Maden Suyu Böbrek Taşı Düşürür mü-Taş Yaparmı

18.11.2016
1.857

Maden Suyu Böbrek Taşı Düşürür mü?

343Maden suyunun börek taşı düşürdüğüne dair söylentilerin neredeyse tamamı şehir efsanesidir. Maden suyu birçok vitamin ve mineral içerir ve birçok faydası bulunur. Böbrekler ve böbrek taşı üzerinde ise aktif bir faydası malesef yoktur. Böbrek taşını eritmesi yada düşürmesi de imkansızdır. Soda içerdiği maddeler açısından taş oluşumuna yada mevcut taşların büyümesine dahi sebep olabilir. Bu konuyu daha detaylı olarak aşağıdaki başlıkta ele alacağız.

Maden suyunun asitli bir yapısı olması ve çözeltileri ayırıcı, çözücü bir etkisi olması bu şehir efsanesinin oluşmasına ve yayılmasına neden olmuştur diye düşünülmekte.

Ayrıca sade soda, yada limonlu olmasının bir farkı yoktur. İçeriği aynı olduğu sürece ekstra olarak katılan aromalar sonucu değiştirmeye etkili değildir. Limonun böreğe faydalı olduğu bilinir fakat limonlu maden suyu aynı etkiye sahip değildir.

Maden Suyu Böbrek Taşı Yapar mı?

Maden suyunun içeriğini bilir isek taş oluşumuna etkisini daha iyi anlayabilir. Maden suyunun içinde bulunan mineraller aşağıda listelenmiştir.

  • Kalsiyum
  • Magnezyum
  • Sodyum
  • Potasyum
  • Florür
  • Klorür
  • Bikarbonat
  • Sülfat

Yukarıda yer alan 8 önemli maddeden birkaçı böbrek taşı hastaları için kısıtlanması istenilen ve tüketimi kontrol altında tutulması gereken maddelerdir. Böbrek taşı çeşitleri açısından en sık görülen (%80 oran ile) taş türü kalsiyum taşıdır. Maden suyu içeriğinde de kalsiyum bulunur. Bu durum maden suyunun taş hastaları tarafından dikkatli tüketilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Böbrekte taşınız var ise aynı zamanda taşı eritmek düşürmek yada böbreğe iyi gelir mantığı ile tükettiğiniz soda size zararlı dahi olabilir. Dikkatli davranmanızı ve tüketimini belli oranlarda azaltmanızı öneririz. Maden Suyu Böbrek Taşına İyi Gelir mi sorusuna kesinlikle hayır yanıtını verebiliriz.

Böbrek Taşı Olanlar Sodayı Ne Sıklıkla Tüketmeli.

Normal şartlarda sağlıklı bireyler için günde en az 2 şişe (400 ml) maden suyu tüketimi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Taşınızın cinsi, taşınızın büyüklüğü, genel böbrek sağlığınız gibi birçok etmene bağlı olarak doktorunuz soda kullanımı konusunda size bilgi verecektir. Genel olarak söylenebilecek tek miktar sınırlandırılması ve sık sık olmamak şartı ile nadir olarak tüketilebilir şeklinden uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

Bize Sorun!

3Konu ile ilgili olarak bizlere sormak istedikleriniz var ise sorularınızı cevaplıyoruz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Ayrıca bu konudan farklı bir üroloji sorusu sormak isterseniz soru sor sayfamızı kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Editörlerimiz Sorunuzu en kısa sürede cevaplayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.