Sistit Nasıl Geçer, İlaçsız Sistit Tedavisi

19.01.2017
3.440

Sistit tedavisinde doktorlar tarafından ilaç tedavisi uygulanır. Bu yazımızda yazacağımız yöntemler, doktor tedavisine ek olarak sistiti daha kısa sürede yok etmek ve tekrarlama olasılığını en aza indirmek için kullanabileceğiniz pratik bilgilerden bahsedeceğiz.

Bu hastalık bir enfeksiyon hastalığıdır ve genellikle alt üriner sistem ve mesanede var olan bir hastalıktır. Fakat sistit ile idrar yolu enfeksiyonu aynı şey değildir. Çok benzer olabilir fakat kesinlikle farklı durumlardır. Sistit neden olur bilirsek önlemek için neler yapabileceğinizi de biliriz. Öncelikle sistite neden olan durumlar nelerdir bunları görelim.

Sistit Neden Olur ?

 • Geni-tal Hijyen Kurallarına Uymamak
 • Geni-tal Tahrişe Neden Olan Sabun, Duş Jeli, Deodorant gibi kimyasal maddeler
 • Menopoz Dönemine Bağlı Gelişebilen Sistitler
 • Cinsellik Aktiviteleri (Özellikle Yeni Evlenen Çiftlerde görülme Nedeni Büyük Oranda Budur. Bu Sebeple Balayı Sistit’i Denir)
 • Mesane Fonksiyonlarında bozulmalar sebebi ile mesanenin tam boşaltılmaması
 • İdrar Kanalında meydana gelebilecek darlık ve anatomik bozukluklar
 • Tuvalet Sonrası Temizliğin Yanlış Yapılması

Genel olarak sistit yukarıdaki etmenler sonucu ortaya çıkar. Nadir olarak farklı durumlarla da ortaya çıkabilmektedir.

Sistit Nasıl Geçer

Öncelikle Sistit Belirtileri Görülmeye başladığı andan itibaren bir doktora giderek gerekli tedavinin başlatılması şarttır. İlaçsız sadece kendi tedbirleriniz bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Sistitin zararları ciddi komplikasonlara dönüşebilir. Doktor tedavisine ek olarak sistit nasıl geçer sorusu için kullanılacak alternatif yöntemler;

 • Günde 3 litereden az olmamak şartı ile bol bol su içmek,
 • Alt ve Üst üriner sistem tahrişlerine neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden sakınmalısınız. Bu içecekler kola çay ve kahve ile alkol ve sigara alışkanlıklarıdır.
 • Günlük En Az 3 Litre Olmak Üzere bol Sıvı alımı tavsiyeleri 
 • Umumi tuvaletlerde ihtiyaç giderirken son derece temiz ve titiz davranılmalıdır. 
 • Günlük İdrar Atımını hızlandırıcı (ödem atıcı) Meyve ve sebzeler tüketilmelidir.
 • Hijyen kurallarına daha çok özen gösterilmesi gerekir.
 • Lavabo Hijyen Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin.
 • Bakteriler havasız ortamlarda daha çabuk çoğalır. Bu sebeple hava alan kumaşlardan imal edilen iç giyim ürünlerini tercih edin.
 • Özel günlerinizde Sık Sık Bağlarınızı Değiştirin.
 • Cinsellik Sırasında Gerekli Olmadıkça (Çocuk İsteği Vb) Korunmaya Özen Göstermek Sureti İle
 • İdrarınızı tutmayın. Geldiğini hissettiğinizde vakit kaybetmeden lavaboya gitmeye çalışın.
 • Çok uzun süren duşlar almayın. Süreyi Kısa tutmaya çalışın.

Bu yazanların haricinde sistit için iyi geldiği bilinen bazı karışım ve kürler de bulunmaktadır. Genellikle “İbrahim Saraçoğlu” Ahmet Maranki” “Ender Saraç” Gibi bitkisel tedavi uzmanlarının önerileri ile bazı bitkilerin kaynatılarak suyunun içilmesi gibi yol ve yöntemlerle Sistit Nasıl Geçer sorusuna cevap vermekteler. Fakat biz sitemizde daha genel bir yöntemden bahsedeceğiz. Bunun sebebi bu gibi bitki karışımlarının bazı kişilerde bilinmeyen yan etkilere neden olabilmesidir.

Sistit İçin Diüretik etkili besinler tüketmelisiniz. Bunlar Arasında en bilindik ve zararsız olanları;

 1. Limon,
 2. Maydanoz

Olarak 2 besinin örnek gösterebiliriz. Bu besinlerin hazırlanma ve tüketme şekilleri ise;

 • Limon : Tavsiye edilen tüketim şekli limonata olarak tüketimidir. Bunun nedeni limondaki ekşi tadın alınmış olması ve tüketiminin daha rahat ve lezzetli olmasıdır. İsteyen sade limon suyu olarak da tüketebilir. Limonata mutlaka ev yapımı olması gerekmektedir. Hazır alınan limonatanın sistit üzerinde etkisi yoktur. Limon bakterilere karşı savaşta çok etkilidir ayrıca böbrekler ve idrar yolları açısından bilinen en sağlıklı gıdadır.
 • Maydanoz : Maydanozu tüketebileceğiniz her şekilde tüketebilirsiniz. Her evde bulunan ve fazlaca tüketilen bu gıda aynı zamanda oldukça etkili bir idrar söktürücüdür. Ödem atıcı özelliği ile idrar miktarınızı arttırır. İdrar içerisinde kesinlikle bakteri yoktur. İdrarın bir diğer özelliği ise amonyak etkili olması ve bu sayede enfeksiyonlara karşı doğal bir önlem olmasıdır. Ne kadar fazla idrar atımı olur ise sistit ve bakteriler o kadar kısa sürede idrar yollarından atılmaktadır. Maydanoz tüketimini bu dönemde arttırmak faydalı olacaktır.

Kadınlarda sistit ilaçsız nasıl geçer dite soranlar için tekrar hatırlatmamız gerekmektedir. Sistit için ilk ve yegane tedavi doktor tedavisidir. Bu önlemler tek başına sistiti önlemede çare olmaktan çok uzaktır. Sistit nasıl geçer konusunda antibiyotik ilaç konusunda yapılan hatalar ve bilinçsiz kullanım konusunda bilgilendirme içeren kısa video konumuzdadır.

Bize Sorun!

Sistit Nasıl Geçer, Sistit İlaçsız Nasıl geçer yada sistit neden olur ve Sistit Neden tekrarlar gibi konularda aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için lütfen aşağıdaki yorum kısmını kullanınız. Sorulan sorular günlük olarak cevaplanmaktadır.

YORUMLAR
 1. Hanife dedi ki:

  Uzun zamandır sistitm var..48 yaşındayım.menepoza gireli3-4 yıl oldu.3-5 santim miyomum da var..uykuda idrarım geldiğinde çok zorlanıyorum.zira vc ye idrar kaçırmadan gitmek için ecel teri dönüyorum.bu yüzden sürekli ped taşıyorum..sistitte olabilecek şikayetler var bende..ne yapmalıyım? Miyomum zararı olur mu? Daha önce ilaç tedavi almıştım..Bitkisel kapsül önermenizi istiyorum..

 2. Metin seckin dedi ki:

  57 yaşındayım. Yaklaşık 15 yıldır idrar yollarında ara ara bir yanma meydana gelmektedir.bu yanma olayı kis aylarında daha sık nuksetmekte.ilk baslingicta doktora gittim tahlillerde bir sorun gözükmedi. Uzun süre antibiyotik tedavisi uygulandı ama tam iyileşme olmadı. Halen bu rahatsızlıktan muzdaribim.yanma olayı idrar yaparken olmuyor.idrar mesane de biriktigi zaman oluyor.idrari bosalttigimda rahatlıyorum ama kisa bir süre sonra yanma tekrar başlıyor. Yanma olayi en fazla peniste oluyor.1ay önce doktora gittim idrar tahlili ve PSA tahlilleri yapıldı olumsuz bir şey çıkmadı. Benim sorunuma ait önerileriniz nedir acaba.Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.