Sistit Nedir?

12.04.2018
840

Mesane iltihaplanmasının genel adına sistit denir. İhmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunudur. İhmal edildiğinde hastalığın kronikleşebilme ve üriner sistemde kalıcı hasara yol açabilme ihtimali söz konusudur. Genel belirtileri arasında; sık veya az idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissedilmesi, idrarı tamamen boşaltamamış hissedilmesi, idrarın kötü kokulu olması ve idrarda kan gözükmesi olarak ele alınır. Bu sorun genelde genç yaştaki kadınlarda sık görülür. Sistitin akut ve interstisyel olmak üzere iki şekli vardır. Akut aniden ortaya çıkan vakalarda, interstisyel ise uzun süreli vakalarda ortaya çıkar. Bu vaka, bağırsaklarda veya deri üzerinde insana zarar vermeden yaşayan bakterilerin İdrar yolu vasıtası ile mesaneye girmesi sonucu oluşur. Bakteriyel bir sağlık sorunu olduğu içinde tedavisinde antibiyotikler kullanılır.

Sistit İlaçları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Antibiyotikler doktor tarafından reçete edilmektedir ve doktorun reçete ettiği ilacın kullanılması gerekir. Tedavi süreci yakından takip edilerek, ilaç kullanımını aksatmaması önerilir. Sistit belirtileri geçse dahi, doktor tarafından verilen ilacın kullanımına devam edilmelidir. Tedavi süreci genel olarak 1 veya 7 gün arasında değişmekle beraber daha uzun sürdüğü vakalarda olabilmektedir.

A)Penisilin: Doz aralığı, hastalığın şiddetine göre ayarlanmaktadır. Uygulama yolu ise daha çok kas ve damar içidir.

  1. B) Sefalosporinler:Kimyasal yapı bakımından penisilinlere benzeyen sefalosporinler, üç kuşak şeklinde sınıflandırılırlar.  Bu ilaç tedavisinden önce alerji testi yaptırmak gereklidir.
  2. C) Makrolidler:Eritromisin, roksitromisin, klaritromisin, azitromisin olmak üzere sınıflandırılabilirler.
  3. D) Nitrofurazon: Cilt üzerindeki bakterilerin gelişmesini önlemek amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Bakteriler sonucu oluşan enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Etken maddesine karşı alerjisi olan bireylerin, kullanması önerilmez. Doktor nasıl reçete ettiyse o şekil kullanmak gerekir. Doktor direktiflerine uyulması büyük önem taşır. Tedavi sürecinden sonuç almak için 7 ila 10 gün arası beklemek gerekir.

1)Cipro İlaç

Vücuttaki bakterilerle savaşarak, enfeksiyonları tedavi etmede kullanılan antibiyotiktir. İlacın etken maddesine karşı herhangi bir alerjisi bulunanların, bu ilaç kullanımını yapmaması önerilir. İlaç kullanımında, kan hücrelerinde düşüş meydana getirebilme ihtimalinden dolayı sık sık tahlil yaptırılması gerekir. Doktor nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmak gerekir. Yanlış kullanım hastalığın seyrinin uzamasına sebebiyet verir.

2) Monurol İlaç

İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Enfeksiyon tedavisinde tek doz olarak kullanılır. Gece yatmadan önce, idrarın yapılarak daha sonrasında ilacın oral olarak alınması önerilir. Böbrek yetmezliği sorunu olanlar kullanmamalıdır.

3) Piyeloseptyl İlaç 

Her kapsülünde 50 mg nitrofurantoin içeren piyeloseptyl, idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde kullanılır. Kapsüllerin yeteri miktarda sıvı ile alınması önerilir. İlaç, doktorun vermiş olduğu direktiflere göre kullanılmalıdır.

Antibiyotiklerin kullanılması ile genel olarak 48 saat içinde hastalığın belirtilerinde yavaş yavaş düşüş gözlenir. Bu ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. İlaca bağlı herhangi bir yan etki görülmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.