında yine doktor kontrolünün yapılarak tedaviye başlanması gerekir. Bununla beraber tedavi sırasınca günlük kişinin vücuttan atmış olduğu idrar mutlaka not alınıp doktora bilgi verilmesi gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.