Tek Böbrek İle Yaşam Şartları ve Dikkat Edilecek Hususlar

26.02.2018
589

Tek Böbrek İle Yaşam 

Bazı insanlar, doğuştan tek böbreğe sahip olarak doğarken; bazıları da zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak tek böbrek ile yaşamak zorunda kakımışlardır. Böbrekler insan vücudundaki zararlı maddeleri idrar yoluyla dışarı atan bir mekanizmadır. Vücudumuzdaki tuz ve su dengesini sağlayan böbrekler, kanda bulunan mineral seviyesini de vücudumuzun ihtiyaç duyduğu seviyede tutmakla görevlidirler.

Böbreklerin sağlıklarına herhangi bir problem olmaması durumunda her böbrek kendisinden beklenilen fonksiyonları tam anlamıyla yerine getirebilir. Öyle ki tek böbrekle yaşayan hastaların bir böbreği bile vücut için gerekli olan tüm işlemleri yerine getirebilir. Lakin o böbreğin herhangi bir sağılık probleminin olmaması gerekir. Tek böbrekli insanlar, böbrekleri sağlıklı ise herhangi bir sorun yaşamadan yoluna devam edebilirler.

Böbrek iflası, böbreklerin kaybedilmesinde ana nedendir. Böbreklerin beslenmesinde ve kan akışında önemli bir rol oynayan damarlarda yaşanan tıkanıklar böbreğin iflas etmesine sebebiyet verir. Böbrek iflasında bir diğer neden ise romatizmal hastalıklardır. Tüm bu hastalıklar, böbreklerin bir tanesinde veya en kötü ihtimal ile ikisinde de ciddi sıkıntılar çıkararak böbrek iflasına sebep olurlar. Böbreklerinin bir tanesinde problem yaşayan kişiler, diğer böbrekleri ile hayata tutunmayı başarabilirler.

Tek böbrekle yaşamak mümkün müdür? Tek böbrekle yaşamak her zaman için mümkündür. Ancak tek böbrekli hastaların, var olan böbreğine ayrıca dikkat etmeleri gerekir. Öyle ki yek böbrekli hastalar, böbrek sağlığı ve buna bağlı olarak da sağlam bir yaşam için doktor kontrollerini sık sık yapmalı gerekmektedir.

Tek Böbrek İle Yaşayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Diğer böbrek iflas ettiğinde sağlıklı kalan böbrek vücudun gereksinimlerini karşılayabilmek adına büyürler. Bu son derece hızlı bir büyüme süreci olur. Var olan böbreğin büyümesi vücut gereksinimleri için zorunludur. Ancak böbreğin büyümesi, çeşitli sorunları da beraberinde getirebilir. En basit örneği ile normalden fazla büyüyen böbrek, dış darbelere karşı daha duyarlı bir hale gelir. Bu nedenle tek böbrek ile yaşayanların dikkat etmesi gerekenler arasında şiddete dayalı spordan uzak durmaları da bulunur.

Tek böbrekle yaşayan kişiler, günlük beslenme düzenlerine her zamankinden daha çok dikkat etmelidirler. Bunun haricinden bol su tüketimi, insan yaşamında sağlıklı bir böbrek için her zaman için ilk şartıdır. Böbrekler, diğer böbreğin fonksiyonlarını da üstlendiği için daha çok çalışmaktadırlar. Bu durumda kişide halsizlik gibi problemlerin ara sıra gözlenmesi de normaldir. Bu yüzden günde en az 2-2,5 L su tüketerek, böbreklerinizin suya muhtaç kalmamasına özen göstermelisiniz.

Tek böbrekle yaşayan kişiler, çift böbrekle yaşayan kişilere oranla daha hassas bir vücut sistemine sahip olurlar. Buna istinaden tek böbrekli kişilerde yüksek tansiyon riski fazladır. Tüm bu riskleri ile başa çıkabilmek ve tek böbrek ile sağlıklı bir biçimde yaşayabilmek adına doktorlar tarafından yapılan kontroller ve testler son derece önemlidir.

 

YORUMLAR
  1. SERKan sev dedi ki:

    Hocam 7 aylık erkek bebeğim var 2 aylıkken sol böbrek 4. Derece kaçak olduğu için kapalı ameliyat oldu, 6 aylıkken dmsa sintigrafisinde sol konturları düzensiz heterojen %25 sağ%75 kontür düzenli homojen çalıştığı ortaya çıktı yorumlayabilirmisiniz ilerde tek böbrek kalma ihtimali var mı?