Sağ Böbrek Ağrısı Sebepleri Nelerdir Nasıl Geçer ?

22.08.2018
819

Günümüzde yaygınlaşan böbrek hastalıkları, Türkiye’de sadece 60.000 kişi bu hastalık ile mücadele etmektedir. Böbrek fasulye şeklini alır. Kandaki görevleri yeterli bir şekilde sağlar. Böbrek ağrısı aniden geliştiği için ağrının boyutu ve şekli şiddetli olabilir ve bu kişi için çok zor bir durumdur.Böbrek kaburgaların hemen altındadır. Karın kasıklarına kadar inebilen bu ağrılarda, kişinin ilk olarak yapması gereken  ,bir yere uzanıp ağrılı bölgeye yastık yerleştirmesidir. Yastık destek sağlayacak ağrıyı az da olsa bastıracaktır.  Daha sonra bir diğer önlem ise ağrının şiddetini su içerek azaltmaktır. Su içtikçe kasılmalar azalacak,kan daha iyi sulanarak damar tıkanıklığına yol açmayacaktır.Karının en alt kısmına kadar yayılan bu rahatsızlık,tedavi edilmediği takdirde risk içerebilir,böbrek işlevselliğini yitirerek,sağlıklı çalışmayabilir.Sağ böbrek ağrısının sebepleri,böbrekte kum ve taş oluşumudur. Eğer böbrekte taş varsa direk sağ böbrekte baskı uygulayacak,ağrının şiddeti bu nedenle çoğalacaktır.Sağ böbrek ağrısını tetikleyen bir diğer durum ise böbrekte iltihaplanma olmasından kaynaklanır. Ayrıca kist varsa bu da sağ böbreği olumsuz yönde etkileyecektir.

 

Böbrek Hastalıklarından Korunma Yöntemleri

 

Hayatımızın işlevselliğini sağlayan böbreklerimiz iyi bakılmadığında  sağlıklı çalışmamaya başlar. Böbreğin infilak etmesi demek ölüme bir adım yaklaşmak demektir. Her iki böbreğin aynı durumda olması yaşam kaybına neden olur. Biri sağlıksız iken bile bir diğerinin sağlıklı olması gerekir ki böbrek kan görevlerini başarıyla yapsın. Eğer yapmazsa vücut dengesini inanılmaz şekilde yitirmeye başlayacak,olası kalp krizleri ve ölüm olgusu gerçekleşecektir. Sağlıklı yaşamak için organlarımızın da sağlıklı görevleri tamamlaması gerekir.Sulu yemeklerin tercihi böbreğin daha iyi çalışmasında öncüdür. Örneğin yaz aylarında serin limonata böbrek ağrılarına iyi gelir mesanede var olan taşın düşmesine katkıda bulunur. Suyun alımı 2 litrenin altına düşmemelidir. Vücudun neredeyse %60 kadar su ile kaplıdır. Suyun eksikliği demek organların hasta olması demektir. Su yaşamak için en etkili ilaçtır.Yeşilliklerde ise iyi yıkanmayan sebzelerde kum ve taş riski çoğalır. Böbrekler çok hassastır. Besinlerden aldığı bakterilerden olumsuz yönde etkilenirler.Böbrek hastalıklarından korunma yöntemleri ve sağ böbrekte ağrının azalması için yapılması gereken yumuşak sulu besinler tercih edilmeli,sert ve katı gıdalardan uzak durulmalıdır. Eğer böbrek yetmezliğiniz varsa bu durumda sıvı alımı ön planda olmalıdır. Bu olası riskleri en aza indirir.

 

Sağ Böbrek Ağrısı Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir !

 

İdrar kanalları böbrekle aynı bağlantının içinde yer alır. Kana karışan yabancı ve bakterili mikropları önceden tespit ederek bunu detaylı böbrek birim kanallarından sağlayarak atar.Böbreklerde idrar üretimi çoğaldıkça mesanede  sertlik oluşur ve mesane artık boşalma ihtiyacı duyar.Sağ ve sol böbrek arasında oluşan boşluk yetersizlik durumlarında baskı oluşturabilir ve istenmeyen ağrıların nüksetmesine sebebiyet verebilir.Böbrekler kan basıncı düzenler. Elektrolit dengeyi en iyi şekilde sağlar.Kırmızı kan hücrelerine direk olarak eritropoietin hormonunun düzenli çalışmasına olanak tanırlar. Kısacası böbreklerin kan ve idrarda bağlantısı güçlüdür. Her türlü aksaklık bir diğer birimin yetersiz sonuca ulaşmasına neden olur. Sağ böbrekte bundan olumsuz şekilde etkilenerek,ciddi ağrılar yaşar. Ayrıca sağ böbrek ağrısı kalp ve damar hastalığının habercisi olabilmektedir. Sağ böbrekte kanser riski vardır. Ayrıca sağ böbrek ağrısı böbrek yetmezliğinin habercisidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.