Şifalı Böbrek Taşı Suyu? Böbrek Taşına İyi Gelen Sular Var mı?

04.12.2016
1.802

Böbrek Taşına İyi Gelen Sular Var mı?

Böbrek taşı hastalarının en sık duyduğu şey bazı il yada ilçelerdeki kaynak suları böbrek taşına iyi geliyor muhabbetleridir. Hatta hemen hemen her arkadaşınız böbrek taşınız olduğunu öğrendiği anda size bir su tavsiye eder. İstatistiklere göre bu sularla alakalı söylenenler bir çok böbrek taşı hastasını arabalarına binerek yüzlerce kilometre yol gitmeye ikna ediyor. Hatta bazı sular var ki önünde su doldurmak için metrelerce kuyruklar oluşmakta.

Peki Şifalı böbrek taşı suyu gerçekten işe yarıyor mu. Bu su efsaneleri nasıl çıkıyor. Gerçekten denemeye değer mi. Aşağıda böbrek taşı düşüren sular hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Böbrek Taşını Düşüren Sular Efsanesi!

kkÖncelikle söz konusu kaynak sularının böbrek taşlarını erittiği yada düşürmeye yardımcı olduğu yönündeki haberlerin ve duyumların asılsız olduğunu maalesef söylemem gerekiyor. Böbrekler.Com editörü olarak kendim de bir böbrek taşı hastasıyım, Ve söz konusu suları ben de denedim. Fakat hiçbir etkisi yok malesef.

Birçok üroloji uzmandan aldığımız bilgiler ve pek çok sağlık ve tıp kaynağından yer alan bilgilere göre böbrek taşına direk olarak etki edebilecek bir suyun olması durumu imkansız. Yani hastalığınız için kendinizi sulara değil doktorlara emanet etmeniz gereklidir.

Ben İçtim Taş Düştü Diyenler Yalan Mı Söylüyor.

Yalan söylemiyorlar. Söz konusu taşı içtikten 1 ay sonra kontrole gittiğinizde taş artık düşmüş diye güzel bir haber alabilirsiniz. Ve insan psikolojisi bu durumu direk olarak suya bağlayacaktır. Fakat siz o su yerine çeşmeden şebeke suyu da içmiş olsaydınız, o taş yine de düşecekti,

Bu efsaneler genelde şu şekilde çıkar; Hastada küçük çaplı ve kendiliğinden düşebilecek bir taş çeşidi bulunur. Bu taş zaman zaman ağrılara sebep olur. Çevresinde taş düşürdüğüne inanılan suyu duyar ve birkaç bidon alarak bir hafta sürekli o suyu içer. Sonra kontrole gittiğinde taş düşmüştür. Tabi ki o suyu doldurup içtiği için kendini şanslı hisseder. Zamanı geri alalım ve o suyu hiç içmediğini düşünelim. O taşın yine de düşme ihtimali çok yüksektir.

Gerçekten taş düşürebilecek yada eritebilecek ve parçalayabilecek bir su olsa idi, bende bulunan 1,5 cm gibi taşlarda da etkili olması gerekidi. Sadece milimetrik boyutlarda etkili bir su olması, aslında onun etkisinin sadece bol sıvı alımından kaynaklandığı sonucunu verir. Bu durumda keramet su da değil bol sıvı tüketmektedir. Bu yüzden bu gibi durumlara fazlaca inanmamanız, pozitif veriler elde edilebilecek tedavi yollarını yani doktorunuzun önerilerini uygulamaya özen gösteriniz.

Böbreklere İyi Gelen Şifalı Sular Nerede

Genellikle Bu sular, balıkesir, çatalca, izmir, kazan, İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya gibi illerde bulunur, En bilindikleri genelde fay hatları üzerinde bulunan doğal yer altı kaynak sularıdır. Gerçekten çok sağlıklı sulardır fakat böbreklere her türlü su iyi gelir. Fakat tekrar edelim taş düşürmeye direk olarak değil dolaylı olarak etkilidirler. Ve bu etkiyi şebeke suyu da aynı oranda gösterir.

Ama bazı kaynak suları kalsiyum açısından zengin olabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise niğde, veya beypazarı suyudur. Bu sular yüksek kalsiyum içerdiği için özellikle kalsiyum taşı olan (Tüm taşların %80 i kalsiyum taşıdır) hastalar için pek fazla önerilmez. Fakat ne hikmet ise bu suların taşları erittiği söylenmektedir. Bilimsel veriler ile efsaneler birbirine gerçekten çok tezat şekilde olabilmektedir.

3

Bize Sorun!

Böbrek taşı suları gibi efsaneler hakkında bilgi almak yada gerçekten bu yazı ile ilgili olarak düşünce ve sorularınız var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplan maktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Recep dedi ki:

    Hocam merhaba bugün kızıma ultrason cektirdik ve sonuç olarak sol böbrek de büyüğü alt polde 2 mm çapında posteriorun da twinling arterfakti veren birkaç adet taş bulunmuş tur diyor

  2. Recep dedi ki:

    Hocam bunun nedeni nedir niye olmuştur sadece anne sütü kullanıyor ve arada gavizkon tozu da atıyoruz refluden dolayı bazen çok fazla ağlıyor 7 8 saat üst üste çok fazla yemiyor hatta bazen hiç yemiyor

  3. Recep dedi ki:

    Hocam bunun nedeni nedir niye olmuştur sadece anne sütü kullanıyor ve arada gavizkon tozu da atıyoruz refluden dolayı bazen çok fazla ağlıyor 7 8 saat üst üste çok fazla yemiyor hatta bazen hiç yemiyor nasıl cozebiliriz bize yardım ederseniz seviniriz hocam