Ses Dalgaları İle Böbrek Taşı Kırma

25.09.2018
465

Ses dalgaları ile böbrek taşı kırma işleminin tıp alanında ki adı, ESWL’dir. Böbrek taşı kırma cerrahisi, açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılmışken; ses dalgaları ile böbrek taşı kırma, kapalı böbrek taşı ameliyatının bir çeşididir. 1980’li yıllarda ortaya atılan bu işlem, günümüzde oldukça popüler bir hale gelmiştir. Ülkemizde de cihazların üretilmeye başlamasıyla birlikte, hızlı bir şekilde yayılmıştır. Özellikle açık böbrek taşı ameliyatına sıcak bakmayanlar için tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemin kullanılabilmesi için öncesinde gerekli tetkikler yapılır. Kimi uygulanıp kime uygulanamayacağına doktor karar vermektedir. İşlemin başarı oranı, taşların yerine ve büyüklüğüne göre değişkenlik göstermekte olup genel olarak bu oran %80 olarak ele alınmaktadır. İşlemin uygulanamayacağı bireyler arasında; gebeler, idrar yolu enfeksiyonu olanlar, idrar kanalında tıkanıklığı olanlar, yüksek tansiyona sahip olanlar ve sürekli olarak kan sulandırıcı ilaç kullananlar yer alır. Diğer ameliyat çeşitleriyle kıyaslandığında ki en büyük avantajı, anestezi işlemi gerektirmemesidir.

Taş Kırma Nasıl Yapılır? Zararlı Mıdır?

İşlem öncesi dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar; işlemden önce bireylerin hafif yiyecekler tüketmesi ve gaz ile ilgili problemi olanlara da bir gün önceden ilaç tedavisi uygulanmasıdır. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise idrarda enfeksiyon olup olmadığının kanıtlanması durumudur. Bu hayati risk taşıdığından dolayı çok önemlidir. Seanslar halinde yapılan taş kırma tedavisinde, önerilen seans sayısı 3’tür. Sonsuz sayıda seans uygulaması yapılamayacağından, genelde üç seans olarak ele alınır ama istisna durumlarda bu sayı artabilir. Çocuklarda sık olarak uygulanan bu işlem normalde anestezi gerektirmezken, çok fazla ağrı duyulmaması ve hareket edilmemesi açısından çocuklara uygulanacağı sırada anestezi gerekebilir. Yetişkinlerin işlem sırasında hareketsiz kalması çok önemlidir. Seanslar ortalama 20-25 dakika süren acısız bir işlemken, bu süre boyunca da taşlara yaklaşık olarak 2000-3000 civarında vurma işlemi yapılır. Seans sonrasında işlem etkisini hemen göstermez ve taşların kırılıp kırılmadığı hemen anlaşılamaz. Ses dalgalarının taş üzerinde ki etkileri farklı olduğundan dolayı, işlemin etkisinin tamamen görülebilmesi kimi zaman 10 günü bulabilmektedir. Ses dalgaları ile böbrek taşı kırmanın riskli bir noktası mevcuttur, o da kırılan taşların idrar yollarını tıkayabilme durumudur. Ciddi sorunlara yol açacağından dolayı, mutlaka bir doktor kontrolü altında olmak gerekir.

Taş Kırma Sonrası

20-25 dakika süren seanslar şeklinde olan bu tedavide işlem sonrası yatış gerekmemektedir ve kısa sürede normal yaşama dönmek mümkündür. Evde istirahat etme önerilir. Hasta, taşları kendi düşüreceğinden dolayı bol sıvı tüketimi yapmalıdır. Bu düşürme sırasında ağrılar gözlenebilir, ağrıya eşlik eden mide bulantıları ve kusma da gözlenebilir. Sağlık çalışanları tarafından hasta bu konuda bilgilendirilmelidir. Tedaviden sonra ki ilk idrar yapımında kırmızı bir renge rastlanabilir, bol sıvı tüketimi idrarın normal rengine dönmesine yardımcı olacaktır. Taşların tekrarlama olasılığına karşı da dikkatli olunmalı ve doktorun vermiş olduğu talimatlara uyulmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.