Sistite Ne İyi Gelir?

26.03.2018
757

Sistit, insan vücudunda bulunan idrar torbası iltihabıdır. Sistit olmanın belirtileri arasında vücudunuzun herhangi bir bölümünün tahriş olması, kızarması veya şişkinlik halinin ortaya çıkması da diyebiliriz. Çoğu vakada, sistitin nedeni idrar yolu enfeksiyonudur. Bir idrar yolu enfeksiyonu bakterisi, mesaneye veya üretraya girdiğinde çoğalmaya başlar. Vücudunuzda dengesiz hale gelen doğal olarak oluşan bakteriler de olabilir. Bu bakteriler enfeksiyona ve iltihaba neden olur.

Sistit her zaman enfeksiyona bağlı değildir. Örneğin piyasadaki bazı ilaç çeşitleri ve hijyenik ürünler de iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Sistit tedavisi alttaki nedene bağlıdır.

 Sistitin Belirtileri Belerdir?

Sistit belirtileri aşağıdaki durumları içerebilmektedir:

– Sıklıkla idrara çıkma isteği

– İdrar torbanızı boşalttıktan sonra idrar etmeye devam etmek

– Dumanlı bir şekilde veya güçlü kokulu idrar yapmak

– İdrar yolu enfeksiyonu ile kombinasyon halinde düşük ateşli olma durumu

– İdrardaki kan akışının meydana gelmesi

– Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrılar

– Basınç hissi veya idrar torbasında hissedilen dolgunluk

– Karın kısımlarında görülen kramp veya sırt ağrıları

Sistit Nedenleri Nelerdir?

Sistitin türü nedenine bağlıdır. Sistitin olası nedenleri şunlardır:

* İdrar yolu enfeksiyonu

* Bazı vücuda zararlı ilaçlar almak

* Radyasyona maruz kalmak

* Kateterin devamlı kullanmak

* Rahatsız edici hijyen ürünlerini sıklıkla kullanmak

  Sistit Türleri Nelerdir?

Sistit ilerlemeli veya geçişli olabilir. İlerlemeli olan sistit, aniden ortaya çıkmakta olan bir sistit vakası olarak bilinmektedir. Hücreler arasında ilerleyen sistit ise idrar torbası dokusunun çok katmanlarını etkileyen kronik veya uzun süreli bir sistit vakasıdır. İlerlemeli ve hücreler arası sistitin çeşitli olası nedenleri vardır. Sistitin nedeni türü belirler. Aşağıdakiler sistit çeşitleridir:

  Bakteriyel Sistit

Bakteri sistiti, üretra veya idrar torbası içine bakteriler girdiğinde ve bir enfeksiyona neden olduğunda oluşur. Vücudunuzda normal olarak büyüyen bakterilerin dengesiz hale gelmesi de buna neden olabilir. Enfeksiyon, idrar torbasında sistit veya iltihaba neden olur

 İlaca Bağlı Sistit

Bazı ilaçlar idrar torbasının iltihaplanmasına neden olabilir. Kullanılan ilaçlar vücudumuzdan geçerek en sonunda üriner sistemimizden çıkış sağlar. Kullanılmakta olan bazı ilaçlar vücudumuzdan çıktıklarında idrar torbasını tahriş edebilmektedirler.

Sistitin Tedavi Edilmesi

— Bol miktarda sıvı, özellikle de su içirin. Özellikle tedavi günlerinde kemoterapi veya radyasyon terapisi görüyorsanız çok miktarda sıvı içmeniz özellikle önemlidir.

— Sık sık idrar yapın. Eğer idrar yapma isteğinizi hissederseniz, tuvaleti kullanmayı ertelemeyin.

— Bir bağırsak hareketi sonrasında önden arkaya silin. Bu, anal bölgedeki bakterilerin vajinaya ve üretra içine yayılmasını önler.

— Enfeksiyonlara duyarlıysanız, banyo yapmadan duş yapmak onları önlemeye yardımcı olabilir.

— Vajina ve anüs çevresindeki cildi hafifçe yıkayın. Bunu her gün yapın, ancak sert sabunları kullanmayın ya da çok yoğun bir şekilde yıkayın. Bu alanların çevresindeki narin cilt tahriş edebilir.

— Cinsel ilişkiden sonra idrar torbanızı en kısa sürede boşaltın. Bakterilerin temizlenmesine yardımcı olmak için bir bardak su için.

— Genital bölgede deodorant spreyleri veya kadınsı ürünler kullanmaktan kaçının. Bu ürünler üretra ve idrar torbasını tahriş edebilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.