Safra Kesesi Taşlarında Tedavi Nasıl Uygulanır ?

21.03.2017
543

Safra Kesesinde Taş Nasıl Oluşur?

Safranın içinde bulunan maddelerin düzeyinde bir artış olması halinde çökelti oluşur. Kolesterol çökmeleri en sık meydana gelendir. Çok nadiren de olsa kan yıkımının oluştuğu bazı kan rahatsızlıklarında bilirubin taşları oluşabilmektedir. Oluşan bu çökeltiler zaman içinde bir araya gelerek küçük parçacıklar oluşur. Bazen 3-5 santime kadar büyüyebilen taşlar oluşabilir. Oluşan çok küçük parçacıklar safrayla beraber onikiparmak bağırsağına geçebilirler. Ama safra kesesinde kalan taşlar zaman içinde büyüyerek kanalı tıkarlar.

Kolesitit ( Safra Kesesi İltihabı) Nedir?

Kanalı tıkayan taş safra kesesinde biriken safranın boşalmasını engellediği için kese şişer ve enfeksiyon oluşması ortam oluşur. Bu durum akut kolesitit olarak adlandırılır.

Tıkanma Sarılığı Nedir?

Kanal içinde biriken taşlar onikiparmak bağırsağı ile bağlantı yerinde bulunan memenin tıkanmasıyla kanalda da tıkanma ve beraberinde şişmeye neden olur. Daha sonra karaciğerin içindeki safra yollarında basınç artar. Karaciğer artık kanı iyi süzemez hale gelir ve kandaki bilirubin maddesi yükselir ve tıkanma sarılığı denen rahatsızlık meydana gelir.

Safra Kesesindeki Taşların Belirtileri Nelerdir?

Karın bölgesinin sağ üst bölgesinde sırta ve omuza vuran bir ağrı oluşur. Bu ağrı kalp krizi belirtileriyle karıştırılabilmektedir. Ağır yağlı yemeklerin yenmesi halinde ağrı çok daha şiddetli hale gelir. Yağlı yemeklerin yenmesi halinde sindirim için safra kesesinin içindeki maddelere çok daha fazla ihtiyaç oluşur. Küçük taşlar kesenin içinden düşerken sancıya sebep olurlar. Eğer hastada titreme, üşüme ve ateş varsa safra kanallarında iltihap oluşmuş demektir.

Tanısı Ve Tedavisi Nasıldır?

Ultrasonografi tanı koymada en çok başvurulan yöntemdir. Safra kesesi ameliyatlarında taşlar alınıp kese yerinde bırakılmaz. Safra kesesi tamamen vücuttan alınır.

Belirti vermeyen ve bir tesadüf eseri saptanan taş oluşumlarında hastanın izlenmesi yöntemi uygulanır. Safra kesesinin alınmasını gerektiren ameliyat kapalı ameliyat yöntemi ile uygulanır. Bu ameliyata laparoskopik kolesistektomi adı verilir. Yapılan bu ameliyat sonucu hasta aynı gün ayağa kalkabilmektedir ve bir gün sonra taburcu edilebilmektedirler.

Ameliyatı zor ve çok kanama oluşan bir ameliyat değildir. Bir kaç küçük kesik açılarak yapılan bir ameliyat yöntemidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.