Tek Böbrekle Yaşamak Mümkün Mü?

Tek böbrekle yaşamak mümkün mü? Bu soru sıkça dile getirilen sağlık sorularından biri haline gelmiştir. Tek böbrek ile yaşamak birçok insanın doğuştan yaşadığı bir kader olmakla birlikte bazı insanların da yaşam süreçlerinin belirli bir bölümünde çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşanılan bir durumdur. Tek böbrek ile yaşamanın herhangi bir tehlikesinin olup olmadığını, ne gibi etkilerinin olduğunu, hangi tek böbrekli kişilerin tehlikede olduğunu ve tek böbrekle yaşamanın mümkün olup olmadığını bu yazımızda görebileceksiniz.

Tek böbrek ile yaşama ayrıntıların geçmeden önce isterseniz, tek böbrek ile yaşamak mümkün mü? Diye merak edenlerin sorusuna cevap verelim. Bu soruya cevabımız, “Evet, tek böbrekle yaşamak mümkündür.” olacaktır. Tek böbreğe sahip olan bir insan ikinci bir böbreğe sahip olmadan da sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilir.

Tek Böbrekle Yaşamak

Tek böbrekle sağlıklı yaşamak oldukça mümkündür. Ancak tek böbreğini çeşitli sebepler nedeniyle kaybetmiş olanların, tek böbreğe bağımlı kalması dolayısıyla sağlığına daha çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü hastalıkların diğer böbreğe de ulaşması durumunda böbrekleriniz iflas eder ve bu süreç diyalize bağlı bir yaşam ile sonuçlanabilir. Kişi var olan tek böbreğini korumak ve bu sayede sağlıklı bir yaşam sürmek adına gereken kontrolleri yaptırmalı ve verilen ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır.

Böbreklerin İflas Etmesine Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Damar hastalıkları, böbrek iflasının en önemli nedenidir. Böbreklere kan akışını sağlayan ve bu sayede böbreklerin beslenmesinde etkili olan damarların tıkanması böbrek yetmezliğine yol açmaktadır. Bunun haricinde yaşanılan romatolojik rahatsızlıklar da böbreklerin ciddi manada zarar görmesine neden olmaktadır. Böbrek iflasına neden olan bir diğer hususta uzun süreli ilaç kullanımıdır. Vücudumuzdaki hastalıklardan korunmak için kullandığımız uzun süreli ilaçlara dikkat etmeli ve sık sık doktora muayene olmalıyız.

Tek Böbreğe Sahip Olanlar Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tek böbrek ile yaşayanların dikkat etmesi gerekenler son derece basit şeylerdir. Her şeyden önce tek böbrekle yaşamanın herhangi bir sağlık sorununa yol açamayacağını bilmeleri gerekir ve böylece strese girmemelidirler. Tek böbreğe sahip olanların doktorların önerileri dahilinde gerekli önlemleri alması durumunda geri kalan yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilirler. Ayrıca tek kalan böbrekler, vücudun bütün gereksinimlerini tek başlarına karşılama kapasitesine ulaşmak için büyüme gösterirler. Bu durumda büyüyen böbreğinizin dışarıdan herhangi bir darbeye maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Su İçmeye Özen Gösterilmeli

Su, hayatımızın en öncelikli ihtiyaçlarından biridir. Böbrekler de suya aşırı derecede ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı bir böbrek için gün içerisinde su tüketimine özen gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle tek böbreğe sahip olan kişiler, su içme düzenlerine daha çok dikkat etmelidirler. Günlük su tüketimi en az 2-2,5 LT olması gerekmektedir. Tüm bunlara dikkat edilmesi durumunda tek böbrek ile yaşamak mümkün olacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.