İçeriğe atla

Testis Alınması, Tek Testisin Alınması Cinselliği Etkiler mi?

Testislerin alınması, bazı nedenlerden ötürü gerekli hale gelebilir. En bilindik neden şüphesiz testis kanseridir. Kanserin etkilerinin tamamen yok edilmesi için hasarlı ve kanserli testis alınır. Kimi zaman sağ kimi zaman sol testis olabilir fakat genellikle tek testisin alınması daha olasıdır. Çift testisin de alınması son derece düşük bir ihtimaldir.

Testis alınması sonrası cinsel ilişki, pisikoloji , ağrı gibi birçok sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarla alakalı olarak tüm etkiler ve sonuçlar yazımızda detaylıca işlenmiştir. İlk önce tek testisli olmanın zararları var mı sorusu ile başlayalım.

Tek Testisin Zararları Var mı?

Tek testisli olmanın zararları; Fiziksel olarak iki yerine tek testisiniz olmasının cinsel ilişkiye ve çocuk sahibi olmaya bit etkisi yoktur. Yani kısırlık yapar mı korkunuz olmasın. Sadece pisikolojik olarak erkeklerde çöküş nedeni olabilmektedir. Erkekliğin doğası üreme yeteneğine dayanır gibi bir algı vardır. Üreme yeteneğinde sorun olan erkek için erkeklik olgusu ile ilgili pisikolojik çıkmazlar oluşmaya başlar. Bu tip pisikolojik sorunlar cinselliği de etkileyebilir. Bu sebeple bu duruma şu şekilde yaklaşmak gerekmektedir. ;Böbrekler de iki tanedir ve biri alındığı zaman diğerinde bir sorun yok ise insan ömrü sonuna kadar bu şekilde sorunsuz olarak yaşayabilmektedir. Testisler için de durum aynıdır. Fakat pisikolojik etkilerden ötürü testis ve hormonel sorunlar olmaksızın bazı sorunlar yaşanabilmektedir.

Tek Testisin Alınması Cinselliği Etkiler mi?

Bir testis alınsa bile diğer testis çalışmaya sorunsuz devam editor ise sprem üretimi devam edecektir. bu da cinselliğin sorunsuz olacak devam edebielceği ve üreme sorunu yaşanmayacağı anlamına gelmektedir. Kısırlık durumu iki testisin yani testislerin alınması durumunda söz konusu olmaktadır.

Testis Protezi Nedir ?

Testis alındığı zaman hem pisikolojik hem de görsel olarak açığı kapatabilecek protez testisler vardır. Bu testisler hiçbir şekilde üremeye etki etmez. Sadece görsel ve fiziksel açığın kapatılması için kullanılırlar. Protez testis çeşitleri genellikle yapısı ve boyutuna göre değişmektedir. Normal olan sağlıklı testisin boyutuna uygun olarak protez testis takılabilmektedir. Bu testisin en önemli faydası sosyal yaşamdaki düzelmeler, pisikolojide düzlmeler ile öz güvende artış şeklinde özetlenebilir. Özellikle cinsellik sırasında özgüven artışı sağlamaktadır.

Protez Testis Ameliyatı, çıkarılan testis yerine testis torbasının içine protezin takılması şeklinde gelişir. Onlarca yıldır uygulanan bir cerrahi operasyon sistemidir.  Bu protez, özel sıvılar ve medikal silikon ile doldurulmuş bir cismin yerleştirilmesidir. Genellikle her hastaya uygulanmaz. Bu işlem için uygunluk gereklidir. Bazı test ve tetkikler ile uygunluk kontrol edilerek uygulamaya geçilmektedir.

Bize Sorun!

Testislerin alınması sonrası ağrı, cinsel ilişki, şikayetler, testis alınmasının etkileri ve zararları konusunda aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Editörlerimiz sorduğunuz sorulara günlük olarak cevap vermektedir. Soru ve Yorumları nız bizler için değerlidir.

Testis Alınması, Tek Testisin Alınması Cinselliği Etkiler mi?” üzerine 2 yorum

  1. Muhammet der ki:

    Merhabalar sağ testisim 13 yaşındayken inmediği için alındı ve özgüven kaybına yol açtı bende bu durum daha sonra diğer testiste varikosel teşhisi kondu ameliyatını oldum ama her boşalma sonrası çok fazla vücudum ayaklarım yorgunluk içinde kalıyor çok halsizleşiyorum nerdeyse 1 haftada geçiyor etkisi bazen 2 hafta bazen ayda 1 boşalma yaşıyorum çok sık yapmıyorum zayıfım birde bu yüzden bu durum benim için normal mi beslenmeyle ilgili olarak bu durumumu iyileştirmek daha kuvvetli olmak için ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler.

    Cevapla
  2. saim der ki:

    iki testisi alinmis bir kisi icin cinsel sonuclar nedir… kisinin testisleri olmadigi icin cinsel istek duymamasi normalmidir.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri