Tek Böbrekle Yaşanırmı Tek Böbrekliler Nelere Dikkat Etmeli

12.12.2016
2.119

Tek Böbrekle Yaşayabilir miyiz?

Bir böbreğinde sorun olan yada doğuştan tek böbrek olan kişilerde bir panik havası eser. Sağlam ve sağlıklı olan tek böbreği ile ilerde sorun olur mu olmaz mı telaşı başlar. Bu telaş bazen takıntılara ve hatta pisikolojik bozukluklara bile sebep olabilmektedir. Bu sebeple söz konusu durum ile ilgili olarak gerçek bilgileri öğrenmek rahatlamanıza ve ileride neler olabileceğini öngörmenize yardımcı olacaktır. Unutmayın, İnsanlar bilmedikleri şeyden korkarlar.

Tek Böbrekle Yaşamak Mümkün mü?

Vücut, kanı süzerek temizleyecek bir organa ihtiyaç duyar. Tek bir böbrek bu ihtiacını karşılayabilir. İki tane olması bir artıdır fakat tek bir böbrek vücudun tüm yükünü kaldırabilecek düzeydedir. O sebeple kesinlikle korkulacak bir durum yoktur. O yüzden tek böbrekle kaç yıl yaşanır gibi sorular anlamsız ve gereksizdir.

Dünyaya gelen bebeklerden 700/1 oranında tek böbrekli doğumlarla karşılaşılmaktadır. Bu durum yaşam süresini yada yaşam kalitesini etkilemez. Normal bireyler gibi ömür boyunca bu şekilde yaşanabilir.

Tek Böbrekli Olmanın Riskleri Var mıdır?

Bu durumun vücut sağlığı açısından bir riski yoktur. Norrmal olarak 2 adet olan böbreklerden birinin alınması yada doğuştan var olmaması gibi durumlarda diğer böbrek iki katı bir hacme ulaşır ve tek başına iki adet böbreğin görevini rahatlıkla karşılar. Ancak çok küçük bazı riskler ve komplikasyonlar olabileceği gibi bunlar çok önemsiz ve hafif seyreden olaylardır.

Tek Böbrekli Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir.

Tek böbrekli kişilerde beslenme kuralları normal insanlar ile aynıdır. Özel bir diyet uygulamalarına gerek yoktur. Sadece herkez için geçerli olan sıvı alımı ve tuz kullanımının azaltılması gibi önerilere dikkat etmeleri önemlidir. Normal çift böbrekli insanlara göre aynı beslenme düzenini uygulayabilirler. Özel bir öneri yoktur. Yanlız böbrek normal boyutlarından büyük olacağı için dış etmenlere karşı çok daha savunmasız kalabilmektedir. Bu nedenle özellikle tramva, darbe vs gibi durumlardan özenle kaçınmak son derece önemlidir. Ağır spor ve darbe alınabilecek egzersiz ve hobilerden uzak durulmalıdır. Boks, Halter, Kayak, Paten ve buna benzer spor dallarında ani düşme ce darbe olasıkları son derece yüksektir. Önerimiz bu gibi durumlara daha çok dikkat edilmesi gerektiğidir.

Tek böbrekli bir insan böbreğinde bir sorun oluşmadıkça 100 sene bile yaşayabilir. Yanlız bazı hastalıklarda daha çok risk bulunur. Bunlardan birisi hiper tansiyon rahatsızlığı.

Yukarıdaki yazımızdan da anlaşılacağı üzere 1 adet de olsa tüm ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir organımız var ve bu durum hiçbir şekilde sağlığınız için bir risk teşkil etmemektedir. Rahat olabilirsiniz.

Bize Sorun!

Yukarıdaki Yazımızla alakalı yada yazımız haricinde böbrek sağlığı, böbrek taşı yada yetmezlik gibi tüm böbrek ve üroloji sorunları ile alakalı olarak sormak istediğiniz sorular var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bizlere Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar eşim 24 yaşında 3gun önce ultrason çekildi ((sağ böbrek atrofik görünümde olup 64×18 mm boyutlarında ölçülmüş parankim kalınlığı 4mm dir alt polde 27×23 mm boyutunda kortikal kist izlendi))
  Bu durumun sonucu nedir ve ne yapmamız gerekiyor bu böbreğin geleceği ne olur

 2. Oguz dedi ki:

  Bobregimin birini satmak istiyorum ne yapabilirim

  1. Neden satmak istiyonuz dedi ki:

   Neden satmak istiyon

 3. Hasan dedi ki:

  Ben böbrek vericisiyim tek böbreğim var vücut geliştirme sporuyla uğraşıyorum yaklaşık iki seneden beri bu zamana kadar hiç bişey olmadı kendimede çok dikkat ederim fakat bi hafta önce böbrek ağrısıyla doktora gittim akut böbrek yetmezliği dediler ve diet önerdiler ve spor yapmıycaksınız dediler bu işe şaşırdım kaldım beni bu konuyla alakalı aydınlatırsanız çok sevinirim

 4. Peri dedi ki:

  Selam babamda sol böbrek büyümesi su toplaması ve bazı küçük yaralar oluşmuş Doktor alınmasını istiyor Başqa bir tedavi yöntemi yokmu alınmaması için 🙁

 5. Samett dedi ki:

  Brh(+) ihtiyaç sahibine

 6. Emre dedi ki:

  Babamın sağ böbreği kistli ve bir taş mevcut, sol böbreği %5 çalışmakta. Doktor tek böbrekte taş olmadını birçok açıdan riskli buldu ve fleksible URS ameliyatı ile almayı önerdi. O taşın alınması önemli midir?