Prostat Kanseri Öldürür mü? Ortalama Yaşam Süresi Ne Kadar?

29.11.2016
1.881

Prostat Kanseri Öldürür mü?

pp4Her Tür Kanserin ölümcüldür fakat ölüm riskini etkileyen faktör kanserin evresidir. Prostat kanseri tehlikeli mi diye soranlar için bu durum yapılacak tetkiklerde tümörün iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunun belirlenmesi ile söylenebilir. İyi huylu prostat bir risk teşkil etmek. Fakat kötü huylu prostat tehlikelidir diyebiliriz.

Prostat kanserinden ölüm, genelde kötü huylu kanserin prostat dışına yayılma durumlarından sonra teşhis edilmesi durumlarında daha sık görülmektedir. Prostat kanseri bazı durumlarda çok sinsi davranabilmektedir. Hastalık 2 evre hatta 3. evreye ilerlemiş olmasına rağmen hastada belirgin bir belirtiye sebep olmaz. Bazı hastalarda rastlantısal kan testlerinde yada başka bir rahatsızlığı için yapılan radyolojik tetkiklerde karşılaşılmaktadır.

Prostat Kanserinden Ölüm Oranı Kaçtır

 1. Türkiyede, Prostat Kanseri Ölüm Oranı her erkek ölümünün 38/1’inden prostat kanseri sorumludur. 
 2. Her 6 Erkekten birisi hayatında prostat kanserine yakalanmaktadır.
 3. Erkeklerde En sık Görülen Kanser Türü Prostat Kanseridir.
 4. Tüm Dünyada Her Yıl 1,000,000 Kişiye Prostat Kanseri Teşhisi Konmaktadır.
 5. Erken Evrelerde Prostat Kanseri Ölüm Riski Var mı : Erken Teşhise Ölün riski Düşüktür

Prostat Kanseri Yaşam Süresi Kaç Yıldır

Prostat kanseri hastaları illa ki bu hastalıktan ölecek diye bir durum yok. Hastaların bir çoğunda gelişen teknoloji ve cerrahi yöntemler sayesinde prostat kanseri ile başarı ile savaşılmaktadır. Bazı durumlarda prostat kanseri agrasif ve kötü huylu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kanserli hücreler kan yolu ile çevre organ ve dokulara aktarılabilir. Bu kanserli hücreler bu doku ve organlara tutunarak vücudun çok çeşitli yerlerine yayılabilir. Bu gibi durumlarda ölüm oranı daha çok artmaktadır. Harici olarak sadece prostatın içinde olan kanser türleri ile savaş daha kolaydır.

Prostat kanserinde ortalama yaşam süresi ne kadar diye bir soruya cevap vermek son derece imkansız. Çünkü hastanın yaşı, prostat kanserinin hangi evrede olduğu, hastanın söz konusu rahatsızlığına ek olarak başka sağlık sorunlarının olup olmadığı yaşam süresini tayin eden durumlardan birkaçı. Ayrıca hastanın tedavi olma ve iyileşme azmi de bu durumu etkileyen başlıca faktörlerdendir. Prostat Kanseri Ölümcül müdür araştırmalarına ek olarak prostat kanseri ile savaşmanın yollarını da sitemizden araştırabilirsiniz.

Prostat Kanseri İle Mücadele İçin

Tüm tümör tiplerinde erken teşhis en önemli olan şeydir. Bu sebeple düzenli psa (Kan testi ile prostat kontrolü) testleri yaptırmak ve belli bir yaşın üzerindeki erkeklerde düzenli poliklinik kontrolleri yapılması önemlidir. Ayrıca idrar yaparken yanma, İdrarı kontrol edememe hissi, İdrar akımında azalma, İdrarda kan, Menide kan, Meninin hiç dışarı çıkmaması gibi belirtiler başladığında hiç vakit kaybetmeden uman hekimlere baş vurmanız önemlidir. Ayrıca Sigara gibi kansorejen maddelerden uzak durmak iyi bir önlemdir. Son araştırmalarda yeşil çayın kanser hücrelerini öldürdüğüne yönelik açıklamalara sıkça karşılaşıyoruz. Sigarayı bırakıp yeşil çaya başlamak mantıklı bir karar gibi görünmektedir.

Bize Sorun!

3Prostat Kanseri, iyi yada kötü huylu tümörler, böbrek kisti, böbrek taşı yada genel böbrek ile ilgili sorularınızı editörlerimiz cevaplamaktadır. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirler. Sorularınıza editörlerimiz aynı gün içinde cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Filiz Otutmaz dedi ki:

  Arkadasım evre 4 prostat kanseri. Kemik ve lenf metastazi var. Sadece 3 ayda bir deri altına yapılan bir enjeksiyon tedavisi alıyor. Agrisi az ve PSA düzeyi 0.14.
  Yapılması gereken bir sey var mı? Yasam suresi tahmini ne kadar. Bu sureyi uzatmak icin ne yapmak gerek.

  1. Editör Editör dedi ki:

   Yaşam süresi yada tedavisi konusunda tetkik ve testler olmadan kimse yanıt veremez. Bu konuda arkadaşınızı tedavi eden doktor tek bilgi alma mercii olarak görünüyor. Geçmiş olsun.

 2. ABDURRAHMAN dedi ki:

  s.aleyküm babamda prostat var kötü huylu. amaliyat geçirdi. 1 ay sonra kontrolümüz vardı. kontrolde doktor ışın tedavisine başlayacağız dedi. bunun başka çözümü yokmu. risk boyutu nedir. acil cevap yazarsanız sevinirim. iyi çalışmalar

 3. htcunl dedi ki:

  merhabalar.babama prostat kanseri teshisi konuldu.ameliyat riskli goruldu.risk nedeni ne olabilir.kolestrol yuksek tansiyin ve bobrek rahatsizligida var kanserin ilerlemesinde etki gosteririmi bu rahatsizllar.

 4. Nejla dedi ki:

  Hayırlı günler babam üç ayda üç defa prostat ameliyatı oldu.şimdi enfeksiyon aldığı için çok ağrısı var .bu ne kadar devam eder

 5. Zeynep dedi ki:

  Merabalar benim babam 65 yaşında,şah damarı tıkandı felç geçirdi 3 sene sonrada prostat kanseri olduğunu duyduk,yeni olunan bi durum,lütfen bu konuda bana yardımcı olmanızı istiyorum,felçlik durumu geçmeden bunu duymak bizi mahfetti iyi bi doktor bulmak kime nere gitcemizi bilemedik,bana ne olur bi görüş sağlamanızı isterim tşler..