Testis Kanseri Belirtileri Nerlerdir, Nasıl Anlaşılır?

Testisler üreme organının alt kısmında vücudun dışanda bir deri tarafından sarılarak bulunan küçük iki organdır. Bu organ vücut dışında gelişen tek organ olma özelliği taşır. Vücut dışında gelişmesinin belli başlı nedenleri ardır. Bunlardan biri testislerde gerekli olan ısının vücut ısısından düşük olmasıdır.

Testis kanseri, çok nadir belirti veren, fark edilmesi oldukça güç bir kanser türüdür. Bu sebeple genellikle teşhis edilmesi zaman aldığı için tedavisi zorlaşmaktadır. Testis kanseri belirtilerini bilmek, söz konusu hastalığın erken teşhisi açısından son derece önemlidir. Bu denli sinsi bir hastalık olan testis kanseri nasıl anlaşılır bu konumuzda bulabilirsiniz.

Testis Kanseri Belirtileri Nerlerdir

 • Testiste Kitle ve Şişlik : En belirgin belirtisi, testislerde elle hissedilebilen büyüklükte kitle yada lezyon görülmesidir. Fakat bu lezyonlar varikosel belirtileri‘de olabilmektedir. her kitle kanser olmasa bile kanser olma riski oldukça yüksektir. Genellikle bir bezelye tanesi boyutunda yada çok daha büyük boyutlarda görülebilmektedir. Bu gibi el muayenesini kendiniz yapıyor iseniz kesinlikle sıkmadan ve nazikçe kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • Testislerde Ağrı : Bu belirti de yukarıdaki belirtide olduğu gibi testiste varisleşme ile karıştırılabilmektedir. Testis kanseri belirtileri arasında sıklıkla ağrı da görülebilmektedir. Genellikle kanserli testiste görülmektedir. Ağruya eşlik eden çekme hissi gibi durumlar da görülebilmektedir.
 • Karın Alt Kısmında Ağrı : Özellikle kasıklara yayılan nedeni belli olmayan ağrılar testis kanseri belirtisi olabilir. Bu tip ağrılar sürekli tekrarlıyor ise ve geçmesi oldukça uzun bir zaman alıyor ise mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Akciğer Sorunları : Testis kanseri genellikle akciğere yayılma eğklimi göstermektedir. Başka organlara da yayılma ihtimali vardır fakat son derece nadir görülen bir durumdur. akciğer sorunları baş göstetrmeye başladığında bu sorunlara eşlik eden kasık testis ağrıları yada testiste kitle var ise bu sorun da testis kanserinin habercisi olabilir.
 • Öksürük , Nefes Darlığı : Akciğer hasarına bağlı olarak gelişebilmektedir. Genellikle nefes alırken zorluk yaşamak son derece belirgin olarak görülür. Ayrıca yutma zorluğu da bu dönemlerde görülmektedir. Yanlız akciğere bağlı belirtiler her zaman görülmez. Sadece başka organlara da sıçramış kanser durumlarında görünen bir belirtidir.

Yukarıda yazılan belirtilerden en az birini yada daha fazlasını aynı anda görüyor iseniz vakit kaybetmeden bir kliniğe başvurmak son derece önemlidir. Yapılan en yaygın hata küçük testis ve karınağrıları ile ufak boyutlarda kitle görülmesine rağmen fazlaca önemsemeden günlük yaşantıya devam edilmesidir. Oysa bu durumlşar hafif derece de görülse bile testis kanserinin erken evre belirtisidir ve son derece hafif hissedilir. Bu tip rahatsızlığın sinsi ilerlemesi nedeni ile bu tip çok küçük belirtilerde dahi kontrol ve tetkikler yapılması gerekmektedir.

Testis Kanseri Nasıl Anlaşılır

Testis kanserini anlamak için düzenli olarak muayene ve kontrollerinizi yaptırmanız son derece önemli. Fakat kendi kontrollerini kendileri yapmak isteyenler için testis muayenesi önemlidir. Doğru yapılmadığı taktirde testis damarları üzerinde zarara neden olabilmektedir.

Yapılması gereken testislerin etrafını el ile çok nazikçe ve bastırmadan yoklayarak ele gelen 0,6 – 1 cm ve daha büyük bir kitle olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu kontroller sadece kanser değil varikosel gelişimin de erken teşhis etmenize olanak sağlayacaktır. Fakat tekrar hatırlatalım, testisler ve damarlar son derece hassas organlardır. Bu sebeple çok nazik, bastırmadan ve testis üzerine baskı yapmadan kontrol yapılmalıdır. Eğer zorlanıyor yada testislerinizi acıtıyor iseniz mutlaka düzenli olarak doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Testis kontrolü genellikle çekinme ve utanma duyguları nedeni yapılmayan bir kontrol. Bu utanma duygularınızı bir kenara iterek kendi kendinize kontrol yaptırmak yerine bir klinikte kontrol yaptırmak erken teşhis açısından daha önemlidir. unutulmamalıdır ki bu kanser de son derece ölümcükl ve tehlikelidir. Bu sebeple utanmaya ve çekinmeye yer veremeyeceğiniz kadar önemlidir.

Bize Sorun!

Testis Kanserinin Belirtisi, Testis Kanseri nasıl anlaşılır konusunda aklınıza takılan ve merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmına sorularını yazabilirler. Editörler sorulan sorulara günlük olarak cevap vermektedir.

YORUMLAR
 1. Görkem dedi ki:

  Merhabalar benim böbreküstü bezlerimde iyi huylu tümörler var ve bu tümörler (iyi huylu tümör diyorlar) iki testise de sıçradı sol testis alındı sağ testiste de 7cm tümör var kortizon tedavisi ile sadece durdurabiliyorlar yani küçültme yapılamıyor ve eğer bu şekilde kortizon yüklemesi yapılırsa tansiyon şeker kemik erimesi gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirmişim sağ testisinde alınmasına karar verdiler sizler ne düşünüyorsunuz bu durumda?

 2. tekin dedi ki:

  Mrb iyi gunler 22 yasinda bir bayim 1,5 yildir testisimi kendim muane etmekteyim sag testisim de 2 tane birlesik kist olusmus 6 once birtaneydi ve ufakti suan 2 olmus biri findik kadar birde yanina yapismis sekilde birtane cikmis karanlik odaca led isik tuttum birinden isik geciyor digeri siyah olarqk gozukmekte sizce sorun nedir

 3. Hakan karabaş dedi ki:

  Merhaba 25 yaşında erkek sol testisin sağdakinden büyük şiş gibi ağrı yok nedir acaba