Rowatinex İlacı Yan Etkileri ve Zararları

14.02.2017
19.324

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, Böbrek Taşı ilaçları arasında rowatinex – urocit-k gibi ilaçlar doktor raporu ve reçetesi ile kullanılmalıdır. Söz konusu ilaçların her insana uygun olduğundan söz edilemez. Her tür ilacın bilinçsiz olarak tüketilmesi İstenmeyen yan etkiler ve komplikasyonlara neden olabilmektedir.

Bu konumuzda rotawinex yan etkileri var mı? bu etkiler nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Rowatinex Yan Etkileri ve Zararları

Öncelikle ilacın etken maddelerini araştırarak içerdiği maddelerden herhangi birine duyarlılık , alerji gibi durumlarınız söz konusu ise kullanmamalı ve doktorunuza konu ile ilgiliğ bilgi vermelisiniz. Ayrıca ilacın gerekli saklama koşullarına uygun olarak saklanması ve doktorunuzun önerdiği dozda tüketilmesi istemeyen yan etkilerin görülmemesi açısından son derece önemlidir. İlacın tavsiye edilen saklama koşulu ilaç içerisindeki bilgi notunda yer almaktadır.

Olası Yan Etkileri ve Zararları;

 • Kusma Görülebilmektedir.
 • Mide Bulantısı Görülebilmektedir.
 • Baş Ağrısı Görülebilmektedir.
 • Nadir Olarak Baş Dönmesi de Görülebilir.

Bu İlacı Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öncelikle ilacı kullanmadan önce mutlaka kullanım klavuzunu sonuna kadar dikatlice okuyunuz.
 • Başka ilaçlar da kullanıyor iseniz mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Farklı ilaçlarla etkileşime girerek istenmeyen etkiler gösterebilir.
 • İdrar Yolu Enfeksiyonununuz da var ise mutlaka doktora bildiriniz.
 • Gebelik yada Hamilelik Şüpheniz var ise kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Emziren anneler kullanmadan önce mutlaka doktorundan onay almalıdır.
 • Herhangi bir olağan dışı etki gördüğünüzde ilaçı kullanmayı bırakıp vakit kaybetmeden doktorunuza danışınız.
 • İlacı kullanıyorken gördüğünüz tüm etki ve bulguları mutlaka önemseyerek doktorunuza bildiriniz.
 • Karaciğer rahatsızlığı olanlar için önerilmez.
 • Böbrek taşı harici farklı bir sağlık sorununuz var ise kullanmadan önce uzman doktorlardan bilgi almanız gerekmektedir.
 • Çocuklarda kullanımı riskli olabilir. Öncelikle doktor onayı gerekmektedir.
 • Saklama koşullarına uygun davranılmalıdır.

İlaç Kullanım Önerileri

İlacın günlük kullanım miktarı eczaneler tarafından bildirilir ve aynı zamanda da çoğu ilacın kullanım klavuzunda da belirtilebilir. Fakat en doğru olanı sizi takip eden doktorunuzdan yeteri dozu öğrenmek olmalıdır. Ayrıca tavsiye yada şehir efsaneleri ile böbrek taşınızdan kurtulma ümidi ile ilaç kullanmamanız önemlidir. En sık yapılan hata çevreden alınan duyumlar sonucunda bir ilaç ismi duymak ve herhangi bir doktor onayı olmadan kullanmaya başlamaktır.

Bize Sorun!

Böbrek taşı, böbrek taşı için ilaçlar, ve rowatinex zararları ,  rowatinex zararlı mı gibi ,diğer tüm konularda merak ettiğiniz birçok konu sitemizde yer almaktadır. Sitemizde yada konumuzda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilir. Sorulan sorulara editörler günlük olarak cevap vermektedir.

 

YORUMLAR
 1. ufuk dedi ki:

  mrb,

  eşimde 1mm büyüklüğünde taş var. tomoğrafi çekildi ve kanala düştüğünü söylendi. eşim ayrıca depresyon ilaçı (cipralex 10mg) kullanıyor. rowatinexi kullanabilirmi. 4 gündür ağrıları geçmedi.

 2. Tarık Nurik dedi ki:

  Prostad için Flomax kullanıyorum.
  Ayrıca Rowatinex’i de kullanabilirmiyim

 3. İnanç bey dedi ki:

  21 yaşında öğrenciyim , bir buçuk ay kadar önce taş düşürdüm ve sol böbreğimin alt polünde 6 mm ye yakın sağ böbreğimdede alta yakın bir bölgede yine 5 mm civarında taş tespit edildi , Yaşadığım şehirde gittiğim doktor hiçbir ilaç ya da farklı bir tedavi yöntemi önermeden lazer operasyonu yapacağız dedi , bana bu durum ilginç geldi , en azından rowatinex vb ilaç deneyip çözemezsek ameliyat edelim dese anlayacağım bu sebeple sizin cevabınızı merak ediyorum

 4. Fadime türk dedi ki:

  Böbreğinde 6mm taş bulunmakta rovantinek× içtim karnım iyice şişti ilacı bırakayımı bilgilendiriseniz sevinirim.

 5. Morkaya dedi ki:

  Vajinal iltihaplanmaya iyi gelirmi

 6. Barış Öztürk dedi ki:

  Selamlar sol tarafımda 10 mm bir taş var… cardura ve buskopan kullanıyorum. Bu ilaç tavsiye ediliyor ( Rowatinex )tanıdıklarım tarafından… Ne tavsiye edersiniz ?