Böbrekler Neden Ağrır? Sağ ve Sol Böbrek

30.12.2016
1.229

Böbrekler Neden Ağrır?

Böbreklerde ağrı yapabilecek çeşitli durum ve komplikasyonlar mevcuttur. Bunların en sık görülenleri aşağıda sıra ile listelenmiştir. Fakat konumuza başlamadan önce solda yada sağda böbrek ağrısına yol açan bu durumların çoğu belli aşamalara kadar belirti vermeyeceği için sorun daha ciddi olabilmekte ve bu sebeple söz konusu ağrının kaynağını dikkatlice araştırmanız gerekmektedir.

Aşağıda Böbrekler Neden Ağrı Yapar Maddeler Halince Bulabilirsiniz.

Böbrek Neden Ağrı Yapar?

1-) Alt Üriner Sistem Enfeksiyonları : Her yaş ve cinsiyetteki bireylerde de görülebilen idrar yolları ve mesane enfeksiyonları sebebi ile böbreklerde ağrı görülebilir. Çoğu zaman iki böbrekte birden ağrı görülebilir. Kimi zaman da Sol böbrekte ağrılara yada sağ böbrekte ağrılara yol açabilmektedirler. Ciddi boyutlara ulaşmadan söz konusu enfeksiyon tedavi edilmelidir.


2-) Üst Üriner Sistem Enfeksiyonları :
1. maddeye oranla çok daha tehlikeli ve ağır geçirilen bir durumdur. Böbreklerde enfeksiyon ve iltihaplanma, böbrek fonksiyonları tamamen bozarak ağrılara sebep olmaktadır. Bunun yanında yüksek ateş, kusma, halsizlik gibi ciddi bulgularda bu ağrıya eşlik eder. Acilen tedavi gerektirir aksi durumlarda böbrek kayıplarına yol açabilmektedir. Bu gibi durumlar genellikle alt ürniner sistem enfeksiyonlarının ihmal edilmesi sebebi ile görülebilir. Sol ve sağ Böbreğ Ağrısı olarak görülebilidiği gibi her iki böbrekte de görülebilir.

3-) Böbrek Taşı : Böbrekler Neden Ağrır sorusunda en sık görülen nedenlerden birisidir. Taş Hangi bölğede ise o taraf böbrek ağrı yapar. Genellikle çok siddetli geçer. Taşın kısmen yada tamamen idrar akımını engellemesi sebebi ile olur. Ağrı şiddetli boyutlara ulaşmış ise doktor gözetiminde olmanız tavsiye edilir. Sol böbrek neden ağrır yada sağ böbrek neden ağrır sorusunun  cevabı böbreğin o bölümde olduğu için sadece tek taraflı ağrı yapacaktır.

4-) Up Darlık : İdrar Kanalında Meydana Gelen darlıklar (Üreter Darlıkları) genellikle siddetli böbrek ağrılarına neden olabilir. Fakat genellikle çocuk ve bebeklerde görülür. Bunun nedeni söz konusu rahatsızlığın doğuştan olmasıdır. Sonradan oluşması çok düşük ihtimal olup  bebeklerde ve çocuklarda böbrek neden ağrır sorusunda en fazla görülen nedenlerden birisidir. %80 ihtimal ile sol böbrekte görüldüğü için en sık sol böbrek ağrısı şeklinde görülür.

5-) Üretra Darlığı : Üretra, mesane ile idrar çıkış deliği arasında yer alan dış idrar kanalına verilen isimdir. Bu kanalda meydana gelecek olan darlıklar sebebi ile mesane tam olarak boşaltılamaz. Bu durum enfeksiyonlara ve mesanede kalan atık idrar sebebi ile böbreklerde basınç oluşmasına neden olur. bu enfeksiyon ve basınç durumları da böbreklerde ağrı oluşmasına neden olabilir.

6-) Böbrek Kisti : Böbrek kistlerinde ağrı ilk evrelerde olmaz. Fakat ilerleyen polikistik böbrek hastalıklarında böbrek ağrıları görülebilir. Genellikle kistin olduğu sol yada sağ böbrek ağrısı şeklinde görülür. Böbrekler Neden Ağrır Sorusunu Yön olarak soran kullanıcılarımızın Sol Böbrek Neden Ağrır Yada Sağ Böbrek Neden Ağrır gibi bölğesel böbrek ağrılarında neden kist, taş up darlık gibi tek böbrekte’de görülebilen tip problemlerin olması daha muhtemel görünmektedir.

7-) Böbrek Kanseri : Ağrı nedenleri arasında en tehlikeli ve ciddi olan boyut hiç şüphe götürmez bir şekilde kanser ihtimalidir. Böbrek kanseri de dayanılmaz böbrek sancılarına neden olmaktadır. Bölğesel olabildiği gibi iki yönlü de görülebilmektedir. Ağrının sebebi olarak kanser bile olabileceği her ağrının kaynağının belirlenmesinin önemini daha çok ortaya çıkartmaktadır.

😎 Hidronefroz : Türkçesi; Böbrek büyümesi yada halk arasında böbrek şişmesi durumu dayanılmaz ağrılara neden olabilir. En ciddi ağrılar böbreğin şişmesi durumunda görülür. Genellikle taşlar ve darlıklar kanalı tıkadığında da aynı tip bir ağrı görülür. Böbrek idrar basıncı ile şişmeye başlar ve dayanılmaz ağrılara neden olurlar.

9-) Böbrek Damarları : Böbrekler atar damardan aldıkları kanı ince kılcal damarlara bölerek bu damarlarda nefron adı verilen yapılar aracılığı ile süzer. Bu sebeple böbrekler içerisindeki kanallar esnek ve kılcal damarlardır. Söz konusu damar sertleşmesi durumlarında bu duruma bağlı sancı ve ağrılar görülebilmektedir. Böbrekler Neden Ağrır Sorusuna cevaptır fakat nadir görülen bir cevaptır.

10-) Diğer Nedenler : Böbrekler Neden Ağrır, Sol Böbrek Neden Ağrır ve Sağ Böbrek Neden Ağrır gibi sorularınıza yanıt olabilecek bazı diğer sebeplerde bulunabilir. Bunlar ;

  • At Nalı Böbrek
  • Böbrek Düşmesi
  • Böbrek Yetmezliği
  • Bazı Ağır İlaçlar
  • Yanlış Yapılan Diyetler
  • Aşırır Susuz Kalma Durumları
  • Çok Asitli ve Kafeinli İçecek ve Yüksek Proteinli Yiyecekler
  • Aşırı ve Ağır spor faliyetleri
  • Tramva ve Darbeler
  • İdrar Yolları ve Böbrekte Meydana Gelecek Kanamalar

Gibi sebeplerden ötürü gelişebilecek böbrek ağrılarıda görülebilmektedir. Böbrek ağrısı görüldüğü zaman, ağrı problemi geçse bile bir üroloji kliniğine giderek test ve tetkikler yaptırmanız önerilir. Bunun nedeni böbrek rahatsızlıklarından en ciddileri arasında olan kist, kanser, yetmezlik gibi durumların genellikle sinsi ilerlemesi ve belli bir evreye kadar belirti vermemesi durumudur. Bu sebeple en küçük ağrınızda dahi bir kliniğe giderek kontrol ettirmeniz olası bir problemin erken teşhisi açısından oldukça önemli bir durumdur. Böbrek kayıplarının büyük bir bölümünün geç teşhis ve zamanında yapılmayan tedaviler olduğunu unutmayınız.

Bize Sorun!

Böbrekler Neden Ağrır, Sol Böbrek Neden Ağrır ve Sağ Böbrek Neden Ağrır konuları ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.