Sistit Ağrı Yapar mı, Böbrek Ağrısı Yapar mı

09.01.2017
671

Sistit Ağrı Yapar mı?

Sistit, çoğu kez ihmal edilen ve genellikle bir alt üriner sistem rahatsızlığı olduğu için bir hekime başvuru yapılması durumunda utanılan ve çekinilen bir sağlık sorunudur. Ama bu sorun ihmale gelmeyecek kadar ciddi bir sorun olabilir. Fakat tedavisi de çok basit ve sorunsuzdur. İhmal etmediğiniz sürece sıradandır diyebiliriz.

Peki sistit ağrıları oluyor mu, Yaşadığınız ağrılar sistit kaynaklı olabilir mi, Bu sorularınıza yanıt olabilmesi için aşağıdaki konumuzu detaylı olarak okumanızı tavsiye ederiz.

Sistit Ağrısı Nasıl Olur

Sistit genellikle idrar yaparken ağrı ile karın alt kısmında ağrılara neden olabilir bunlar standart olarak idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında gösterilebilir. fakat birçok kullanıcımızın sormuş olduğu Sistit Böbrek Ağrısı Yapar mı sorusuna evet diyemeyiz.

Sistit, genel olarak böbrek sırt ve bel ağrısı yapmaz, Sadece idrar yaparken yanma hissi ile ağrı hissine ve karın alt kısmında ağrılara neden olur. Sistit’in böbrek ağrısı yapabilmesi için, söz konusu enfeksiyon durumunun alt üriner sistemden üst üriner sisteme (Böbrek ve Üreter Kanalı) yayılmış olması gereklidir. Bu gibi bir durum söz konusu ise acilen doktora görünmeli ve nedenini araştıramalısınız. Çünkü, eğer enfeksiyon böbreklere yayılmış bir durumda ise böbeklerin fonksiyonlarını etkileyerek böbrek yetmezliği gelişmesine neden olabilir. Bu gibi durumlar ihmal edildiğinde böbrek kaybına bile neden olabilmektedir. Bu sebeple dikkatli davranılması gerekmektedir.

  • Sistit Ağrısı Nerede Olur ; İdrar Kanalı Ucu, Genital Bölğe ve Kasık ile Karın alt Kısmında Genel olarak ağrı görülebilir
  • Sistit Ağrısı Ne Kadar Sürer : Genital Bölğe ve Kasık Ağrıları genellikle idrar yaparken ve yaptıktan sonra ilk birkaç dakika sürebilir. Karın alt kısmı ağrıları ara ara belirsiz süreli olarak görülebilmektedir.

Sistit Ağrısını Ne Geçirir

Sistit Ağrısına Ne İyi Gelir konusunda belli bir ilaç yada antibiyotik ismi vermek söz konusu olamaz. Bunun nedeni bir ilacın kişi özelliklerine ve hastalığın durumuna göre belirleniyor olmasıdır. Bu sebeple bir ağrınız var ise ilaç kullanma konusunda bilinçli olmalı ve doktor onayı olmadan hiçbir ilaç kullanmamalısınız.

Bunun yerine sizler için verilebilecek önerimiz genel olarak sistit için iyi gelen tavsiyelerimiz olacaktır. En etkili yöntem bol su içmektir. Atılan idrar miktarını ne kadar arttırır iseniz o kadar rahatlama hissi gelecektir. Bunun nedeni idrar ile birlikte söz konusu idrar kanallarından enfeksiyonun dışarı atılmasıdır. Sistit ağrı kesici ilaç yerine bol sıvı alımını tavsiye ederiz. Ek önlemler ve ağrılar için doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıca eğer hiç doktora gitmedi iseniz ihmal etmeden bir doktora görünerek ilaç tedavisini başlatmanız gerekmektedir. Sistit ilaçları reçete ile satılmaktadır.

Bize Sorun!

Sistit, İdrar yolları Enfeksiyonu gibi konularda birçok bilgi sitemizde mevcuttur. Sitemizde yada yazımızda ulaşamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için lütfen aşağıdaki yorum kısmını kullanınız. Yorumlarınız editörler tarafından aynı gün cevaplandırılmaktadır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.