Sistit Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

18.12.2018
506

Şifalı bitkilerle sistit tedavisi herkesin evinde olan veya aktarlardan kolayca temin edebileceği malzemelerle hazırlanarak uygulanmaktadır. Bakterilerin mesanede üremesi nedeniyle oluşan sistit için her kadının hayatında en az bir kez bu hastalığı geçirdiği söylenmektedir. Nadiren de olsa erkeklerde de görülebilen bu rahatsızlık için doktora gitmeden önce evde yapabileceğiniz tedavi yöntemlerini uygulamak, ağrılarınızın azalmasını sağladığı gibi idrar yoluyla iltihapları vücudunuzdan uzaklaştırmanızı kolaylaştıracaktır.

Evde Sistit Tedavisi Önerileri Nelerdir?

 • Sık idrara çıkma isteği,
 • İdrar sırasında yanma hissi,
 • Huzursuzluk,
 • Kısmen karında hissedilen batma hissi

Şeklinde kendini belli eden sistit, tedavi edilmediğinde böbreklere sıçrayan iltihap nedeniyle kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Yukarıda saydığımız belirtileri yaşamanız halinde doktora başvurmadan önce sistit ağrısı nasıl hafifletilir arayışlarınıza aşağıdaki çözüm önerilerini deneyebilirsiniz:

 • Bol sıvı tüketilerek idrar yollarındaki iltihapların atılması sağlanabilir.
 • Ağrının en çok gerçekleştiği bölgeye içerisinde sıcak su bulunan sıcak su torbası veya pet şişe konularak ağrı hafifletilebilir.
 • İçerisine ılık su koyduğunuz leğenin içerisine oturarak ağrınızı hafifletebilirsiniz.
 • Tuvaletiniz geldiğinde beklemek yerine ne kadar ağrı çekseniz de tuvalete gitmeye özen gösterin. Aksi taktirde mesaneniz genişleyerek mikropların vücut dışına atılması zorlaşacaktır.
 • Genital temizliğe önem verin ve pamuklu iç çamaşırlarını tercih edin.

İlaç Kullanmadan Sistit Nasıl Geçer?

İlaç kullanmadan sistit nasıl geçer kadınlarda sorusuna yukarıda sayılan önerilerin yanında uzmanların önerileri doğrultusunda hazırladığımız şifalı bitkilerle cevap verilebilir. Ağrı kesici, anti bakteriyel etkiye sahip ve iltihaplanmalara iyi geldiği bilinilen şifalı bitkiler kullanılarak sistit hastalığına doğal yollarla çözüm bulunabilmektedir.

Sistit İçin Kullanılan Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz tariflerle sistit tedavisi gerçekleştirebilmeniz için gereken tarifleri sizler için bir araya getirdik. Listede yer alan sistit için şifalı bitkiler hiçbir yan etkisi bulunmayan bitkilerden oluşmaktadır. Hamilelik gibi özel durumlarda aşağıda yer alan tariflere başvurmadan önce doktorunuza danışmanızda yarar vardır.

 • Sistit için önerilen ilk tarifimiz Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kürlerinden derlenmiştir. Kaynamakta olan 1 bardak su içerisine 1 tatlı kaşığı karabaş otu eklenerek 2 dakika daha kaynatılır. Hazırlanan karışım tülbent yardımıyla süzülerek ılıyana kadar bekletilir. Ilıdıktan sonra tüketilir. İlk 3 gün için karabaş otu kullanılarak hazırlanan kürde 3 gün sonra aynı miktar melisa otu kullanılır. Üçer günlük periyotlarla kullanılan otlar değiştirilerek uygulanan küre 21 gün kesintisiz devam edilmesi gerekmektedir.
 • Pek çok derde derman olan elma sirkesi, sistit rahatsızlığına neden olan bakterilerin öldürerek enfeksiyonu iyileştirici etkiye de sahiptir. Günde 2 kez içmek için 1 bardak su içerisinde 2 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırarak karışımı kolayca hazırlayabilirsiniz.
 • Günde 4 bardak kızılcık suyu içmek sistite neden olan bakterilerin öldürülmesini kolaylaştırır.
 • 2 yemek kaşığı maydanozun 10 dakika süre ile kaynatılmasıyla elde edilen maydanoz çayını günde 2 kez tüketmek, bakterilerin vücut dışına atılmasında yardımcı olmaktadır.
 • 4 yemek kaşığı hatmi kökünü tüm gece boyunca suda bekletin. Suyunu gün içerisinde dilediğiniz periyotlarda içerken hatmi kökünü yiyerek tedavi etkisini artırabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.